Valresultat Eksjö 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Eksjö med 32,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,6 %). Valdeltagandet var 81,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Eksjö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 13 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,0 %
- Röstberättigade
- 12 859
- Avgivna röster
- 10 422
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2006 i Eksjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 359 | 32,8 % |
| MModeraterna | 2 433 | 23,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 411 | 13,8 % |
| CCenterpartiet | 1 256 | 12,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 574 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 374 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 370 | 3,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 290 | 2,8 % |
| Övriga partier | 165 | 1,6 % |
Landstingsvalet 2006 i Eksjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 210 | 32,2 % |
| MModeraterna | 2 260 | 22,7 % |
| CCenterpartiet | 1 473 | 14,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 365 | 13,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 744 | 7,5 % |
| VVänsterpartiet | 344 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 310 | 3,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 207 | 2,1 % |
| Övriga partier | 50 | 0,5 % |
Kommunvalet 2006 i Eksjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 220 | 31,6 % |
| MModeraterna | 2 249 | 22,1 % |
| CCenterpartiet | 2 177 | 21,4 % |
| KDKristdemokraterna | 1 243 | 12,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 552 | 5,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 449 | 4,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 154 | 1,5 % |
| VVänsterpartiet | 105 | 1,0 % |
| Övriga partier | 26 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Eksjö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Eksjö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- KD
- C
- L
- V
- MP
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 32,8 % | 27,7 % | 30,9 % | 26,7 % | 28,5 % | 26,0 % |
| M | 23,8 % | 28,6 % | 20,5 % | 17,0 % | 17,8 % | 19,0 % |
| KD | 13,8 % | 11,2 % | 8,6 % | 10,5 % | 8,0 % | 9,5 % |
| C | 12,3 % | 11,1 % | 11,2 % | 12,4 % | 9,1 % | 8,6 % |
| L | 5,6 % | 6,0 % | 4,3 % | 4,4 % | 3,8 % | 5,1 % |
| V | 3,7 % | 3,6 % | 3,4 % | 4,7 % | 3,6 % | 5,3 % |
| MP | 3,6 % | 5,2 % | 5,4 % | 3,2 % | 3,0 % | 4,2 % |
| SD | 2,8 % | 5,8 % | 13,3 % | 19,6 % | 24,4 % | 20,8 % |
| Övr | 1,6 % | 0,7 % | 2,5 % | 1,5 % | 1,9 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 81,0 % | 84,8 % | 87,0 % | 88,4 % | 86,6 % | 86,1 % |
Valdeltagande i Eksjö 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Eksjö 2006
Så skiljer sig Eksjö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Kristdemokraterna, som fick 13,8 % i Eksjö mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 7,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +7,2
- C +4,4
Svagare än i riket
- S −2,4
- M −2,3
- V −2,2
- FP −1,9
Valdeltagande i Eksjö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 81,0 %, vilket är 0,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Eksjö på plats 109 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Eksjö är indelad i 13 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,2 % i Eksjö 5 till 87,5 % i Hässleby-Kråkshult.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Eksjö 6 (43,7 %) och sitt svagaste i Höreda (16,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 8, Moderaterna i 3, Kristdemokraterna i 1 av 13 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Eksjö är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 21,4 % i kommunvalet mot 12,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,1 procentenheter.
- C +9,1
- V −2,6
- M −1,7
- KD −1,6
- S −1,2
- MP +0,8
- FP −0,2
Största parti i Eksjö sedan 2006
Största parti har skiftat i Eksjö under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,0 % | 86,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,5 % | 86,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,7 % | 88,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,9 % | 87,0 % |
| 2010 | Moderaterna | 28,6 % | 84,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 32,8 % | 81,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Eksjö 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 13 valdistrikten i Eksjö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Eksjö 1 | M | 32,4 % | S | 28,4 % | 79,2 % |
| Eksjö 2 | S | 36,5 % | S | 35,5 % | 84,6 % |
| Eksjö 3 | S | 37,2 % | S | 36,0 % | 72,9 % |
| Eksjö 4 | S | 35,3 % | S | 33,0 % | 82,8 % |
| Eksjö 5 | S | 38,4 % | S | 39,3 % | 72,2 % |
| Eksjö 6 | S | 43,7 % | S | 43,9 % | 86,2 % |
| Eksjö 7 | M | 28,4 % | S | 27,5 % | 84,8 % |
| Hjältevad | S | 36,3 % | S | 35,4 % | 79,0 % |
| Hult | M | 27,0 % | C | 37,9 % | 83,8 % |
| Hässleby-Kråkshult | S | 32,2 % | C | 33,7 % | 87,5 % |
| Höreda | KD | 26,7 % | C | 32,1 % | 85,6 % |
| Ingatorp | C | 31,0 % | C | 49,6 % | 82,2 % |
| Mariannelund | S | 42,3 % | S | 41,9 % | 77,8 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2006 · Alla kommuner 2006