Valresultat Värnamo 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Värnamo med 36,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,0 %). Valdeltagandet var 81,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Värnamo ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 23 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,7 %
- Röstberättigade
- 24 576
- Avgivna röster
- 20 067
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2006 i Värnamo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 123 | 36,1 % |
| MModeraterna | 4 338 | 22,0 % |
| KDKristdemokraterna | 3 058 | 15,5 % |
| CCenterpartiet | 2 097 | 10,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 973 | 4,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 765 | 3,9 % |
| VVänsterpartiet | 582 | 3,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 533 | 2,7 % |
| Övriga partier | 253 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2006 i Värnamo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 981 | 36,2 % |
| MModeraterna | 3 736 | 19,4 % |
| CCenterpartiet | 3 122 | 16,2 % |
| KDKristdemokraterna | 2 876 | 14,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 957 | 5,0 % |
| VVänsterpartiet | 672 | 3,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 474 | 2,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 412 | 2,1 % |
| Övriga partier | 44 | 0,2 % |
Kommunvalet 2006 i Värnamo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 939 | 35,0 % |
| CCenterpartiet | 4 170 | 21,0 % |
| MModeraterna | 3 515 | 17,7 % |
| KDKristdemokraterna | 2 671 | 13,5 % |
| VVänsterpartiet | 880 | 4,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 794 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 463 | 2,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 370 | 1,9 % |
| Övriga partier | 27 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Värnamo 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Värnamo i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- KD
- C
- L
- SD
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,1 % | 31,4 % | 33,8 % | 28,4 % | 29,2 % | 27,5 % |
| M | 22,0 % | 25,1 % | 20,4 % | 18,1 % | 20,8 % | 21,8 % |
| KD | 15,5 % | 12,6 % | 9,8 % | 11,6 % | 9,1 % | 10,0 % |
| C | 10,6 % | 11,7 % | 10,9 % | 12,6 % | 8,4 % | 7,1 % |
| L | 4,9 % | 4,7 % | 3,0 % | 3,6 % | 3,3 % | 4,4 % |
| SD | 3,9 % | 6,6 % | 13,4 % | 18,4 % | 22,2 % | 19,5 % |
| V | 3,0 % | 2,9 % | 3,0 % | 3,7 % | 3,5 % | 5,0 % |
| MP | 2,7 % | 4,3 % | 4,1 % | 2,5 % | 2,4 % | 3,3 % |
| Övr | 1,3 % | 0,5 % | 1,7 % | 1,0 % | 1,0 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 81,7 % | 84,9 % | 86,8 % | 87,7 % | 85,2 % | 84,8 % |
Valdeltagande i Värnamo 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Värnamo 2006
Så skiljer sig Värnamo från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Kristdemokraterna, som fick 15,5 % i Värnamo mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 8,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +8,9
- C +2,7
- SD +0,9
- S +0,9
Svagare än i riket
- M −4,1
- V −2,9
- FP −2,6
- MP −2,5
Valdeltagande i Värnamo
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 81,7 %, vilket är 1,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Värnamo på plats 89 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Värnamo är indelad i 23 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 65,9 % i Värnamo 8 till 91,7 % i Värnamo 9.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Värnamo 5 (53,2 %) och sitt svagaste i Fryele-Nydala (19,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 20, Moderaterna i 2, Centerpartiet i 1 av 23 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Värnamo är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 21,0 % i kommunvalet mot 10,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,4 procentenheter.
- C +10,4
- M −4,3
- KD −2,0
- SD −2,0
- S −1,1
- FP −0,9
Största parti i Värnamo sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Värnamo i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,5 % | 84,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,2 % | 85,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 28,4 % | 87,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,8 % | 86,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 31,4 % | 84,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,1 % | 81,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Värnamo 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 23 valdistrikten i Värnamo. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bredaryd 1 | S | 37,9 % | S | 37,6 % | 85,9 % |
| Bredaryd 2 | S | 23,1 % | C | 37,2 % | 85,6 % |
| Forsheda-Torskinge | S | 36,5 % | S | 34,3 % | 79,9 % |
| Fryele-Nydala | M | 25,4 % | C | 32,0 % | 84,0 % |
| Gällaryd | S | 28,4 % | C | 44,1 % | 84,3 % |
| Hånger-Dannäs | C | 28,3 % | C | 43,9 % | 87,4 % |
| Kärda | S | 26,5 % | S | 27,7 % | 88,0 % |
| Rydaholm N | M | 24,1 % | C | 33,1 % | 84,9 % |
| Rydaholm S | S | 35,8 % | S | 32,3 % | 79,8 % |
| Tånnö | S | 25,3 % | C | 39,1 % | 89,9 % |
| Voxtorp | S | 32,4 % | C | 37,2 % | 83,6 % |
| Värnamo 1 | S | 35,0 % | S | 37,0 % | 83,8 % |
| Värnamo 2 | S | 49,0 % | S | 47,5 % | 77,1 % |
| Värnamo 3 | S | 35,0 % | S | 35,4 % | 77,5 % |
| Värnamo 4 | S | 43,2 % | S | 42,7 % | 78,5 % |
| Värnamo 5 | S | 53,2 % | S | 55,6 % | 74,9 % |
| Värnamo 6 | S | 34,4 % | S | 33,2 % | 81,7 % |
| Värnamo 7 | S | 33,7 % | S | 34,2 % | 81,0 % |
| Värnamo 8 | S | 49,8 % | S | 49,4 % | 65,9 % |
| Värnamo 9 | S | 33,1 % | S | 30,1 % | 91,7 % |
| Värnamo 10 | S | 37,7 % | S | 37,2 % | 80,7 % |
| Värnamo 11 | S | 35,1 % | S | 34,8 % | 88,4 % |
| Värnamo 12 | S | 47,1 % | S | 46,0 % | 78,1 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2006 · Alla kommuner 2006