Valresultat Mullsjö 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Mullsjö med 27,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (24,2 %). Valdeltagandet var 88,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mullsjö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,7 %
- Röstberättigade
- 5 604
- Avgivna röster
- 4 968
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2022 i Mullsjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 1 326 | 27,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 274 | 26,0 % |
| MModeraterna | 805 | 16,4 % |
| KDKristdemokraterna | 612 | 12,5 % |
| CCenterpartiet | 280 | 5,7 % |
| VVänsterpartiet | 191 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 188 | 3,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 156 | 3,2 % |
| Övriga partier | 71 | 1,4 % |
Regionvalet 2022 i Mullsjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 228 | 25,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 944 | 19,5 % |
| MModeraterna | 895 | 18,5 % |
| KDKristdemokraterna | 817 | 16,9 % |
| VVänsterpartiet | 263 | 5,4 % |
| CCenterpartiet | 197 | 4,1 % |
| BABevara akutsjukhusen | 151 | 3,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 144 | 3,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 129 | 2,7 % |
| Övriga partier | 67 | 1,4 % |
Kommunvalet 2022 i Mullsjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 180 | 24,2 % |
| MModeraterna | 1 166 | 23,9 % |
| KDKristdemokraterna | 872 | 17,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 864 | 17,7 % |
| VVänsterpartiet | 281 | 5,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 190 | 3,9 % |
| CCenterpartiet | 164 | 3,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 121 | 2,5 % |
| Övriga partier | 38 | 0,8 % |
Partiernas utveckling i Mullsjö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Mullsjö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har KD gjort (−5,4 procentenheter).
- SD
- S
- M
- KD
- C
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 3,0 % | 6,1 % | 16,0 % | 22,1 % | 27,0 % | 25,6 % |
| S | 32,8 % | 27,8 % | 28,6 % | 25,3 % | 26,0 % | 23,6 % |
| M | 20,7 % | 25,6 % | 16,7 % | 14,1 % | 16,4 % | 17,1 % |
| KD | 19,9 % | 18,8 % | 17,0 % | 17,9 % | 12,5 % | 12,5 % |
| C | 7,1 % | 5,0 % | 5,1 % | 7,0 % | 5,7 % | 6,7 % |
| V | 4,8 % | 4,8 % | 4,8 % | 5,4 % | 3,9 % | 4,1 % |
| MP | 4,0 % | 5,8 % | 6,0 % | 4,0 % | 3,8 % | 4,6 % |
| L | 4,9 % | 5,2 % | 3,4 % | 2,6 % | 3,2 % | 3,8 % |
| Övr | 2,9 % | 0,9 % | 2,4 % | 1,6 % | 1,4 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 85,0 % | 87,9 % | 89,2 % | 89,6 % | 88,7 % | 87,6 % |
Valdeltagande i Mullsjö 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Mullsjö 2022
Så skiljer sig Mullsjö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Kristdemokraterna, som fick 12,5 % i Mullsjö mot 5,3 % i hela landet — en skillnad på 7,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +7,1
- SD +6,5
Svagare än i riket
- S −4,3
- V −2,9
- M −2,7
- L −1,4
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Mullsjö, från 22,1 % till 27,0 % (+5,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Kristdemokraterna, som gick från 17,9 % till 12,5 % (−5,4).
- KD −5,4
- SD +5,0
- M +2,3
- V −1,5
- C −1,3
- S +0,7
- L +0,5
- MP −0,2
Valdeltagande i Mullsjö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 88,7 %, vilket är 4,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Mullsjö på plats 24 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Mullsjö är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 82,2 % i Mullsjö 2 till 85,5 % i Mullsjö 1.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Mullsjö 3 (29,2 %) och sitt svagaste i Mullsjö 1 (25,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 3, Socialdemokraterna i 1 av 4 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mullsjö är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 17,7 % i kommunvalet mot 27,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,3 procentenheter.
- SD −9,3
- M +7,5
- KD +5,4
- C −2,3
- V +1,9
- S −1,8
- L −0,7
- MP +0,1
Största parti i Mullsjö sedan 2006
Största parti har skiftat i Mullsjö under perioden 2006–2022: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 25,6 % | 87,6 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 27,0 % | 88,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 25,3 % | 89,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 28,6 % | 89,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 27,8 % | 87,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 32,8 % | 85,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Mullsjö 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Mullsjö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Mullsjö 1 | S | 28,8 % | S | 26,6 % | 85,5 % |
| Mullsjö 2 | SD | 28,3 % | S | 24,9 % | 82,2 % |
| Mullsjö 3 | SD | 29,2 % | M | 29,0 % | 84,4 % |
| Mullsjö 4 | SD | 26,4 % | M | 23,3 % | 83,7 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2022 · Alla kommuner 2022