Valresultat Västra Götalands län 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Västra Götalands län med 27,1 % av rösterna. Valdeltagandet i länet var 85,0 %. Nedan ser du röstfördelningen för alla tre valen i länet samt resultatet per kommun — och på kartan ända ner på valdistriktsnivå.

Se Västra Götalands län på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,0 %
Röstberättigade
1 355 081
Avgivna röster
1 151 898
Kommuner i länet
49

Riksdagsvalet 2026 i Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2026 i Västra Götalands län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna309 34827,1 %
MModeraterna222 75519,5 %
SDSverigedemokraterna198 90217,4 %
VVänsterpartiet107 2059,4 %
CCenterpartiet75 4946,6 %
KDKristdemokraterna75 2666,6 %
MPMiljöpartiet de gröna72 3106,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)62 3615,5 %
Övriga partier17 3821,5 %

Regionvalet 2026 i Västra Götalandsregionen — röster och mandat

Regionfullmäktige i Västra Götalandsregionen har 149 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 42 mandat (−4 sedan 2022), följt av Moderaterna med 32 och Sverigedemokraterna med 22.

Regionvalet 2026 i Västra Götalandsregionen: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna313 42727,5 %42(−4)
MModeraterna233 66920,5 %32(+3)
SDSverigedemokraterna163 55414,3 %22(−2)
VVänsterpartiet121 83710,7 %16(±0)
KDKristdemokraterna85 6687,5 %12(±0)
CCenterpartiet79 0266,9 %11(+2)
MPMiljöpartiet de gröna63 9555,6 %9(+3)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)37 2723,3 %5(−2)
SVGSjukvårdspartiet - Västra Götaland19 8371,7 %
DemokDemokraterna13 4681,2 %
Övriga partier9 0810,8 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Kommunvalet 2026 i Västra Götalands län

Kommunvalet 2026 i Västra Götalands län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna306 96726,7 %
MModeraterna245 96821,4 %
SDSverigedemokraterna154 05813,4 %
VVänsterpartiet113 4589,9 %
CCenterpartiet78 1526,8 %
MPMiljöpartiet de gröna67 0335,8 %
KDKristdemokraterna63 4035,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)40 7143,5 %
DemokDemokraterna29 2632,5 %
Övriga partier51 1714,4 %

Partiernas utveckling i Västra Götalands län 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Västra Götalands län i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,1 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • V
  • C
  • KD
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Västra Götalands län per valår
Parti200620102014201820222026
S33,9 %28,9 %28,7 %26,6 %29,1 %27,1 %
M24,7 %29,7 %22,9 %19,6 %18,9 %19,5 %
SD2,9 %5,6 %12,9 %17,6 %20,6 %17,4 %
V6,4 %6,2 %6,5 %8,8 %7,6 %9,4 %
C7,5 %6,0 %6,0 %8,2 %6,2 %6,6 %
KD7,9 %6,5 %5,1 %6,8 %5,9 %6,6 %
MP5,6 %7,8 %7,3 %4,9 %5,3 %6,3 %
L8,3 %7,9 %6,0 %6,0 %4,7 %5,5 %
Övr2,8 %1,4 %4,6 %1,6 %1,7 %1,5 %
Valdeltagande80,2 %84,6 %85,4 %86,9 %84,2 %85,0 %

Valdeltagande i Västra Götalands län 2006–2026

Länet mot riket.

8082848688%200620102014201820222026
  • Länet
  • Riket

Analys av valresultatet i Västra Götalands län 2026

Så skiljer sig Västra Götalands län från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Vänsterpartiet, som fick 9,4 % i Västra Götalands län mot 8,4 % i hela landet — en skillnad på 1,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • V +1,0
  • KD +0,4
  • MP +0,2
  • L +0,1

Svagare än i riket

  • S −0,9
  • C −0,4
  • M −0,3
  • SD −0,1

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Västra Götalands län, från 7,6 % till 9,4 % (+1,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 20,6 % till 17,4 % (−3,1).

