Valresultat Mullsjö 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Sverigedemokraterna största parti i Mullsjö med 25,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (22,4 %). Valdeltagandet var 87,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mullsjö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.

Se Mullsjö på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,6 %
Röstberättigade
5 741
Avgivna röster
5 031
Län
Jönköpings län

Riksdagsvalet 2026 i Mullsjö

Riksdagsvalet 2026 i Mullsjö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna1 27525,6 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 17523,6 %
MModeraterna85117,1 %
KDKristdemokraterna62112,5 %
CCenterpartiet3326,7 %
MPMiljöpartiet de gröna2314,6 %
VVänsterpartiet2044,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1903,8 %
Övriga partier961,9 %

Regionvalet 2026 i Mullsjö

Regionvalet 2026 i Mullsjö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 17023,8 %
SDSverigedemokraterna1 02020,7 %
MModeraterna89118,1 %
KDKristdemokraterna71914,6 %
VårddVårddemokraterna3056,2 %
VVänsterpartiet2505,1 %
CCenterpartiet2224,5 %
MPMiljöpartiet de gröna1763,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1212,5 %
Övriga partier420,9 %

Kommunvalet 2026 i Mullsjö — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Mullsjö har 31 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 7 mandat (−1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 6 och Kristdemokraterna med 6.

Kommunvalet 2026 i Mullsjö: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 11322,4 %7(−1)
MModeraterna99920,1 %6(−1)
SDSverigedemokraterna97619,6 %6(+1)
KDKristdemokraterna87117,5 %6(±0)
VVänsterpartiet2424,9 %2(±0)
MEDMedborgerlig Samling2364,7 %1(+1)
MPMiljöpartiet de gröna2324,7 %1(±0)
CCenterpartiet1412,8 %1(±0)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1272,6 %1(±0)
Övriga partier320,6 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Mullsjö 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Mullsjö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−2,4 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • SD
  • S
  • M
  • KD
  • C
  • MP
  • V
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Mullsjö per valår
Parti200620102014201820222026
SD3,0 %6,1 %16,0 %22,1 %27,0 %25,6 %
S32,8 %27,8 %28,6 %25,3 %26,0 %23,6 %
M20,7 %25,6 %16,7 %14,1 %16,4 %17,1 %
KD19,9 %18,8 %17,0 %17,9 %12,5 %12,5 %
C7,1 %5,0 %5,1 %7,0 %5,7 %6,7 %
MP4,0 %5,8 %6,0 %4,0 %3,8 %4,6 %
V4,8 %4,8 %4,8 %5,4 %3,9 %4,1 %
L4,9 %5,2 %3,4 %2,6 %3,2 %3,8 %
Övr2,9 %0,9 %2,4 %1,6 %1,4 %1,9 %
Valdeltagande85,0 %87,9 %89,2 %89,6 %88,7 %87,6 %

Valdeltagande i Mullsjö 2006–2026

Kommunen mot länet (Jönköping).

8284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Mullsjö 2026

Så skiljer sig Mullsjö från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 25,6 % i Mullsjö mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 8,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +8,1
  • KD +6,3

Svagare än i riket

  • S −4,4
  • V −4,3
  • M −2,7
  • L −1,5

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Centerpartiet mest i Mullsjö, från 5,7 % till 6,7 % (+1,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 26,0 % till 23,6 % (−2,4).

  • S −2,4
  • SD −1,4
  • C +1,0
  • MP +0,8
  • M +0,7
  • L +0,6
  • V +0,2
  • KD +0,0

Valdeltagande i Mullsjö

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 87,6 %, vilket är 2,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Mullsjö på plats 47 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Mullsjö är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,5 % i Mullsjö södra-Bjurbäck till 82,5 % i Sandhem-Utvängstorp.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Sandhem-Utvängstorp (28,7 %) och sitt svagaste i Mullsjö södra-Bjurbäck (24,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 3, Socialdemokraterna i 1 av 4 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mullsjö är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 19,6 % i kommunvalet mot 25,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,0 procentenheter.

  • SD −6,0
  • KD +5,0
  • C −3,8
  • M +3,0
  • L −1,3
  • S −1,2
  • V +0,8
  • MP +0,0

Största parti i Mullsjö sedan 2006

Största parti har skiftat i Mullsjö under perioden 2006–2026: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Mullsjö per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna25,6 %87,6 %
2022Sverigedemokraterna27,0 %88,7 %
2018Socialdemokraterna25,3 %89,6 %
2014Socialdemokraterna28,6 %89,2 %
2010Socialdemokraterna27,8 %87,9 %
2006Socialdemokraterna32,8 %85,0 %

Valresultat per valdistrikt i Mullsjö 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Mullsjö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Mullsjö, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Mullsjö södra-BjurbäckSD24,0 %KD22,6 %78,5 %
Mullsjö västraS27,3 %S27,3 %80,5 %
Mullsjö östraSD27,0 %S24,0 %79,8 %
Sandhem-UtvängstorpSD28,7 %M26,4 %82,5 %

Utforska valdistrikten i Mullsjö på kartan

Fler kommuner i Jönköpings län

Hela valresultatet för Jönköpings län 2026 · Alla kommuner 2026