Valresultat Värnamo 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Värnamo med 27,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (27,2 %). Valdeltagandet var 84,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Värnamo ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 20 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,8 %
- Röstberättigade
- 26 402
- Avgivna röster
- 22 377
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2026 i Värnamo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 090 | 27,5 % |
| MModeraterna | 4 829 | 21,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 317 | 19,5 % |
| KDKristdemokraterna | 2 223 | 10,0 % |
| CCenterpartiet | 1 583 | 7,1 % |
| VVänsterpartiet | 1 098 | 5,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 979 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 728 | 3,3 % |
| Övriga partier | 322 | 1,5 % |
Regionvalet 2026 i Värnamo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 423 | 24,7 % |
| MModeraterna | 4 689 | 21,3 % |
| VårddVårddemokraterna | 3 058 | 13,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 051 | 13,9 % |
| KDKristdemokraterna | 2 044 | 9,3 % |
| CCenterpartiet | 1 511 | 6,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 124 | 5,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 464 | 2,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 429 | 2,0 % |
| Övriga partier | 170 | 0,8 % |
Kommunvalet 2026 i Värnamo — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Värnamo har 51 mandat. Moderaterna och Socialdemokraterna fick flest, 14 mandat vardera.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| MModeraterna | 6 014 | 27,2 % | 14(+3) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 952 | 26,9 % | 14(±0) |
| SDSverigedemokraterna | 3 370 | 15,2 % | 8(−1) |
| CCenterpartiet | 2 492 | 11,3 % | 6(−2) |
| KDKristdemokraterna | 1 997 | 9,0 % | 5(±0) |
| VVänsterpartiet | 1 045 | 4,7 % | 2(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 597 | 2,7 % | 1(−1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 514 | 2,3 % | 1(+1) |
| Övriga partier | 138 | 0,6 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Värnamo 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Värnamo i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−2,7 procentenheter).
- S
- M
- SD
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,1 % | 31,4 % | 33,8 % | 28,4 % | 29,2 % | 27,5 % |
| M | 22,0 % | 25,1 % | 20,4 % | 18,1 % | 20,8 % | 21,8 % |
| SD | 3,9 % | 6,6 % | 13,4 % | 18,4 % | 22,2 % | 19,5 % |
| KD | 15,5 % | 12,6 % | 9,8 % | 11,6 % | 9,1 % | 10,0 % |
| C | 10,6 % | 11,7 % | 10,9 % | 12,6 % | 8,4 % | 7,1 % |
| V | 3,0 % | 2,9 % | 3,0 % | 3,7 % | 3,5 % | 5,0 % |
| L | 4,9 % | 4,7 % | 3,0 % | 3,6 % | 3,3 % | 4,4 % |
| MP | 2,7 % | 4,3 % | 4,1 % | 2,5 % | 2,4 % | 3,3 % |
| Övr | 1,3 % | 0,5 % | 1,7 % | 1,0 % | 1,0 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 81,7 % | 84,9 % | 86,8 % | 87,7 % | 85,2 % | 84,8 % |
Valdeltagande i Värnamo 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Värnamo 2026
Så skiljer sig Värnamo från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Kristdemokraterna, som fick 10,0 % i Värnamo mot 6,2 % i hela landet — en skillnad på 3,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +3,9
- SD +2,0
- M +1,9
- C +0,1
Svagare än i riket
- V −3,5
- MP −2,8
- L −0,9
- S −0,5
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Värnamo, från 3,5 % till 5,0 % (+1,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 22,2 % till 19,5 % (−2,7).
- SD −2,7
- S −1,8
- V +1,5
- C −1,3
- L +1,1
- M +1,0
- KD +0,9
- MP +0,9
Valdeltagande i Värnamo
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,8 %, vilket är 0,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Värnamo på plats 141 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Värnamo är indelad i 20 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 66,2 % i Skogsfållen till 91,5 % i Nöbbele.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skogsfållen (43,9 %) och sitt svagaste i Fryele (17,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 10, Moderaterna i 5, Sverigedemokraterna i 5 av 20 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Värnamo är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 27,2 % i kommunvalet mot 21,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,4 procentenheter.
- M +5,4
- SD −4,2
- C +4,1
- L −1,7
- KD −1,0
- MP −1,0
- S −0,6
- V −0,2
Största parti i Värnamo sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Värnamo i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,5 % | 84,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,2 % | 85,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 28,4 % | 87,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,8 % | 86,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 31,4 % | 84,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,1 % | 81,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Värnamo 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 20 valdistrikten i Värnamo. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Apladalen | S | 27,8 % | M | 32,2 % | 81,6 % |
| Bor | SD | 27,2 % | C | 26,3 % | 86,2 % |
| Bredaryd | SD | 25,9 % | KD | 20,5 % | 84,8 % |
| Forsheda | SD | 25,7 % | M | 28,9 % | 85,1 % |
| Fryele | SD | 27,0 % | M | 24,8 % | 90,0 % |
| Gröndal | M | 31,2 % | M | 39,3 % | 83,7 % |
| Hornaryd | S | 35,8 % | S | 36,0 % | 81,5 % |
| Hånger | M | 23,4 % | M | 32,9 % | 90,0 % |
| Lillegård | M | 29,4 % | M | 38,3 % | 80,3 % |
| Mossle | S | 36,9 % | S | 41,4 % | 77,5 % |
| Norregård | S | 29,3 % | S | 31,1 % | 76,6 % |
| Nylund | S | 29,5 % | M | 30,6 % | 88,0 % |
| Nöbbele | M | 24,3 % | M | 31,0 % | 91,5 % |
| Pilagården | S | 31,8 % | S | 28,8 % | 76,4 % |
| Rydaholm | SD | 26,2 % | M | 23,1 % | 80,6 % |
| Rörstorp | S | 31,8 % | S | 31,4 % | 77,3 % |
| Skogsfållen | S | 43,9 % | S | 45,7 % | 66,2 % |
| Trälleborg | S | 34,4 % | S | 37,5 % | 75,3 % |
| Vråen | S | 41,6 % | S | 43,2 % | 75,7 % |
| Västhorja | M | 29,3 % | M | 37,8 % | 88,7 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2026 · Alla kommuner 2026