Valresultat Värnamo 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Värnamo med 28,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,3 %). Valdeltagandet var 87,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Värnamo ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 23 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,7 %
- Röstberättigade
- 25 634
- Avgivna röster
- 22 480
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2018 i Värnamo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 335 | 28,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 097 | 18,4 % |
| MModeraterna | 4 030 | 18,1 % |
| CCenterpartiet | 2 804 | 12,6 % |
| KDKristdemokraterna | 2 572 | 11,6 % |
| VVänsterpartiet | 834 | 3,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 798 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 566 | 2,5 % |
| Övriga partier | 232 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2018 i Värnamo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| BABA | 6 116 | 27,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 974 | 22,3 % |
| MModeraterna | 2 699 | 12,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 583 | 11,6 % |
| CCenterpartiet | 2 365 | 10,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 625 | 7,3 % |
| VVänsterpartiet | 652 | 2,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 605 | 2,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 410 | 1,8 % |
| Övriga partier | 290 | 1,3 % |
Kommunvalet 2018 i Värnamo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 316 | 28,3 % |
| CCenterpartiet | 4 517 | 20,3 % |
| MModeraterna | 3 597 | 16,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 244 | 14,6 % |
| KDKristdemokraterna | 2 348 | 10,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 933 | 4,2 % |
| VVänsterpartiet | 690 | 3,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 612 | 2,7 % |
| Övriga partier | 27 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Värnamo 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Värnamo i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−5,3 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,1 % | 31,4 % | 33,8 % | 28,4 % | 29,2 % | 27,5 % |
| SD | 3,9 % | 6,6 % | 13,4 % | 18,4 % | 22,2 % | 19,5 % |
| M | 22,0 % | 25,1 % | 20,4 % | 18,1 % | 20,8 % | 21,8 % |
| C | 10,6 % | 11,7 % | 10,9 % | 12,6 % | 8,4 % | 7,1 % |
| KD | 15,5 % | 12,6 % | 9,8 % | 11,6 % | 9,1 % | 10,0 % |
| V | 3,0 % | 2,9 % | 3,0 % | 3,7 % | 3,5 % | 5,0 % |
| L | 4,9 % | 4,7 % | 3,0 % | 3,6 % | 3,3 % | 4,4 % |
| MP | 2,7 % | 4,3 % | 4,1 % | 2,5 % | 2,4 % | 3,3 % |
| Övr | 1,3 % | 0,5 % | 1,7 % | 1,0 % | 1,0 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 81,7 % | 84,9 % | 86,8 % | 87,7 % | 85,2 % | 84,8 % |
Valdeltagande i Värnamo 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Värnamo 2018
Så skiljer sig Värnamo från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Kristdemokraterna, som fick 11,6 % i Värnamo mot 6,3 % i hela landet — en skillnad på 5,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +5,2
- C +4,0
- SD +0,9
- S +0,2
Svagare än i riket
- V −4,3
- L −1,9
- MP −1,9
- M −1,7
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Värnamo, från 13,4 % till 18,4 % (+5,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 33,8 % till 28,4 % (−5,3).
- S −5,3
- SD +5,0
- M −2,3
- KD +1,8
- C +1,7
- MP −1,6
- FI −0,9
- V +0,8
Valdeltagande i Värnamo
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,7 %, vilket är 0,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Värnamo på plats 129 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Värnamo är indelad i 23 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 76,4 % i Mossle till 94,3 % i Nylund.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skogsfållen (51,3 %) och sitt svagaste i Fryele (16,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 16, Sverigedemokraterna i 5, Centerpartiet i 1 av 23 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Värnamo är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 20,3 % i kommunvalet mot 12,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,7 procentenheter.
- C +7,7
- SD −3,8
- M −2,0
- KD −1,0
- V −0,6
- L +0,6
- S −0,1
Största parti i Värnamo sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Värnamo i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,5 % | 84,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,2 % | 85,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 28,4 % | 87,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,8 % | 86,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 31,4 % | 84,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,1 % | 81,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Värnamo 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 23 valdistrikten i Värnamo. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Apladalen | S | 24,0 % | S | 25,3 % | 87,4 % |
| Bor | SD | 25,5 % | C | 24,7 % | 87,7 % |
| Bredaryds landsbygd | SD | 30,0 % | SD | 22,8 % | 89,0 % |
| Bredaryds tätort | S | 26,7 % | KD | 30,5 % | 84,7 % |
| Forsheda | S | 27,2 % | S | 26,3 % | 87,6 % |
| Fryele | SD | 27,0 % | C | 30,0 % | 92,2 % |
| Gröndal | S | 28,6 % | S | 28,7 % | 89,5 % |
| Horda | SD | 24,0 % | C | 25,7 % | 88,9 % |
| Hornaryd | S | 33,4 % | S | 33,5 % | 87,9 % |
| Hånger | C | 22,1 % | C | 29,9 % | 93,4 % |
| Kärda | SD | 23,3 % | C | 26,9 % | 90,8 % |
| Lillegård | S | 24,8 % | S | 23,7 % | 85,2 % |
| Mossle | S | 39,2 % | S | 42,8 % | 76,4 % |
| Norregård | S | 33,0 % | S | 32,7 % | 85,2 % |
| Nylund | S | 29,9 % | S | 27,7 % | 94,3 % |
| Nöbbele | M | 23,6 % | C | 28,7 % | 92,4 % |
| Pilagården | S | 35,1 % | S | 35,2 % | 80,2 % |
| Rydaholm | S | 26,5 % | S | 26,7 % | 83,5 % |
| Rörstorp | S | 32,0 % | S | 30,2 % | 84,3 % |
| Skogsfållen | S | 51,3 % | S | 53,4 % | 78,6 % |
| Trälleborg | S | 34,4 % | S | 35,8 % | 80,1 % |
| Vråen | S | 44,9 % | S | 46,0 % | 80,4 % |
| Västhorja | S | 23,1 % | C | 25,1 % | 90,2 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2018 · Alla kommuner 2018