Valresultat Värnamo 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Värnamo med 29,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (26,8 %). Valdeltagandet var 85,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Värnamo ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 23 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,2 %
- Röstberättigade
- 26 042
- Avgivna röster
- 22 190
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2022 i Värnamo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 421 | 29,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 870 | 22,2 % |
| MModeraterna | 4 560 | 20,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 995 | 9,1 % |
| CCenterpartiet | 1 854 | 8,4 % |
| VVänsterpartiet | 769 | 3,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 732 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 528 | 2,4 % |
| Övriga partier | 229 | 1,0 % |
Regionvalet 2022 i Värnamo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 042 | 23,1 % |
| BABevara akutsjukhusen | 3 899 | 17,9 % |
| MModeraterna | 3 716 | 17,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 231 | 14,8 % |
| KDKristdemokraterna | 2 013 | 9,2 % |
| CCenterpartiet | 1 901 | 8,7 % |
| VVänsterpartiet | 862 | 4,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 488 | 2,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 339 | 1,6 % |
| Övriga partier | 309 | 1,4 % |
Kommunvalet 2022 i Värnamo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 883 | 26,8 % |
| MModeraterna | 4 516 | 20,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 660 | 16,7 % |
| CCenterpartiet | 3 593 | 16,4 % |
| KDKristdemokraterna | 2 266 | 10,3 % |
| VVänsterpartiet | 882 | 4,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 654 | 3,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 415 | 1,9 % |
| Övriga partier | 47 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Värnamo 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Värnamo i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har C gjort (−4,1 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,1 % | 31,4 % | 33,8 % | 28,4 % | 29,2 % | 27,5 % |
| SD | 3,9 % | 6,6 % | 13,4 % | 18,4 % | 22,2 % | 19,5 % |
| M | 22,0 % | 25,1 % | 20,4 % | 18,1 % | 20,8 % | 21,8 % |
| KD | 15,5 % | 12,6 % | 9,8 % | 11,6 % | 9,1 % | 10,0 % |
| C | 10,6 % | 11,7 % | 10,9 % | 12,6 % | 8,4 % | 7,1 % |
| V | 3,0 % | 2,9 % | 3,0 % | 3,7 % | 3,5 % | 5,0 % |
| L | 4,9 % | 4,7 % | 3,0 % | 3,6 % | 3,3 % | 4,4 % |
| MP | 2,7 % | 4,3 % | 4,1 % | 2,5 % | 2,4 % | 3,3 % |
| Övr | 1,3 % | 0,5 % | 1,7 % | 1,0 % | 1,0 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 81,7 % | 84,9 % | 86,8 % | 87,7 % | 85,2 % | 84,8 % |
Valdeltagande i Värnamo 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Värnamo 2022
Så skiljer sig Värnamo från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Kristdemokraterna, som fick 9,1 % i Värnamo mot 5,3 % i hela landet — en skillnad på 3,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +3,7
- C +1,7
- M +1,7
- SD +1,6
Svagare än i riket
- V −3,2
- MP −2,7
- L −1,3
- S −1,1
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Värnamo, från 18,4 % till 22,2 % (+3,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 12,6 % till 8,4 % (−4,1).
- C −4,1
- SD +3,8
- M +2,7
- KD −2,5
- S +0,8
- L −0,2
- V −0,2
- MP −0,1
Valdeltagande i Värnamo
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 85,2 %, vilket är 1,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Värnamo på plats 133 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Värnamo är indelad i 23 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,1 % i Skogsfållen till 92,6 % i Hånger.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skogsfållen (48,8 %) och sitt svagaste i Horda (18,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 13, Sverigedemokraterna i 9, Moderaterna i 1 av 23 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Värnamo är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 16,4 % i kommunvalet mot 8,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,0 procentenheter.
- C +8,0
- SD −5,5
- S −2,4
- KD +1,3
- V +0,5
- L −0,3
- M −0,2
Största parti i Värnamo sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Värnamo i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,5 % | 84,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,2 % | 85,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 28,4 % | 87,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,8 % | 86,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 31,4 % | 84,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,1 % | 81,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Värnamo 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 23 valdistrikten i Värnamo. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Apladalen | S | 29,2 % | S | 26,5 % | 80,9 % |
| Bor | SD | 30,6 % | SD | 23,7 % | 85,5 % |
| Bredaryds landsbygd | SD | 34,7 % | SD | 25,0 % | 88,6 % |
| Bredaryds tätort | SD | 28,0 % | KD | 29,7 % | 85,1 % |
| Forsheda | SD | 29,6 % | S | 26,4 % | 84,9 % |
| Fryele | SD | 26,8 % | SD | 22,0 % | 89,6 % |
| Gröndal | S | 31,0 % | S | 29,1 % | 87,9 % |
| Horda | SD | 28,4 % | C | 25,0 % | 89,4 % |
| Hornaryd | S | 36,3 % | S | 33,9 % | 81,1 % |
| Hånger | SD | 24,6 % | C | 24,5 % | 92,6 % |
| Kärda | SD | 25,3 % | M | 23,3 % | 88,0 % |
| Lillegård | S | 27,9 % | M | 28,6 % | 78,0 % |
| Mossle | S | 38,0 % | S | 37,0 % | 72,7 % |
| Norregård | S | 32,5 % | S | 31,1 % | 78,3 % |
| Nylund | S | 31,1 % | S | 27,5 % | 86,9 % |
| Nöbbele | M | 24,2 % | C | 24,1 % | 90,4 % |
| Pilagården | S | 31,0 % | S | 28,4 % | 73,8 % |
| Rydaholm | SD | 30,8 % | SD | 25,9 % | 81,6 % |
| Rörstorp | S | 31,2 % | S | 29,3 % | 76,8 % |
| Skogsfållen | S | 48,8 % | S | 46,0 % | 72,1 % |
| Trälleborg | S | 32,5 % | S | 32,5 % | 72,4 % |
| Vråen | S | 43,3 % | S | 40,8 % | 76,0 % |
| Västhorja | S | 28,6 % | M | 24,8 % | 84,4 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2022 · Alla kommuner 2022