Valresultat Värnamo 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Värnamo med 33,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,6 %). Valdeltagandet var 86,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Värnamo ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 23 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,8 %
- Röstberättigade
- 25 384
- Avgivna röster
- 22 034
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2014 i Värnamo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 373 | 33,8 % |
| MModeraterna | 4 449 | 20,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 927 | 13,4 % |
| CCenterpartiet | 2 383 | 10,9 % |
| KDKristdemokraterna | 2 134 | 9,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 901 | 4,1 % |
| VVänsterpartiet | 652 | 3,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 644 | 3,0 % |
| FIFeministiskt initiativ | 223 | 1,0 % |
| Övriga partier | 138 | 0,6 % |
Landstingsvalet 2014 i Värnamo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 736 | 36,0 % |
| MModeraterna | 3 587 | 16,7 % |
| CCenterpartiet | 2 694 | 12,6 % |
| KDKristdemokraterna | 2 657 | 12,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 279 | 10,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 855 | 4,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 827 | 3,9 % |
| VVänsterpartiet | 737 | 3,4 % |
| Övriga partier | 92 | 0,4 % |
Kommunvalet 2014 i Värnamo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 487 | 34,6 % |
| MModeraterna | 3 449 | 15,9 % |
| CCenterpartiet | 3 440 | 15,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 515 | 11,6 % |
| KDKristdemokraterna | 2 311 | 10,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 016 | 4,7 % |
| VVänsterpartiet | 784 | 3,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 536 | 2,5 % |
| Övriga partier | 113 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Värnamo 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Värnamo i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+6,8 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- KD
- MP
- V
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,1 % | 31,4 % | 33,8 % | 28,4 % | 29,2 % | 27,5 % |
| M | 22,0 % | 25,1 % | 20,4 % | 18,1 % | 20,8 % | 21,8 % |
| SD | 3,9 % | 6,6 % | 13,4 % | 18,4 % | 22,2 % | 19,5 % |
| C | 10,6 % | 11,7 % | 10,9 % | 12,6 % | 8,4 % | 7,1 % |
| KD | 15,5 % | 12,6 % | 9,8 % | 11,6 % | 9,1 % | 10,0 % |
| MP | 2,7 % | 4,3 % | 4,1 % | 2,5 % | 2,4 % | 3,3 % |
| V | 3,0 % | 2,9 % | 3,0 % | 3,7 % | 3,5 % | 5,0 % |
| L | 4,9 % | 4,7 % | 3,0 % | 3,6 % | 3,3 % | 4,4 % |
| Övr | 1,3 % | 0,5 % | 1,7 % | 1,0 % | 1,0 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 81,7 % | 84,9 % | 86,8 % | 87,7 % | 85,2 % | 84,8 % |
Valdeltagande i Värnamo 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Värnamo 2014
Så skiljer sig Värnamo från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Kristdemokraterna, som fick 9,8 % i Värnamo mot 4,6 % i hela landet — en skillnad på 5,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +5,2
- C +4,8
- S +2,8
- SD +0,6
Svagare än i riket
- M −2,9
- MP −2,8
- V −2,7
- FP −2,5
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Värnamo, från 6,6 % till 13,4 % (+6,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 25,1 % till 20,4 % (−4,8).
- SD +6,8
- M −4,8
- KD −2,8
- S +2,4
- FP −1,8
- FI +1,0
- C −0,8
- MP −0,2
Valdeltagande i Värnamo
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 86,8 %, vilket är 1,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Värnamo på plats 102 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Värnamo är indelad i 23 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,8 % i Värnamo 8 till 94,5 % i Värnamo 9.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Värnamo 5 (57,4 %) och sitt svagaste i Tånnö (19,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 20, Moderaterna i 2, Centerpartiet i 1 av 23 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Värnamo är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 15,9 % i kommunvalet mot 10,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,0 procentenheter.
- C +5,0
- M −4,5
- SD −1,8
- KD +0,9
- S +0,8
- MP +0,6
Största parti i Värnamo sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Värnamo i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,5 % | 84,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,2 % | 85,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 28,4 % | 87,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,8 % | 86,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 31,4 % | 84,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,1 % | 81,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Värnamo 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 23 valdistrikten i Värnamo. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bredaryd 1 | S | 34,0 % | S | 32,1 % | 85,4 % |
| Bredaryd 2 | S | 21,0 % | C | 23,6 % | 91,1 % |
| Forsheda-Torskinge | S | 32,8 % | S | 33,3 % | 85,1 % |
| Fryele-Nydala | S | 22,2 % | C | 26,0 % | 88,8 % |
| Gällaryd | S | 25,3 % | C | 26,1 % | 89,7 % |
| Hånger-Dannäs | C | 25,1 % | C | 33,2 % | 90,8 % |
| Kärda | S | 24,6 % | S | 25,8 % | 89,2 % |
| Rydaholms N | M | 22,4 % | M | 26,2 % | 87,0 % |
| Rydaholms S | S | 31,2 % | S | 33,2 % | 82,9 % |
| Tånnö | M | 21,7 % | C | 31,3 % | 93,9 % |
| Voxtorp | S | 31,0 % | S | 31,3 % | 87,2 % |
| Värnamo 1 | S | 31,1 % | S | 30,8 % | 90,1 % |
| Värnamo 2 | S | 42,6 % | S | 45,6 % | 82,4 % |
| Värnamo 3 | S | 32,9 % | S | 34,2 % | 82,6 % |
| Värnamo 4 | S | 40,5 % | S | 41,4 % | 79,1 % |
| Värnamo 5 | S | 57,4 % | S | 57,4 % | 77,5 % |
| Värnamo 6 | S | 31,7 % | S | 31,8 % | 84,4 % |
| Värnamo 7 | S | 30,8 % | S | 32,2 % | 84,4 % |
| Värnamo 8 | S | 50,5 % | S | 49,7 % | 72,8 % |
| Värnamo 9 | S | 28,6 % | S | 30,8 % | 94,5 % |
| Värnamo 10 | S | 34,3 % | S | 36,7 % | 87,4 % |
| Värnamo 11 | S | 32,5 % | S | 34,4 % | 88,6 % |
| Värnamo 12 | S | 50,4 % | S | 50,3 % | 81,6 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2014 · Alla kommuner 2014