Valresultat Jönköpings län 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Jönköpings län med 26,6 % av rösterna. Valdeltagandet i länet var 85,6 %. Nedan ser du röstfördelningen för alla tre valen i länet samt resultatet per kommun — och på kartan ända ner på valdistriktsnivå.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,6 %
- Röstberättigade
- 279 116
- Avgivna röster
- 239 023
- Kommuner i länet
- 13
Riksdagsvalet 2026 i Jönköpings län
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 62 904 | 26,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 48 704 | 20,6 % |
| MModeraterna | 46 733 | 19,7 % |
| KDKristdemokraterna | 24 225 | 10,2 % |
| CCenterpartiet | 16 567 | 7,0 % |
| VVänsterpartiet | 14 106 | 6,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 10 874 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 9 032 | 3,8 % |
| Övriga partier | 3 533 | 1,5 % |
Regionvalet 2026 i Region Jönköpings län — röster och mandat
Regionfullmäktige i Region Jönköpings län har 81 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 22 mandat (±0 sedan 2022), följt av Moderaterna med 16 och Sverigedemokraterna med 14.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 59 215 | 25,1 % | 22(±0) |
| MModeraterna | 44 475 | 18,9 % | 16(+2) |
| SDSverigedemokraterna | 37 035 | 15,7 % | 14(±0) |
| KDKristdemokraterna | 27 068 | 11,5 % | 10(±0) |
| VårddVårddemokraterna | 23 104 | 9,8 % | 8(±0) |
| VVänsterpartiet | 15 904 | 6,7 % | 6(+2) |
| CCenterpartiet | 14 841 | 6,3 % | 5(−1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 6 361 | 2,7 % | |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 5 509 | 2,3 % | 0(−3) |
| Övriga partier | 2 295 | 1,0 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Kommunvalet 2026 i Jönköpings län
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 61 825 | 26,1 % |
| MModeraterna | 52 204 | 22,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 37 366 | 15,8 % |
| KDKristdemokraterna | 27 936 | 11,8 % |
| CCenterpartiet | 18 615 | 7,8 % |
| VVänsterpartiet | 14 545 | 6,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 7 644 | 3,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 6 275 | 2,6 % |
| MGMMedborgarpartiet i Gislaved (MiG) | 4 150 | 1,7 % |
| Övriga partier | 6 610 | 2,8 % |
Partiernas utveckling i Jönköpings län 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Jönköpings län i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−2,7 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,6 % | 30,6 % | 31,8 % | 27,8 % | 29,1 % | 26,6 % |
| SD | 3,2 % | 6,4 % | 14,6 % | 19,3 % | 23,3 % | 20,6 % |
| M | 21,9 % | 26,7 % | 20,3 % | 17,7 % | 18,7 % | 19,7 % |
| KD | 16,1 % | 12,8 % | 10,4 % | 12,0 % | 9,3 % | 10,2 % |
| C | 8,4 % | 7,8 % | 7,9 % | 10,1 % | 7,5 % | 7,0 % |
| V | 4,2 % | 4,1 % | 3,9 % | 4,9 % | 4,0 % | 6,0 % |
| L | 5,3 % | 5,6 % | 3,6 % | 4,0 % | 3,7 % | 4,6 % |
| MP | 3,4 % | 5,3 % | 5,4 % | 3,2 % | 3,2 % | 3,8 % |
| Övr | 1,8 % | 0,7 % | 2,1 % | 1,2 % | 1,3 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 82,3 % | 85,4 % | 87,0 % | 88,1 % | 85,3 % | 85,6 % |
Valdeltagande i Jönköpings län 2006–2026
Länet mot riket.
- Länet
- Riket
Analys av valresultatet i Jönköpings län 2026
Så skiljer sig Jönköpings län från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Kristdemokraterna, som fick 10,2 % i Jönköpings län mot 6,2 % i hela landet — en skillnad på 4,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +4,1
- SD +3,1
Svagare än i riket
- V −2,4
- MP −2,3
- S −1,4
- L −0,7
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Jönköpings län, från 4,0 % till 6,0 % (+2,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 23,3 % till 20,6 % (−2,7).
- SD −2,7
- S −2,5
- V +2,0
- M +1,0
- KD +0,9
- L +0,9
- MP +0,6
- C −0,5
Valdeltagande i Jönköpings län
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 85,6 %, vilket är 0,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %.
Skillnader mellan valdistrikten
Jönköpings län är indelad i 202 valdistrikt, och skillnaderna inom länet är betydande: valdeltagandet varierar från 64,3 % i Skeppsbron-Fridhem till 93,5 % i Ås-Kållerstad.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Runneryd (48,9 %) och sitt svagaste i Ås-Kållerstad (11,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 122, Sverigedemokraterna i 53, Moderaterna i 26 av 202 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Jönköpings län är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 15,8 % i kommunvalet mot 20,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,8 procentenheter.
- SD −4,8
- M +2,3
- L −1,9
- KD +1,5
- C +0,8
- MP −0,6
- S −0,5
- V +0,2
Största parti i Jönköpings län sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Jönköpings län i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,6 % | 85,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 85,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,8 % | 88,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 31,8 % | 87,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 30,6 % | 85,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,6 % | 82,3 % |
Valresultat per kommun i Jönköpings län 2026
Största parti i riksdagsvalet per kommun. Klicka på en kommun för hela valresultatet — riksdagsval, regionval och kommunval, och resultatet i varje valdistrikt.
| Kommun | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| Aneby | SD | 23,9 % | 88,1 % |
| Eksjö | S | 26,0 % | 86,1 % |
| Gislaved | S | 25,7 % | 82,2 % |
| Gnosjö | S | 23,2 % | 81,9 % |
| Habo | S | 22,8 % | 91,7 % |
| Jönköping | S | 27,7 % | 86,2 % |
| Mullsjö | SD | 25,6 % | 87,6 % |
| Nässjö | S | 27,6 % | 84,5 % |
| Sävsjö | SD | 25,9 % | 85,9 % |
| Tranås | S | 30,2 % | 86,1 % |
| Vaggeryd | S | 25,9 % | 86,4 % |
| Vetlanda | S | 24,9 % | 84,8 % |
| Värnamo | S | 27,5 % | 84,8 % |