Valresultat Jönköping 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Jönköping med 29,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,6 %). Valdeltagandet var 85,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Jönköping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 73 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,9 %
- Röstberättigade
- 97 346
- Avgivna röster
- 83 631
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2010 i Jönköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 24 397 | 29,5 % |
| MModeraterna | 23 040 | 27,9 % |
| KDKristdemokraterna | 11 190 | 13,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 5 301 | 6,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 5 239 | 6,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 583 | 5,5 % |
| CCenterpartiet | 4 366 | 5,3 % |
| VVänsterpartiet | 3 948 | 4,8 % |
| Övriga partier | 621 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2010 i Jönköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 26 307 | 32,9 % |
| MModeraterna | 21 237 | 26,5 % |
| KDKristdemokraterna | 11 187 | 14,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 817 | 6,0 % |
| VVänsterpartiet | 4 456 | 5,6 % |
| CCenterpartiet | 4 385 | 5,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 114 | 5,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 453 | 4,3 % |
| Övriga partier | 72 | 0,1 % |
Kommunvalet 2010 i Jönköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 25 476 | 31,6 % |
| MModeraterna | 20 343 | 25,2 % |
| KDKristdemokraterna | 12 731 | 15,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 846 | 6,0 % |
| CCenterpartiet | 4 648 | 5,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 220 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 3 903 | 4,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 707 | 4,6 % |
| Övriga partier | 761 | 0,9 % |
Partiernas utveckling i Jönköping 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Jönköping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−5,2 procentenheter).
- S
- M
- KD
- MP
- L
- SD
- C
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,7 % | 29,5 % | 30,5 % | 27,6 % | 29,9 % | 27,7 % |
| M | 22,7 % | 27,9 % | 21,9 % | 18,6 % | 19,4 % | 20,2 % |
| KD | 17,0 % | 13,5 % | 11,1 % | 12,3 % | 9,1 % | 9,9 % |
| MP | 4,0 % | 6,4 % | 6,8 % | 4,2 % | 4,2 % | 4,7 % |
| L | 5,9 % | 6,3 % | 4,2 % | 4,6 % | 4,4 % | 4,9 % |
| SD | 2,6 % | 5,5 % | 12,5 % | 16,4 % | 19,4 % | 17,4 % |
| C | 5,8 % | 5,3 % | 5,8 % | 9,2 % | 7,6 % | 7,3 % |
| V | 5,0 % | 4,8 % | 4,6 % | 5,9 % | 4,8 % | 6,6 % |
| Övr | 2,1 % | 0,8 % | 2,5 % | 1,2 % | 1,3 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 83,1 % | 85,9 % | 87,1 % | 88,3 % | 85,2 % | 86,2 % |
Valdeltagande i Jönköping 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Jönköping 2010
Så skiljer sig Jönköping från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Kristdemokraterna, som fick 13,5 % i Jönköping mot 5,6 % i hela landet — en skillnad på 7,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 1 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +7,9
Svagare än i riket
- M −2,2
- C −1,3
- S −1,2
- MP −0,9
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Jönköping, från 22,7 % till 27,9 % (+5,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 34,7 % till 29,5 % (−5,2).
- S −5,2
- M +5,1
- KD −3,5
- SD +2,9
- MP +2,4
- C −0,6
- FP +0,4
- V −0,2
Valdeltagande i Jönköping
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 85,9 %, vilket är 1,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Jönköping på plats 71 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Jönköping är indelad i 73 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,9 % i Kristina 10 till 92,5 % i Hakarp 1.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Huskvarna 6 (66,4 %) och sitt svagaste i Sofia 5 (10,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 42, Socialdemokraterna i 31 av 73 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Jönköping är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 25,2 % i kommunvalet mot 27,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,6 procentenheter.
- M −2,6
- KD +2,3
- S +2,1
- MP −1,2
- SD −0,9
- C +0,5
- FP −0,3
- V +0,1
