Valresultat Mullsjö 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Mullsjö med 32,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick MFR flest röster (24,0 %). Valdeltagandet var 85,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mullsjö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.

Se Mullsjö på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,0 %
Röstberättigade
5 277
Avgivna röster
4 484
Län
Jönköpings län

Riksdagsvalet 2006 i Mullsjö

Riksdagsvalet 2006 i Mullsjö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 44632,8 %
MModeraterna91220,7 %
KDKristdemokraterna87719,9 %
CCenterpartiet3127,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2174,9 %
VVänsterpartiet2114,8 %
MPMiljöpartiet de gröna1774,0 %
SDSverigedemokraterna1333,0 %
JLJL571,3 %
Övriga partier661,5 %

Landstingsvalet 2006 i Mullsjö

Landstingsvalet 2006 i Mullsjö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 33731,5 %
MModeraterna1 00123,6 %
KDKristdemokraterna93422,0 %
CCenterpartiet2836,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2094,9 %
VVänsterpartiet1834,3 %
MPMiljöpartiet de gröna1653,9 %
SDSverigedemokraterna1092,6 %
Övriga partier210,5 %

Kommunvalet 2006 i Mullsjö

Kommunvalet 2006 i Mullsjö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MFRMFR1 06124,0 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna99622,5 %
MModeraterna81818,5 %
KDKristdemokraterna75217,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2405,4 %
CCenterpartiet1754,0 %
MPMiljöpartiet de gröna1733,9 %
VVänsterpartiet1593,6 %
Övriga partier421,0 %

Partiernas utveckling i Mullsjö 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Mullsjö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • KD
  • C
  • L
  • V
  • MP
  • SD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Mullsjö per valår
Parti200620102014201820222026
S32,8 %27,8 %28,6 %25,3 %26,0 %23,6 %
M20,7 %25,6 %16,7 %14,1 %16,4 %17,1 %
KD19,9 %18,8 %17,0 %17,9 %12,5 %12,5 %
C7,1 %5,0 %5,1 %7,0 %5,7 %6,7 %
L4,9 %5,2 %3,4 %2,6 %3,2 %3,8 %
V4,8 %4,8 %4,8 %5,4 %3,9 %4,1 %
MP4,0 %5,8 %6,0 %4,0 %3,8 %4,6 %
SD3,0 %6,1 %16,0 %22,1 %27,0 %25,6 %
Övr2,9 %0,9 %2,4 %1,6 %1,4 %1,9 %
Valdeltagande85,0 %87,9 %89,2 %89,6 %88,7 %87,6 %

Valdeltagande i Mullsjö 2006–2026

Kommunen mot länet (Jönköping).

8284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Mullsjö 2006

Så skiljer sig Mullsjö från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Kristdemokraterna, som fick 19,9 % i Mullsjö mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 13,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • KD +13,3
  • JL +0,8
  • SD +0,1

Svagare än i riket

  • M −5,4
  • FP −2,6
  • S −2,4
  • MP −1,1

Valdeltagande i Mullsjö

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 85,0 %, vilket är 4,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Mullsjö på plats 16 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Mullsjö är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 83,0 % i Mullsjö 2 till 87,3 % i Mullsjö 1.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Mullsjö 1 (35,6 %) och sitt svagaste i Mullsjö 4 (29,1 %). Partiet var största parti i samtliga 4 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mullsjö är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 22,5 % i kommunvalet mot 32,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,2 procentenheter.

  • S −10,2
  • C −3,1
  • KD −2,9
  • SD −2,2
  • M −2,2
  • V −1,2
  • FP +0,5
  • MP −0,1

Största parti i Mullsjö sedan 2006

Största parti har skiftat i Mullsjö under perioden 2006–2006: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Mullsjö per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna25,6 %87,6 %
2022Sverigedemokraterna27,0 %88,7 %
2018Socialdemokraterna25,3 %89,6 %
2014Socialdemokraterna28,6 %89,2 %
2010Socialdemokraterna27,8 %87,9 %
2006Socialdemokraterna32,8 %85,0 %

Valresultat per valdistrikt i Mullsjö 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Mullsjö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Mullsjö, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Mullsjö 1S35,6 %S25,3 %87,3 %
Mullsjö 2S33,1 %MFR26,7 %83,0 %
Mullsjö 3S33,5 %M26,9 %84,1 %
Mullsjö 4S29,1 %MFR22,3 %85,2 %

Utforska valdistrikten i Mullsjö på kartan

Fler kommuner i Jönköpings län

Hela valresultatet för Jönköpings län 2006 · Alla kommuner 2006