Valresultat Kronobergs län 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Kronobergs län med 27,7 % av rösterna. Valdeltagandet i länet var 85,6 %. Nedan ser du röstfördelningen för alla tre valen i länet samt resultatet per kommun — och på kartan ända ner på valdistriktsnivå.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,6 %
- Röstberättigade
- 151 714
- Avgivna röster
- 129 871
- Kommuner i länet
- 8
Riksdagsvalet 2026 i Kronobergs län
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 35 565 | 27,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 26 144 | 20,3 % |
| MModeraterna | 25 662 | 20,0 % |
| KDKristdemokraterna | 10 256 | 8,0 % |
| VVänsterpartiet | 9 798 | 7,6 % |
| CCenterpartiet | 8 008 | 6,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 5 714 | 4,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 5 626 | 4,4 % |
| Övriga partier | 1 774 | 1,4 % |
Regionvalet 2026 i Region Kronoberg — röster och mandat
Regionfullmäktige i Region Kronoberg har 61 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 17 mandat (−4 sedan 2022), följt av Moderaterna med 12 och Sverigedemokraterna med 9.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 34 412 | 26,6 % | 17(−4) |
| MModeraterna | 25 729 | 19,9 % | 12(−1) |
| SDSverigedemokraterna | 17 666 | 13,6 % | 9(−1) |
| KDKristdemokraterna | 12 498 | 9,6 % | 6(+1) |
| VKVård i Kronoberg | 12 271 | 9,5 % | 6 |
| VVänsterpartiet | 10 798 | 8,3 % | 5(±0) |
| CCenterpartiet | 8 058 | 6,2 % | 4(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 091 | 3,2 % | 2(+2) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 345 | 2,6 % | 0(−3) |
| Övriga partier | 655 | 0,5 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Kommunvalet 2026 i Kronobergs län
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 37 407 | 28,8 % |
| MModeraterna | 30 802 | 23,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 19 576 | 15,1 % |
| KDKristdemokraterna | 11 340 | 8,7 % |
| CCenterpartiet | 10 854 | 8,4 % |
| VVänsterpartiet | 10 405 | 8,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 668 | 3,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 827 | 2,2 % |
| Övriga partier | 2 063 | 1,6 % |
Partiernas utveckling i Kronobergs län 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kronobergs län i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−3,3 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- V
- C
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,2 % | 30,5 % | 32,4 % | 29,6 % | 31,0 % | 27,7 % |
| SD | 3,5 % | 6,4 % | 15,6 % | 20,3 % | 23,6 % | 20,3 % |
| M | 24,5 % | 29,8 % | 21,9 % | 19,2 % | 19,5 % | 20,0 % |
| KD | 8,0 % | 6,1 % | 5,0 % | 7,6 % | 6,8 % | 8,0 % |
| V | 4,9 % | 4,6 % | 4,5 % | 6,0 % | 5,0 % | 7,6 % |
| C | 11,3 % | 9,9 % | 9,1 % | 9,4 % | 6,0 % | 6,2 % |
| MP | 4,2 % | 6,0 % | 5,4 % | 3,2 % | 3,5 % | 4,4 % |
| L | 5,7 % | 5,7 % | 3,4 % | 3,5 % | 3,1 % | 4,4 % |
| Övr | 1,8 % | 0,9 % | 2,7 % | 1,2 % | 1,5 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 81,5 % | 85,1 % | 86,7 % | 88,2 % | 85,4 % | 85,6 % |
Valdeltagande i Kronobergs län 2006–2026
Länet mot riket.
- Länet
- Riket
Analys av valresultatet i Kronobergs län 2026
Så skiljer sig Kronobergs län från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 20,3 % i Kronobergs län mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 2,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +2,9
- KD +1,8
- M +0,1
Svagare än i riket
- MP −1,7
- L −1,0
- C −0,8
- V −0,8
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Kronobergs län, från 5,0 % till 7,6 % (+2,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 31,0 % till 27,7 % (−3,3).
- S −3,3
- SD −3,3
- V +2,6
- L +1,3
- KD +1,2
- MP +1,0
- M +0,4
- C +0,2
Valdeltagande i Kronobergs län
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 85,6 %, vilket är 0,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %.
Skillnader mellan valdistrikten
Kronobergs län är indelad i 119 valdistrikt, och skillnaderna inom länet är betydande: valdeltagandet varierar från 61,7 % i Dalbo centrum till 91,9 % i Norra Hovshaga-Evedal.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Araby (44,3 %) och sitt svagaste i Torpa (13,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 65, Sverigedemokraterna i 39, Moderaterna i 15 av 119 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kronobergs län är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 15,1 % i kommunvalet mot 20,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,3 procentenheter.
- SD −5,3
- M +3,7
- L −2,2
- C +2,1
- S +1,1
- MP −0,9
- KD +0,7
- V +0,4
Största parti i Kronobergs län sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Kronobergs län i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,7 % | 85,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,0 % | 85,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,6 % | 88,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,4 % | 86,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 30,5 % | 85,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,2 % | 81,5 % |
Valresultat per kommun i Kronobergs län 2026
Största parti i riksdagsvalet per kommun. Klicka på en kommun för hela valresultatet — riksdagsval, regionval och kommunval, och resultatet i varje valdistrikt.