Valresultat Värnamo 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Värnamo med 31,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,7 %). Valdeltagandet var 84,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Värnamo ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 23 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,9 %
- Röstberättigade
- 24 997
- Avgivna röster
- 21 233
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2010 i Värnamo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 601 | 31,4 % |
| MModeraterna | 5 279 | 25,1 % |
| KDKristdemokraterna | 2 638 | 12,6 % |
| CCenterpartiet | 2 465 | 11,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 394 | 6,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 995 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 913 | 4,3 % |
| VVänsterpartiet | 604 | 2,9 % |
| Övriga partier | 112 | 0,5 % |
Landstingsvalet 2010 i Värnamo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 770 | 33,2 % |
| MModeraterna | 4 565 | 22,4 % |
| CCenterpartiet | 3 079 | 15,1 % |
| KDKristdemokraterna | 2 594 | 12,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 134 | 5,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 812 | 4,0 % |
| VVänsterpartiet | 739 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 712 | 3,5 % |
| Övriga partier | 13 | 0,1 % |
Kommunvalet 2010 i Värnamo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 951 | 33,7 % |
| CCenterpartiet | 4 120 | 19,9 % |
| MModeraterna | 3 829 | 18,5 % |
| KDKristdemokraterna | 2 289 | 11,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 268 | 6,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 777 | 3,8 % |
| VVänsterpartiet | 680 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 631 | 3,1 % |
| Övriga partier | 108 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Värnamo 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Värnamo i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−4,7 procentenheter).
- S
- M
- KD
- C
- SD
- L
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,1 % | 31,4 % | 33,8 % | 28,4 % | 29,2 % | 27,5 % |
| M | 22,0 % | 25,1 % | 20,4 % | 18,1 % | 20,8 % | 21,8 % |
| KD | 15,5 % | 12,6 % | 9,8 % | 11,6 % | 9,1 % | 10,0 % |
| C | 10,6 % | 11,7 % | 10,9 % | 12,6 % | 8,4 % | 7,1 % |
| SD | 3,9 % | 6,6 % | 13,4 % | 18,4 % | 22,2 % | 19,5 % |
| L | 4,9 % | 4,7 % | 3,0 % | 3,6 % | 3,3 % | 4,4 % |
| MP | 2,7 % | 4,3 % | 4,1 % | 2,5 % | 2,4 % | 3,3 % |
| V | 3,0 % | 2,9 % | 3,0 % | 3,7 % | 3,5 % | 5,0 % |
| Övr | 1,3 % | 0,5 % | 1,7 % | 1,0 % | 1,0 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 81,7 % | 84,9 % | 86,8 % | 87,7 % | 85,2 % | 84,8 % |
Valdeltagande i Värnamo 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Värnamo 2010
Så skiljer sig Värnamo från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Kristdemokraterna, som fick 12,6 % i Värnamo mot 5,6 % i hela landet — en skillnad på 7,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +7,0
- C +5,2
- SD +0,9
- S +0,8
Svagare än i riket
- M −4,9
- MP −3,0
- V −2,7
- FP −2,3
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Värnamo, från 22,0 % till 25,1 % (+3,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 36,1 % till 31,4 % (−4,7).
- S −4,7
- M +3,1
- KD −2,9
- SD +2,8
- MP +1,6
- C +1,1
- FP −0,2
- V −0,1
Valdeltagande i Värnamo
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,9 %, vilket är 0,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Värnamo på plats 113 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Värnamo är indelad i 23 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 68,7 % i Värnamo 8 till 94,3 % i Tånnö.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Värnamo 5 (52,6 %) och sitt svagaste i Fryele-Nydala (17,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 11, Moderaterna i 10, Centerpartiet i 2 av 23 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Värnamo är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 19,9 % i kommunvalet mot 11,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,2 procentenheter.
- C +8,2
- M −6,6
- S +2,2
- KD −1,5
- MP −1,3
- FP −1,0
- SD −0,5
Största parti i Värnamo sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Värnamo i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,5 % | 84,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,2 % | 85,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 28,4 % | 87,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,8 % | 86,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 31,4 % | 84,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,1 % | 81,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Värnamo 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 23 valdistrikten i Värnamo. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bredaryd 1 | S | 33,1 % | S | 32,2 % | 84,7 % |
| Bredaryd 2 | M | 24,0 % | C | 32,9 % | 88,2 % |
| Forsheda-Torskinge | S | 31,5 % | S | 32,1 % | 82,6 % |
| Fryele-Nydala | M | 27,6 % | C | 27,5 % | 88,6 % |
| Gällaryd | C | 24,3 % | C | 36,7 % | 89,1 % |
| Hånger-Dannäs | C | 29,5 % | C | 39,9 % | 87,8 % |
| Kärda | M | 25,8 % | S | 25,2 % | 88,2 % |
| Rydaholms N | M | 23,5 % | M | 26,6 % | 88,4 % |
| Rydaholms S | S | 32,9 % | S | 34,7 % | 80,8 % |
| Tånnö | M | 31,2 % | C | 32,4 % | 94,3 % |
| Voxtorp | S | 27,8 % | C | 29,5 % | 85,7 % |
| Värnamo 1 | S | 29,8 % | S | 33,3 % | 87,7 % |
| Värnamo 2 | S | 43,0 % | S | 47,1 % | 80,2 % |
| Värnamo 3 | M | 30,0 % | S | 31,7 % | 79,2 % |
| Värnamo 4 | S | 41,2 % | S | 45,1 % | 78,6 % |
| Värnamo 5 | S | 52,6 % | S | 54,3 % | 77,8 % |
| Värnamo 6 | M | 28,6 % | S | 31,6 % | 83,4 % |
| Värnamo 7 | M | 28,8 % | S | 31,6 % | 82,3 % |
| Värnamo 8 | S | 48,7 % | S | 49,4 % | 68,7 % |
| Värnamo 9 | M | 29,6 % | S | 27,6 % | 91,8 % |
| Värnamo 10 | S | 33,3 % | S | 35,7 % | 85,8 % |
| Värnamo 11 | M | 32,4 % | S | 30,8 % | 88,0 % |
| Värnamo 12 | S | 48,3 % | S | 53,6 % | 80,6 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2010 · Alla kommuner 2010