Valresultat Tranås 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Tranås med 31,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,9 %). Valdeltagandet var 88,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tranås ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.

Se Tranås på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
88,5 %
Röstberättigade
13 999
Avgivna röster
12 390
Län
Jönköpings län

Riksdagsvalet 2018 i Tranås

Riksdagsvalet 2018 i Tranås: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 88931,7 %
SDSverigedemokraterna2 39319,5 %
MModeraterna2 05016,7 %
CCenterpartiet1 1279,2 %
KDKristdemokraterna1 1239,1 %
VVänsterpartiet6575,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4894,0 %
MPMiljöpartiet de gröna3803,1 %
Övriga partier1711,4 %

Landstingsvalet 2018 i Tranås

Landstingsvalet 2018 i Tranås: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 77230,9 %
MModeraterna2 03216,6 %
SDSverigedemokraterna2 02216,6 %
KDKristdemokraterna1 1729,6 %
CCenterpartiet9958,1 %
VVänsterpartiet6535,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5314,3 %
BABA4713,9 %
MPMiljöpartiet de gröna4273,5 %
Övriga partier1411,2 %

Kommunvalet 2018 i Tranås

Kommunvalet 2018 i Tranås: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 70329,9 %
MModeraterna2 56820,8 %
SDSverigedemokraterna2 42219,6 %
CCenterpartiet9737,9 %
KDKristdemokraterna9317,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6145,0 %
VVänsterpartiet6135,0 %
MPMiljöpartiet de gröna5284,3 %
Övriga partier180,1 %

Partiernas utveckling i Tranås 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Tranås i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−4,4 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Tranås per valår
Parti200620102014201820222026
S40,4 %34,8 %36,1 %31,7 %33,9 %30,2 %
SD2,9 %6,4 %15,5 %19,5 %23,2 %21,0 %
M21,9 %26,8 %18,9 %16,7 %18,2 %19,2 %
C6,9 %6,4 %6,4 %9,2 %6,3 %5,9 %
KD12,5 %9,6 %7,7 %9,1 %6,9 %8,0 %
V4,6 %3,9 %4,0 %5,4 %3,7 %5,8 %
L5,3 %5,4 %3,7 %4,0 %3,4 %4,6 %
MP3,8 %6,3 %5,5 %3,1 %3,2 %4,1 %
Övr1,9 %0,5 %2,1 %1,4 %1,1 %1,2 %
Valdeltagande81,5 %85,1 %87,4 %88,5 %85,6 %86,1 %

Valdeltagande i Tranås 2006–2026

Kommunen mot länet (Jönköping).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Tranås 2018

Så skiljer sig Tranås från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 31,7 % i Tranås mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 3,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +3,4
  • KD +2,8
  • SD +2,0
  • C +0,6

Svagare än i riket

  • M −3,1
  • V −2,7
  • L −1,5
  • MP −1,3

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Tranås, från 15,5 % till 19,5 % (+4,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 36,1 % till 31,7 % (−4,4).

  • S −4,4
  • SD +4,0
  • C +2,7
  • MP −2,4
  • M −2,3
  • KD +1,5
  • V +1,4
  • FI −1,3

Valdeltagande i Tranås

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,5 %, vilket är 1,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Tranås på plats 83 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Tranås är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,8 % i Tranås Norra till 93,9 % i Fröafall.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Centrum (38,5 %) och sitt svagaste i Adelöv (12,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Sverigedemokraterna i 3 av 12 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tranås är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 20,8 % i kommunvalet mot 16,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,1 procentenheter.

  • M +4,1
  • S −1,7
  • KD −1,6
  • C −1,3
  • MP +1,2
  • L +1,0
  • V −0,4
  • SD +0,1

Största parti i Tranås sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Tranås i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Tranås per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna30,2 %86,1 %
2022Socialdemokraterna33,9 %85,6 %
2018Socialdemokraterna31,7 %88,5 %
2014Socialdemokraterna36,1 %87,4 %
2010Socialdemokraterna34,8 %85,1 %
2006Socialdemokraterna40,4 %81,5 %

Valresultat per valdistrikt i Tranås 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Tranås. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Tranås, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AdelövSD21,6 %C28,7 %92,9 %
CentrumS38,5 %S37,1 %82,1 %
EkmarksbergS37,1 %S36,3 %83,4 %
FröafallS28,5 %M28,2 %93,9 %
GripenbergSD24,2 %SD25,3 %92,3 %
JunkaremålenS33,3 %S31,0 %91,8 %
LinderåsSD25,3 %SD24,5 %89,1 %
SommenS31,4 %S30,6 %88,8 %
Tranås KvarnS30,3 %S27,3 %90,5 %
Tranås NorraS30,3 %S30,4 %80,8 %
Tranås SöderS33,7 %S32,2 %85,6 %
ÄngarydS35,6 %S35,0 %84,9 %

Utforska valdistrikten i Tranås på kartan

Fler kommuner i Jönköpings län

Hela valresultatet för Jönköpings län 2018 · Alla kommuner 2018