Valresultat Nässjö 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Nässjö med 30,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Sverigedemokraterna flest röster (27,4 %). Valdeltagandet var 84,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nässjö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 15 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,7 %
- Röstberättigade
- 22 963
- Avgivna röster
- 19 453
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2022 i Nässjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 773 | 30,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 385 | 28,0 % |
| MModeraterna | 3 056 | 15,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 617 | 8,4 % |
| CCenterpartiet | 1 193 | 6,2 % |
| VVänsterpartiet | 777 | 4,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 617 | 3,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 586 | 3,0 % |
| Övriga partier | 246 | 1,3 % |
Regionvalet 2022 i Nässjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 816 | 25,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 395 | 22,8 % |
| MModeraterna | 2 554 | 13,3 % |
| BABevara akutsjukhusen | 2 061 | 10,7 % |
| KDKristdemokraterna | 2 004 | 10,4 % |
| CCenterpartiet | 1 093 | 5,7 % |
| VVänsterpartiet | 945 | 4,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 594 | 3,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 510 | 2,6 % |
| SJLSjukvårdspartiet i Jönköpings län | 197 | 1,0 % |
| Övriga partier | 100 | 0,5 % |
Kommunvalet 2022 i Nässjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 5 305 | 27,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 968 | 25,7 % |
| MModeraterna | 2 499 | 12,9 % |
| KDKristdemokraterna | 2 125 | 11,0 % |
| CCenterpartiet | 1 169 | 6,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 106 | 5,7 % |
| SSAFSAFE - Solidaritet Arbete Fred Ekologi | 902 | 4,7 % |
| VVänsterpartiet | 762 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 453 | 2,3 % |
| Övriga partier | 70 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Nässjö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Nässjö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+5,1 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 41,1 % | 34,4 % | 33,8 % | 29,4 % | 30,0 % | 27,6 % |
| SD | 3,2 % | 7,7 % | 19,3 % | 22,9 % | 28,0 % | 24,4 % |
| M | 19,1 % | 24,1 % | 16,7 % | 15,4 % | 15,9 % | 17,4 % |
| KD | 14,1 % | 11,0 % | 9,2 % | 10,8 % | 8,4 % | 9,6 % |
| C | 8,0 % | 7,0 % | 7,0 % | 8,4 % | 6,2 % | 5,7 % |
| V | 5,3 % | 5,0 % | 4,1 % | 5,4 % | 4,0 % | 6,3 % |
| L | 4,1 % | 4,9 % | 2,8 % | 3,5 % | 3,2 % | 4,4 % |
| MP | 3,3 % | 5,2 % | 5,1 % | 2,9 % | 3,0 % | 3,3 % |
| Övr | 1,8 % | 0,7 % | 1,9 % | 1,4 % | 1,3 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 81,8 % | 85,2 % | 87,1 % | 88,0 % | 84,7 % | 84,5 % |
Valdeltagande i Nässjö 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Nässjö 2022
Så skiljer sig Nässjö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 28,0 % i Nässjö mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 7,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +7,4
- KD +3,1
Svagare än i riket
- M −3,2
- V −2,7
- MP −2,0
- L −1,4
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Nässjö, från 22,9 % till 28,0 % (+5,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Kristdemokraterna, som gick från 10,8 % till 8,4 % (−2,4).
- SD +5,1
- KD −2,4
- C −2,2
- V −1,4
- S +0,6
- M +0,5
- L −0,3
- MP +0,2
Valdeltagande i Nässjö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,7 %, vilket är 0,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Nässjö på plats 163 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Nässjö är indelad i 15 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,2 % i Runneryd till 87,4 % i Nässjö landsbygd.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Runneryd (43,1 %) och sitt svagaste i Grimstorp/Sandsjöfors (17,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 8, Sverigedemokraterna i 7 av 15 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nässjö är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 25,7 % i kommunvalet mot 30,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,3 procentenheter.
- S −4,3
- M −3,0
- KD +2,6
- L +2,5
- MP −0,7
- SD −0,6
- C −0,2
- V −0,1
Största parti i Nässjö sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Nässjö i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,6 % | 84,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,0 % | 84,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,4 % | 88,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,8 % | 87,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 85,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 41,1 % | 81,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Nässjö 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 15 valdistrikten i Nässjö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Anneberg | SD | 32,1 % | SD | 29,6 % | 82,7 % |
| Barkeryd/Äng | SD | 35,2 % | SD | 34,4 % | 87,3 % |
| Bodafors | SD | 32,8 % | SD | 33,8 % | 77,1 % |
| Forserum | SD | 32,4 % | SD | 30,6 % | 81,1 % |
| Grimstorp/Sandsjöfors | SD | 33,3 % | SD | 30,8 % | 82,7 % |
| Handskeryd | S | 30,1 % | SD | 26,2 % | 81,3 % |
| Ingsberg | S | 35,9 % | S | 29,5 % | 83,4 % |
| Malmbäck | SD | 28,4 % | SD | 28,8 % | 82,9 % |
| Norrboda | S | 38,2 % | S | 31,1 % | 69,9 % |
| Nyhem | S | 31,2 % | S | 27,7 % | 79,7 % |
| Nässjö centrum | S | 37,9 % | S | 32,6 % | 71,8 % |
| Nässjö landsbygd | SD | 36,5 % | SD | 35,9 % | 87,4 % |
| Runneryd | S | 43,1 % | S | 45,8 % | 67,2 % |
| Södergården | S | 34,9 % | S | 28,7 % | 79,0 % |
| Åker | S | 30,5 % | SD | 29,4 % | 84,4 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2022 · Alla kommuner 2022