Valresultat Sävsjö 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Sävsjö med 27,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (26,6 %). Valdeltagandet var 86,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sävsjö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,8 %
- Röstberättigade
- 8 124
- Avgivna röster
- 7 054
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2014 i Sävsjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 919 | 27,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 310 | 18,7 % |
| MModeraterna | 1 248 | 17,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 067 | 15,3 % |
| CCenterpartiet | 806 | 11,5 % |
| VVänsterpartiet | 189 | 2,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 184 | 2,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 159 | 2,3 % |
| Övriga partier | 111 | 1,6 % |
Landstingsvalet 2014 i Sävsjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 928 | 28,0 % |
| MModeraterna | 1 359 | 19,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 205 | 17,5 % |
| CCenterpartiet | 932 | 13,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 865 | 12,5 % |
| VVänsterpartiet | 226 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 176 | 2,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 153 | 2,2 % |
| Övriga partier | 50 | 0,7 % |
Kommunvalet 2014 i Sävsjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 848 | 26,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 617 | 23,2 % |
| MModeraterna | 1 201 | 17,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 954 | 13,7 % |
| CCenterpartiet | 886 | 12,7 % |
| VVänsterpartiet | 196 | 2,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 118 | 1,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 109 | 1,6 % |
| Övriga partier | 31 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Sävsjö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Sävsjö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+9,5 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 30,6 % | 25,3 % | 27,4 % | 22,1 % | 22,5 % | 20,1 % |
| SD | 4,8 % | 9,2 % | 18,7 % | 25,6 % | 29,7 % | 25,9 % |
| M | 20,2 % | 25,0 % | 17,8 % | 16,4 % | 17,3 % | 19,2 % |
| KD | 21,0 % | 17,7 % | 15,3 % | 17,9 % | 14,8 % | 13,3 % |
| C | 13,4 % | 12,3 % | 11,5 % | 9,9 % | 6,9 % | 6,4 % |
| V | 3,0 % | 3,0 % | 2,7 % | 3,2 % | 3,0 % | 6,0 % |
| MP | 1,7 % | 2,8 % | 2,6 % | 1,7 % | 1,6 % | 2,4 % |
| L | 3,8 % | 4,4 % | 2,3 % | 2,4 % | 2,2 % | 4,9 % |
| Övr | 1,4 % | 0,3 % | 1,6 % | 0,9 % | 2,1 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 83,1 % | 86,2 % | 86,8 % | 87,5 % | 85,8 % | 85,9 % |
Valdeltagande i Sävsjö 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Sävsjö 2014
Så skiljer sig Sävsjö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Kristdemokraterna, som fick 15,3 % i Sävsjö mot 4,6 % i hela landet — en skillnad på 10,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +10,7
- SD +5,9
- C +5,4
Svagare än i riket
- M −5,5
- MP −4,3
- S −3,6
- FP −3,1
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Sävsjö, från 9,2 % till 18,7 % (+9,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 25,0 % till 17,8 % (−7,2).
- SD +9,5
- M −7,2
- KD −2,4
- S +2,2
- FP −2,1
- C −0,8
- V −0,3
- MP −0,2
Valdeltagande i Sävsjö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 86,8 %, vilket är 1,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Sävsjö på plats 98 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Sävsjö är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 83,8 % i Sävsjö stad till 89,2 % i Vrigstad.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Sävsjö stad (37,2 %) och sitt svagaste i Rörvik (16,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Sverigedemokraterna i 2, Kristdemokraterna i 1 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sävsjö är skillnaden störst för Kristdemokraterna, som fick 23,2 % i kommunvalet mot 15,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,0 procentenheter.
- KD +8,0
- SD −5,0
- C +1,2
- S −0,9
- M −0,6
Största parti i Sävsjö sedan 2006
Största parti har skiftat i Sävsjö under perioden 2006–2014: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 25,9 % | 85,9 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 29,7 % | 85,8 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 25,6 % | 87,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 27,4 % | 86,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 25,3 % | 86,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 30,6 % | 83,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Sävsjö 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Sävsjö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörvik | SD | 22,8 % | M | 29,4 % | 86,5 % |
| Stockaryd | SD | 20,6 % | KD | 29,5 % | 87,7 % |
| Sävsjö Ljunga | S | 31,9 % | S | 32,6 % | 84,0 % |
| Sävsjö stad | S | 37,2 % | S | 38,4 % | 83,8 % |
| Sävsjö Vallsjö | S | 33,0 % | S | 34,7 % | 85,5 % |
| Vrigstad | KD | 24,0 % | KD | 36,5 % | 89,2 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2014 · Alla kommuner 2014