Valresultat Tranås 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Tranås med 30,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,2 %). Valdeltagandet var 86,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tranås ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.

Se Tranås på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,1 %
Röstberättigade
14 263
Avgivna röster
12 287
Län
Jönköpings län

Riksdagsvalet 2026 i Tranås

Riksdagsvalet 2026 i Tranås: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 68430,2 %
SDSverigedemokraterna2 55521,0 %
MModeraterna2 33519,2 %
KDKristdemokraterna9698,0 %
CCenterpartiet7245,9 %
VVänsterpartiet7035,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5604,6 %
MPMiljöpartiet de gröna5034,1 %
Övriga partier1521,2 %

Regionvalet 2026 i Tranås

Regionvalet 2026 i Tranås: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 51929,2 %
MModeraterna2 25318,7 %
SDSverigedemokraterna2 06417,1 %
KDKristdemokraterna9537,9 %
VårddVårddemokraterna9527,9 %
VVänsterpartiet7386,1 %
CCenterpartiet7005,8 %
MPMiljöpartiet de gröna4173,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3763,1 %
Övriga partier800,7 %

Kommunvalet 2026 i Tranås — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Tranås har 41 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 12 mandat (−2 sedan 2022), följt av Moderaterna med 8 och Sverigedemokraterna med 8.

Kommunvalet 2026 i Tranås: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 67930,2 %12(−2)
MModeraterna2 49920,5 %8(−1)
SDSverigedemokraterna2 28218,8 %8(±0)
CCenterpartiet8426,9 %3(±0)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7856,5 %3(+2)
KDKristdemokraterna7596,2 %3(±0)
VVänsterpartiet7246,0 %2(+1)
MPMiljöpartiet de gröna5774,7 %2(±0)
Övriga partier160,1 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Tranås 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Tranås i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−3,6 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Tranås per valår
Parti200620102014201820222026
S40,4 %34,8 %36,1 %31,7 %33,9 %30,2 %
SD2,9 %6,4 %15,5 %19,5 %23,2 %21,0 %
M21,9 %26,8 %18,9 %16,7 %18,2 %19,2 %
KD12,5 %9,6 %7,7 %9,1 %6,9 %8,0 %
C6,9 %6,4 %6,4 %9,2 %6,3 %5,9 %
V4,6 %3,9 %4,0 %5,4 %3,7 %5,8 %
L5,3 %5,4 %3,7 %4,0 %3,4 %4,6 %
MP3,8 %6,3 %5,5 %3,1 %3,2 %4,1 %
Övr1,9 %0,5 %2,1 %1,4 %1,1 %1,2 %
Valdeltagande81,5 %85,1 %87,4 %88,5 %85,6 %86,1 %

Valdeltagande i Tranås 2006–2026

Kommunen mot länet (Jönköping).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Tranås 2026

Så skiljer sig Tranås från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 21,0 % i Tranås mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 3,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +3,5
  • S +2,2
  • KD +1,8

Svagare än i riket

  • V −2,6
  • MP −2,0
  • C −1,1
  • L −0,7

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Tranås, från 3,7 % till 5,8 % (+2,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 33,9 % till 30,2 % (−3,6).

  • S −3,6
  • SD −2,2
  • V +2,0
  • L +1,2
  • KD +1,0
  • MP +0,9
  • M +0,9
  • C −0,4

Valdeltagande i Tranås

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 86,1 %, vilket är 1,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Tranås på plats 89 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Tranås är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 75,6 % i Tranås Norra-Sommen till 92,4 % i Fröafall.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Centrum (38,0 %) och sitt svagaste i Tranås Västra (19,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Moderaterna i 1, Sverigedemokraterna i 1 av 9 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tranås är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 18,8 % i kommunvalet mot 21,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,2 procentenheter.

  • SD −2,2
  • L +1,9
  • KD −1,7
  • M +1,4
  • C +1,0
  • MP +0,6
  • V +0,2
  • S +0,0

Största parti i Tranås sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Tranås i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Tranås per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna30,2 %86,1 %
2022Socialdemokraterna33,9 %85,6 %
2018Socialdemokraterna31,7 %88,5 %
2014Socialdemokraterna36,1 %87,4 %
2010Socialdemokraterna34,8 %85,1 %
2006Socialdemokraterna40,4 %81,5 %

Valresultat per valdistrikt i Tranås 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Tranås. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Tranås, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
CentrumS38,0 %S38,0 %75,8 %
EkmarksbergS36,5 %S35,8 %78,6 %
FröafallM27,0 %M27,4 %92,4 %
JunkaremålenS32,6 %S32,1 %87,3 %
Tranås KvarnS28,7 %S28,4 %86,8 %
Tranås Norra-SommenS28,3 %S30,2 %75,6 %
Tranås SödraS33,0 %S33,6 %81,3 %
Tranås VästraSD26,1 %SD25,8 %83,8 %
ÄngarydS33,0 %S33,0 %81,8 %

Utforska valdistrikten i Tranås på kartan

Fler kommuner i Jönköpings län

Hela valresultatet för Jönköpings län 2026 · Alla kommuner 2026