Valresultat Habo 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Habo med 26,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (26,1 %). Valdeltagandet var 91,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Habo ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 91,5 %
- Röstberättigade
- 9 141
- Avgivna röster
- 8 362
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2022 i Habo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 173 | 26,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 965 | 23,8 % |
| MModeraterna | 1 690 | 20,5 % |
| KDKristdemokraterna | 920 | 11,1 % |
| CCenterpartiet | 580 | 7,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 316 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 269 | 3,3 % |
| VVänsterpartiet | 229 | 2,8 % |
| Övriga partier | 114 | 1,4 % |
Regionvalet 2022 i Habo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 061 | 25,5 % |
| MModeraterna | 1 703 | 21,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 319 | 16,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 193 | 14,8 % |
| CCenterpartiet | 460 | 5,7 % |
| VVänsterpartiet | 383 | 4,7 % |
| BABevara akutsjukhusen | 362 | 4,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 309 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 175 | 2,2 % |
| Övriga partier | 113 | 1,4 % |
Kommunvalet 2022 i Habo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 124 | 26,1 % |
| MModeraterna | 2 096 | 25,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 145 | 14,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 079 | 13,2 % |
| CCenterpartiet | 529 | 6,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 396 | 4,9 % |
| HabodHabodemokraterna | 331 | 4,1 % |
| VVänsterpartiet | 258 | 3,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 171 | 2,1 % |
| Övriga partier | 17 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Habo 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Habo i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har KD gjort (−4,0 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- L
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 31,8 % | 27,0 % | 27,7 % | 23,7 % | 26,3 % | 22,8 % |
| SD | 3,4 % | 6,1 % | 15,4 % | 20,0 % | 23,8 % | 22,4 % |
| M | 24,8 % | 30,3 % | 22,7 % | 19,7 % | 20,5 % | 21,6 % |
| KD | 19,5 % | 16,3 % | 13,4 % | 15,1 % | 11,1 % | 12,8 % |
| C | 6,9 % | 5,5 % | 6,5 % | 8,8 % | 7,0 % | 7,3 % |
| L | 5,6 % | 6,0 % | 3,7 % | 4,2 % | 3,8 % | 4,6 % |
| MP | 3,1 % | 5,2 % | 5,4 % | 3,4 % | 3,3 % | 3,9 % |
| V | 3,4 % | 3,1 % | 3,2 % | 3,9 % | 2,8 % | 3,2 % |
| Övr | 1,6 % | 0,5 % | 2,0 % | 1,1 % | 1,4 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 86,4 % | 90,1 % | 91,6 % | 93,4 % | 91,5 % | 91,7 % |
Valdeltagande i Habo 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Habo 2022
Så skiljer sig Habo från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Kristdemokraterna, som fick 11,1 % i Habo mot 5,3 % i hela landet — en skillnad på 5,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +5,8
- SD +3,3
- M +1,4
- C +0,3
Svagare än i riket
- S −4,0
- V −4,0
- MP −1,8
- L −0,8
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Habo, från 20,0 % till 23,8 % (+3,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Kristdemokraterna, som gick från 15,1 % till 11,1 % (−4,0).
- KD −4,0
- SD +3,8
- S +2,6
- C −1,7
- V −1,1
- M +0,7
- L −0,4
- MP −0,1
Valdeltagande i Habo
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 91,5 %, vilket är 7,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Habo på plats 3 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Habo är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,1 % i Centrum-Gunnarsbo till 90,9 % i Kråkeryd-Mölekullen.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kärr (32,5 %) och sitt svagaste i Kyrkbyn-Furusjö (19,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Sverigedemokraterna i 2, Moderaterna i 1 av 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Habo är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,1 % i kommunvalet mot 23,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,7 procentenheter.
- SD −9,7
- M +5,3
- KD +2,1
- MP −1,2
- L +1,0
- C −0,5
- S −0,2
Största parti i Habo sedan 2006
Största parti har skiftat i Habo under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 22,8 % | 91,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 26,3 % | 91,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 23,7 % | 93,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 27,7 % | 91,6 % |
| 2010 | Moderaterna | 30,3 % | 90,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 31,8 % | 86,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Habo 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Habo. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bränninge | S | 27,1 % | M | 27,3 % | 89,4 % |
| Centrum-Gunnarsbo | S | 31,2 % | S | 32,4 % | 78,1 % |
| Gustav Adolf-Brandstorp | SD | 36,3 % | SD | 22,2 % | 87,9 % |
| Kråkeryd-Mölekullen | S | 29,9 % | S | 31,6 % | 90,9 % |
| Kyrkbyn-Furusjö | SD | 31,1 % | M | 24,0 % | 81,7 % |
| Kärnekulla-Sjogarp | M | 26,9 % | M | 34,5 % | 83,3 % |
| Kärr | S | 32,5 % | S | 33,6 % | 88,5 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2022 · Alla kommuner 2022