  • SD −3,1
  • S −2,0
  • V +1,8
  • MP +1,1
  • KD +0,7
  • L +0,7
  • M +0,7
  • C +0,4

Valdeltagande i Västra Götalands län

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 85,0 %, vilket är 0,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %.

Skillnader mellan valdistrikten

Västra Götalands län är indelad i 1082 valdistrikt, och skillnaderna inom länet är betydande: valdeltagandet varierar från 53,7 % i Nordöstra Göteborg, Lövgärdet C till 93,0 % i Sandared Östra.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hässleholmen-Våglängdsgatan (56,2 %) och sitt svagaste i Sydvästra Göteborg, Hovås Södra (6,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 709, Moderaterna i 202, Sverigedemokraterna i 149 av 1082 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Västra Götalands län är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,4 % i kommunvalet mot 17,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,0 procentenheter.

  • SD −4,0
  • L −1,9
  • M +1,9
  • KD −1,1
  • MP −0,5
  • V +0,5
  • S −0,4
  • C +0,2

Största parti i Västra Götalands län sedan 2006

Största parti har skiftat i Västra Götalands län under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Västra Götalands län per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna27,1 %85,0 %
2022Socialdemokraterna29,1 %84,2 %
2018Socialdemokraterna26,6 %86,9 %
2014Socialdemokraterna28,7 %85,4 %
2010Moderaterna29,7 %84,6 %
2006Socialdemokraterna33,9 %80,2 %

Valresultat per kommun i Västra Götalands län 2026

Största parti i riksdagsvalet per kommun. Klicka på en kommun för hela valresultatet — riksdagsval, regionval och kommunval, och resultatet i varje valdistrikt.

Största parti och valdeltagande per kommun i Västra Götalands län, riksdagsvalet 2026
KommunStörsta partiAndelValdeltagande
AleS28,0 %85,0 %
AlingsåsS27,0 %87,8 %
BengtsforsS28,1 %83,1 %
BollebygdSD25,1 %88,6 %
BoråsS29,3 %83,2 %
Dals-EdSD28,1 %82,7 %
EssungaSD27,3 %87,0 %
FalköpingS27,9 %86,1 %
FärgelandaSD34,5 %85,0 %
GrästorpSD27,0 %87,2 %
GullspångS29,9 %83,2 %
GöteborgS27,1 %82,7 %
GöteneS27,6 %87,5 %
HerrljungaSD23,4 %86,9 %
HjoS26,2 %88,1 %
HärrydaS23,9 %89,3 %
KarlsborgS25,4 %88,7 %
KungälvS25,0 %89,2 %
LerumS23,4 %89,9 %
LidköpingS30,5 %88,1 %
Lilla EdetSD30,6 %82,4 %
LysekilS29,7 %86,1 %
MariestadS30,8 %86,4 %
MarkS27,4 %85,6 %
MellerudSD26,6 %84,2 %
MunkedalSD28,3 %84,1 %
MölndalS26,4 %87,5 %
OrustS24,4 %87,7 %
PartilleS26,8 %86,0 %
SkaraS27,6 %84,0 %
SkövdeS27,8 %86,0 %
SotenäsM25,0 %87,7 %
StenungsundS24,1 %88,2 %
StrömstadS26,9 %80,6 %
SvenljungaSD27,7 %84,0 %
TanumM22,8 %86,3 %
TibroS28,9 %84,5 %
TidaholmS33,0 %86,9 %
TjörnM22,2 %89,3 %
TranemoS27,5 %84,7 %
TrollhättanS33,5 %84,7 %
TörebodaS26,4 %84,1 %
UddevallaS29,5 %85,1 %
UlricehamnS25,1 %86,2 %
VaraSD26,8 %85,0 %
VårgårdaS24,2 %88,0 %
VänersborgS29,3 %85,0 %
ÅmålS28,8 %83,0 %
ÖckeröS21,5 %90,6 %

Andra län 2026

Valresultat för alla kommuner 2026