Valresultat Jönköping 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Jönköping med 30,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,3 %). Valdeltagandet var 87,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Jönköping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 69 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,1 %
- Röstberättigade
- 100 590
- Avgivna röster
- 87 607
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2014 i Jönköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 26 475 | 30,5 % |
| MModeraterna | 19 020 | 21,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 10 891 | 12,5 % |
| KDKristdemokraterna | 9 645 | 11,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 5 932 | 6,8 % |
| CCenterpartiet | 5 040 | 5,8 % |
| VVänsterpartiet | 3 996 | 4,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 626 | 4,2 % |
| FIFeministiskt initiativ | 1 619 | 1,9 % |
| Övriga partier | 585 | 0,7 % |
Landstingsvalet 2014 i Jönköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 28 469 | 33,3 % |
| MModeraterna | 17 128 | 20,0 % |
| KDKristdemokraterna | 11 414 | 13,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 989 | 9,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 5 849 | 6,8 % |
| CCenterpartiet | 5 362 | 6,3 % |
| VVänsterpartiet | 5 072 | 5,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 806 | 4,4 % |
| Övriga partier | 510 | 0,6 % |
Kommunvalet 2014 i Jönköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 27 707 | 32,3 % |
| MModeraterna | 17 655 | 20,6 % |
| KDKristdemokraterna | 10 691 | 12,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 8 253 | 9,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 6 228 | 7,2 % |
| CCenterpartiet | 5 942 | 6,9 % |
| VVänsterpartiet | 4 844 | 5,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 950 | 4,6 % |
| Övriga partier | 637 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Jönköping 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Jönköping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+7,0 procentenheter).
- S
- M
- SD
- KD
- MP
- C
- V
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,7 % | 29,5 % | 30,5 % | 27,6 % | 29,9 % | 27,7 % |
| M | 22,7 % | 27,9 % | 21,9 % | 18,6 % | 19,4 % | 20,2 % |
| SD | 2,6 % | 5,5 % | 12,5 % | 16,4 % | 19,4 % | 17,4 % |
| KD | 17,0 % | 13,5 % | 11,1 % | 12,3 % | 9,1 % | 9,9 % |
| MP | 4,0 % | 6,4 % | 6,8 % | 4,2 % | 4,2 % | 4,7 % |
| C | 5,8 % | 5,3 % | 5,8 % | 9,2 % | 7,6 % | 7,3 % |
| V | 5,0 % | 4,8 % | 4,6 % | 5,9 % | 4,8 % | 6,6 % |
| L | 5,9 % | 6,3 % | 4,2 % | 4,6 % | 4,4 % | 4,9 % |
| Övr | 2,1 % | 0,8 % | 2,5 % | 1,2 % | 1,3 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 83,1 % | 85,9 % | 87,1 % | 88,3 % | 85,2 % | 86,2 % |
Valdeltagande i Jönköping 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Jönköping 2014
Så skiljer sig Jönköping från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Kristdemokraterna, som fick 11,1 % i Jönköping mot 4,6 % i hela landet — en skillnad på 6,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 1 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +6,5
Svagare än i riket
- M −1,4
- FI −1,3
- FP −1,2
- V −1,1
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Jönköping, från 5,5 % till 12,5 % (+7,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 27,9 % till 21,9 % (−6,0).
- SD +7,0
- M −6,0
- KD −2,4
- FP −2,2
- FI +1,7
- S +1,0
- C +0,5
- MP +0,4
Valdeltagande i Jönköping
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 87,1 %, vilket är 1,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Jönköping på plats 84 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Jönköping är indelad i 69 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 65,7 % i Österängen V till 92,3 % i Ölmstad.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Öxnehaga C (63,6 %) och sitt svagaste i Bymarken (13,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 49, Moderaterna i 18, Sverigedemokraterna i 1 av 69 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Jönköping är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 9,6 % i kommunvalet mot 12,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,9 procentenheter.
