Valresultat Aneby 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Aneby med 26,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (27,0 %). Valdeltagandet var 86,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Aneby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,1 %
- Röstberättigade
- 4 996
- Avgivna röster
- 4 301
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2010 i Aneby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 129 | 26,6 % |
| MModeraterna | 958 | 22,6 % |
| KDKristdemokraterna | 749 | 17,7 % |
| CCenterpartiet | 522 | 12,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 323 | 7,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 214 | 5,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 195 | 4,6 % |
| VVänsterpartiet | 127 | 3,0 % |
| Övriga partier | 24 | 0,6 % |
Landstingsvalet 2010 i Aneby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 192 | 28,9 % |
| MModeraterna | 744 | 18,0 % |
| KDKristdemokraterna | 722 | 17,5 % |
| CCenterpartiet | 632 | 15,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 270 | 6,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 262 | 6,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 190 | 4,6 % |
| VVänsterpartiet | 110 | 2,7 % |
| Övriga partier | 2 | 0,0 % |
Kommunvalet 2010 i Aneby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 128 | 27,0 % |
| CCenterpartiet | 961 | 23,0 % |
| KDKristdemokraterna | 609 | 14,6 % |
| MModeraterna | 578 | 13,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 316 | 7,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 311 | 7,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 235 | 5,6 % |
| Övriga partier | 35 | 0,8 % |
Partiernas utveckling i Aneby 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Aneby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+5,0 procentenheter).
- S
- M
- KD
- C
- SD
- L
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 31,6 % | 26,6 % | 29,1 % | 23,9 % | 25,0 % | 22,2 % |
| M | 17,6 % | 22,6 % | 16,8 % | 16,2 % | 16,8 % | 18,1 % |
| KD | 22,0 % | 17,7 % | 13,5 % | 14,5 % | 11,4 % | 13,2 % |
| C | 13,0 % | 12,3 % | 12,3 % | 12,8 % | 9,3 % | 8,8 % |
| SD | 3,3 % | 7,6 % | 16,5 % | 21,1 % | 26,9 % | 23,9 % |
| L | 5,0 % | 5,0 % | 2,9 % | 3,4 % | 3,4 % | 4,5 % |
| MP | 2,7 % | 4,6 % | 4,8 % | 2,3 % | 2,7 % | 3,0 % |
| V | 3,2 % | 3,0 % | 2,6 % | 4,0 % | 2,7 % | 4,2 % |
| Övr | 1,6 % | 0,6 % | 1,4 % | 1,7 % | 1,7 % | 2,1 % |
| Valdeltagande | 83,1 % | 86,1 % | 89,1 % | 89,9 % | 88,2 % | 88,1 % |
Valdeltagande i Aneby 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Aneby 2010
Så skiljer sig Aneby från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Kristdemokraterna, som fick 17,7 % i Aneby mot 5,6 % i hela landet — en skillnad på 12,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +12,1
- C +5,8
- SD +1,9
Svagare än i riket
- M −7,5
- S −4,0
- MP −2,7
- V −2,6
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Aneby, från 17,6 % till 22,6 % (+5,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 31,6 % till 26,6 % (−5,0).
- M +5,0
- S −5,0
- SD +4,4
- KD −4,4
- MP +1,9
- C −0,7
- V −0,2
- FP +0,1
Valdeltagande i Aneby
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 86,1 %, vilket är 1,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Aneby på plats 66 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Aneby är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 82,0 % i Aneby Södra till 84,4 % i Aneby Västra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Aneby Södra (31,8 %) och sitt svagaste i Aneby Västra (22,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 2, Moderaterna i 1 av 3 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Aneby är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 23,0 % i kommunvalet mot 12,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,7 procentenheter.
- C +10,7
- M −8,7
- KD −3,1
- FP +2,5
- MP +1,0
- S +0,4
- SD −0,2
Största parti i Aneby sedan 2006
Största parti har skiftat i Aneby under perioden 2006–2010: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 23,9 % | 88,1 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 26,9 % | 88,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 23,9 % | 89,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 89,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 26,6 % | 86,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 31,6 % | 83,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Aneby 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Aneby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Aneby Södra | S | 31,8 % | S | 33,6 % | 82,0 % |
| Aneby Västra | M | 23,9 % | C | 28,3 % | 84,4 % |
| Aneby Östra | S | 26,6 % | S | 26,6 % | 83,8 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2010 · Alla kommuner 2010