Största parti i Jönköping sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Jönköping i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,7 % | 86,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 85,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,6 % | 88,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,5 % | 87,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 29,5 % | 85,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,7 % | 83,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Jönköping 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 73 valdistrikten i Jönköping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Angerdshestra-Mulseryd-N Unnaryd | M | 25,8 % | KD | 22,8 % | 86,2 % |
| Attarp | M | 30,2 % | KD | 27,2 % | 88,5 % |
| Backamo-Järstorp | M | 34,3 % | M | 29,6 % | 89,1 % |
| Barnarp 1 | S | 36,2 % | S | 38,4 % | 84,9 % |
| Barnarp 2 | M | 35,1 % | M | 33,7 % | 87,2 % |
| Bottnaryd | M | 22,9 % | S | 21,9 % | 86,7 % |
| Gränna N | M | 31,7 % | M | 31,3 % | 80,7 % |
| Gränna S | M | 31,7 % | M | 35,2 % | 86,7 % |
| Hakarp 1 | M | 32,5 % | S | 29,0 % | 92,5 % |
| Hakarp 2 | M | 34,2 % | M | 30,3 % | 92,3 % |
| Hakarp 3 | M | 29,8 % | S | 33,0 % | 86,6 % |
| Hovslätt N | S | 34,0 % | S | 35,5 % | 89,4 % |
| Hovslätt S | S | 30,7 % | S | 32,2 % | 83,2 % |
| Huskvarna 1 | M | 29,1 % | S | 29,0 % | 84,4 % |
| Huskvarna 2 | S | 46,9 % | S | 50,3 % | 79,8 % |
| Huskvarna 3 | S | 33,7 % | S | 34,5 % | 79,5 % |
| Huskvarna 4 | S | 42,3 % | S | 44,5 % | 78,2 % |
| Huskvarna 5 | S | 39,9 % | S | 42,2 % | 81,5 % |
| Huskvarna 6 | S | 66,4 % | S | 66,1 % | 73,3 % |
| Huskvarna 7 | S | 40,2 % | S | 43,8 % | 84,3 % |
| Huskvarna 8 | S | 37,6 % | S | 40,7 % | 79,2 % |
| Huskvarna 9 | S | 38,2 % | S | 41,8 % | 82,5 % |
| Huskvarna 10 | S | 47,0 % | S | 46,0 % | 82,5 % |
| Kaxholmen | M | 30,3 % | M | 27,0 % | 89,6 % |
| Kristina 1 | M | 34,3 % | M | 32,1 % | 83,5 % |
| Kristina 2 | M | 29,9 % | S | 29,9 % | 84,0 % |
| Kristina 3 | S | 40,8 % | S | 44,2 % | 78,8 % |
| Kristina 4 | S | 35,0 % | S | 36,7 % | 83,6 % |
| Kristina 5 | S | 37,4 % | S | 39,4 % | 85,6 % |
| Kristina 6 | M | 33,1 % | M | 32,4 % | 82,5 % |
| Kristina 7 | S | 28,4 % | S | 29,9 % | 81,1 % |
| Kristina 8 | S | 34,2 % | S | 38,2 % | 81,6 % |
| Kristina 9 | M | 29,7 % | S | 31,0 % | 79,8 % |
| Kristina 10 | S | 50,2 % | S | 51,6 % | 67,9 % |
| Kristina 11 | M | 30,9 % | M | 29,3 % | 87,9 % |
| Kristina 12 | S | 53,5 % | S | 54,9 % | 72,3 % |
| Kristina 13 | S | 34,3 % | S | 36,1 % | 79,7 % |
| Lekeryd-Järsnäs | M | 26,8 % | S | 23,1 % | 88,6 % |
| Ljungarum 1 | S | 31,0 % | S | 32,0 % | 82,8 % |
| Ljungarum 2 | M | 33,1 % | M | 28,0 % | 92,0 % |
| Ljungarum 6 | S | 36,6 % | S | 38,2 % | 88,7 % |
| Ljungarum 7 | S | 30,8 % | S | 33,8 % | 81,4 % |
| Månsarp | S | 33,2 % | S | 36,5 % | 90,4 % |
| Norrahammar N | S | 34,0 % | S | 36,6 % | 83,5 % |
| Norrahammar S | S | 39,1 % | S | 41,3 % | 85,5 % |
| Nyarp | M | 31,6 % | M | 31,2 % | 90,4 % |
| Rogberga N-Öggestorp | M | 28,8 % | M | 26,0 % | 84,5 % |
| Rogberga S-Ödestugu | M | 28,2 % | S | 24,8 % | 88,4 % |
| Råslätt N | S | 62,9 % | S | 65,7 % | 69,2 % |
| Råslätt S | S | 61,4 % | S | 63,7 % | 72,1 % |
| Sjöåkra | S | 44,7 % | S | 46,4 % | 84,4 % |
| Skärstad-Svarttorp | M | 28,5 % | KD | 25,7 % | 87,9 % |
| Sofia 1 | M | 33,8 % | M | 32,9 % | 82,6 % |
| Sofia 3 | M | 31,8 % | M | 27,3 % | 80,9 % |
| Sofia 4 | M | 28,8 % | M | 27,5 % | 86,2 % |
| Sofia 5 | M | 39,2 % | M | 36,7 % | 89,9 % |
| Sofia 6 | M | 40,3 % | M | 37,5 % | 88,8 % |
| Sofia 7 | M | 30,8 % | M | 29,9 % | 85,2 % |
| Sofia 8 | M | 28,2 % | M | 27,7 % | 83,8 % |
| Sofia 9 | M | 29,5 % | M | 28,6 % | 84,5 % |
| Sofia 2 | M | 33,1 % | M | 30,6 % | 84,9 % |
| Sofia 10 | M | 30,3 % | M | 30,4 % | 82,4 % |
| Sofia 11 | M | 31,3 % | M | 28,1 % | 84,3 % |
| Sofia 12 | M | 33,1 % | M | 30,3 % | 86,8 % |
| Sofia 13 | M | 30,7 % | S | 28,9 % | 82,1 % |
| Sofia 14 | S | 39,9 % | S | 42,8 % | 87,5 % |
| Sofia 15 | M | 36,1 % | M | 32,6 % | 89,7 % |
| Sofia 16 | M | 37,1 % | M | 36,8 % | 89,7 % |
| Taberg N | S | 31,0 % | S | 33,2 % | 90,9 % |
| Taberg S | M | 28,5 % | S | 30,8 % | 85,8 % |
| Trånghalla | M | 38,6 % | M | 35,5 % | 89,3 % |
| Visingsö | M | 26,1 % | C | 24,7 % | 83,0 % |
| Ölmstad | M | 26,0 % | KD | 29,1 % | 90,1 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2010 · Alla kommuner 2010