- SD −2,9
- S +1,8
- M −1,4
- KD +1,3
- C +1,1
- V +1,0
- FP +0,4
- MP +0,4
Största parti i Jönköping sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Jönköping i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,7 % | 86,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 85,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,6 % | 88,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,5 % | 87,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 29,5 % | 85,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,7 % | 83,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Jönköping 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 69 valdistrikten i Jönköping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Angerdshestra-Mulseryd-N Unnaryd | SD | 20,8 % | C | 24,7 % | 88,4 % |
| Attarp-Nyarp | M | 26,1 % | M | 25,1 % | 91,4 % |
| Attarp-Sjöåkra | S | 38,0 % | S | 40,9 % | 85,1 % |
| Backamo-Järstorp | M | 28,4 % | M | 25,6 % | 89,2 % |
| Barnarp | S | 30,7 % | S | 33,6 % | 90,5 % |
| Barnarp C | S | 39,3 % | S | 41,4 % | 83,5 % |
| Bondberget | S | 35,6 % | S | 37,3 % | 85,1 % |
| Bottnaryd | S | 23,0 % | S | 21,8 % | 89,6 % |
| Bråneryd-Tormenås | S | 40,6 % | S | 43,3 % | 80,8 % |
| Bymarken | M | 32,5 % | M | 29,2 % | 92,1 % |
| Bäckalyckan | M | 30,3 % | M | 28,4 % | 85,1 % |
| Centrum V | M | 28,3 % | M | 28,1 % | 80,4 % |
| Centrum Ö | M | 31,5 % | M | 30,4 % | 83,5 % |
| Dunkehalla | M | 32,5 % | M | 30,8 % | 90,3 % |
| Egnahem-Fagerslätt | M | 26,3 % | S | 27,1 % | 91,7 % |
| Ekhagen N | S | 43,2 % | S | 45,9 % | 77,1 % |
| Ekhagen S | S | 41,2 % | S | 42,4 % | 85,0 % |
| Erik Dahlberg | S | 30,5 % | S | 32,9 % | 79,8 % |
| Friaredalen | S | 29,8 % | S | 30,4 % | 86,8 % |
| Gränna N | M | 25,5 % | M | 26,8 % | 84,9 % |
| Gränna S | M | 28,1 % | M | 26,8 % | 87,8 % |
| Gräshagen-Torpa | S | 29,5 % | S | 31,1 % | 85,5 % |
| Hakarpsvägen nedre | S | 37,5 % | S | 40,3 % | 78,3 % |
| Hisingstorp-Dalvik | M | 27,5 % | M | 24,8 % | 86,6 % |
| Hovslätt N | S | 34,4 % | S | 35,9 % | 90,6 % |
| Hovslätt S | S | 31,6 % | S | 34,1 % | 86,7 % |
| Huskvarna C | S | 43,9 % | S | 46,0 % | 76,6 % |
| Huskvarna S | S | 38,1 % | S | 41,6 % | 83,1 % |
| Huskvarna Station | S | 42,8 % | S | 42,4 % | 82,0 % |
| Kaxholmen | S | 26,1 % | S | 28,7 % | 90,1 % |
| Kålgården | M | 30,9 % | S | 32,4 % | 89,5 % |
| Kättilstorp Haga m fl | S | 30,3 % | S | 31,2 % | 88,6 % |
| Lekeryd-Järsnäs | S | 23,9 % | S | 25,9 % | 91,0 % |
| Liljeholmen | S | 34,9 % | S | 36,4 % | 83,2 % |
| Liljeholmsparken | S | 30,9 % | S | 32,4 % | 86,5 % |
| Ljungarum | S | 37,2 % | S | 38,5 % | 87,6 % |
| Mariebo-Samset | M | 29,1 % | M | 26,5 % | 91,1 % |
| Munksjö | S | 31,2 % | S | 32,5 % | 83,1 % |
| Månsarp | S | 35,4 % | S | 36,9 % | 91,1 % |
| Norrahammar N | S | 33,6 % | S | 37,3 % | 84,8 % |
| Norrahammar S | S | 39,3 % | S | 40,1 % | 84,6 % |
| Norrängen-Brunstorp | M | 25,4 % | M | 25,7 % | 87,0 % |
| Rosendala | S | 31,7 % | S | 33,8 % | 81,4 % |
| Rosenlund N | S | 29,6 % | S | 30,5 % | 81,7 % |
| Rosenlund S | S | 34,7 % | S | 37,5 % | 82,3 % |
| Råslätt | S | 59,1 % | S | 60,8 % | 68,8 % |
| Råslätt-Lockebo | S | 57,7 % | S | 60,7 % | 72,4 % |
| Skänkeberg-Dalvik | S | 27,7 % | S | 26,7 % | 87,9 % |
| Skärstad-Svarttorp | M | 20,8 % | KD | 21,4 % | 89,3 % |
| Stensholm m fl | S | 26,1 % | S | 27,6 % | 88,9 % |
| Söder | S | 29,2 % | S | 30,3 % | 87,4 % |
| Taberg V | S | 33,0 % | S | 33,1 % | 91,7 % |
| Taberg Ö | S | 31,8 % | S | 32,0 % | 88,4 % |
| Tenhult-Ödestugu | S | 26,8 % | S | 27,1 % | 91,5 % |
| Tenhult-Öggestorp | S | 24,4 % | S | 26,2 % | 85,7 % |
| Tokarp | S | 38,2 % | S | 41,6 % | 89,3 % |
| Torpa V | M | 28,9 % | M | 26,9 % | 87,2 % |
| Torpa Ö | S | 30,2 % | S | 31,3 % | 83,5 % |
| Trånghalla | M | 34,9 % | M | 31,9 % | 90,4 % |
| Visingsö | S | 28,1 % | S | 26,2 % | 82,0 % |
| Västra Torget | S | 26,5 % | S | 27,0 % | 85,0 % |
| Vätterslund m fl | M | 35,3 % | M | 33,1 % | 89,9 % |
| Vättersnäs | S | 28,4 % | S | 29,3 % | 89,2 % |
| Ölmstad | KD | 21,5 % | KD | 23,1 % | 92,3 % |
| Österängen V | S | 47,8 % | S | 50,5 % | 65,7 % |
| Österängen Ö | S | 49,7 % | S | 51,3 % | 71,7 % |
| Öxnehaga C | S | 63,6 % | S | 63,2 % | 72,5 % |
| Öxnehaga N | S | 43,2 % | S | 45,2 % | 80,7 % |
| Öxnehaga S | S | 47,6 % | S | 49,4 % | 78,6 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2014 · Alla kommuner 2014