Valresultat Mullsjö 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Mullsjö med 25,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (26,8 %). Valdeltagandet var 89,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mullsjö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.

Se Mullsjö på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
89,6 %
Röstberättigade
5 440
Avgivna röster
4 872
Län
Jönköpings län

Riksdagsvalet 2018 i Mullsjö

Riksdagsvalet 2018 i Mullsjö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 22025,3 %
SDSverigedemokraterna1 06522,1 %
KDKristdemokraterna86417,9 %
MModeraterna68114,1 %
CCenterpartiet3377,0 %
VVänsterpartiet2595,4 %
MPMiljöpartiet de gröna1934,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1272,6 %
Övriga partier771,6 %

Landstingsvalet 2018 i Mullsjö

Landstingsvalet 2018 i Mullsjö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 23225,9 %
KDKristdemokraterna88418,6 %
MModeraterna84317,7 %
SDSverigedemokraterna75715,9 %
CCenterpartiet3226,8 %
VVänsterpartiet2505,3 %
MPMiljöpartiet de gröna2184,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1382,9 %
Övriga partier1142,4 %

Kommunvalet 2018 i Mullsjö

Kommunvalet 2018 i Mullsjö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 28626,8 %
MModeraterna88518,4 %
KDKristdemokraterna79516,6 %
SDSverigedemokraterna72815,2 %
MPMiljöpartiet de gröna2705,6 %
CCenterpartiet2465,1 %
VVänsterpartiet2334,9 %
MFRMFR2044,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1222,5 %
Övriga partier320,7 %

Partiernas utveckling i Mullsjö 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Mullsjö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+6,1 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • KD
  • M
  • C
  • V
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Mullsjö per valår
Parti200620102014201820222026
S32,8 %27,8 %28,6 %25,3 %26,0 %23,6 %
SD3,0 %6,1 %16,0 %22,1 %27,0 %25,6 %
KD19,9 %18,8 %17,0 %17,9 %12,5 %12,5 %
M20,7 %25,6 %16,7 %14,1 %16,4 %17,1 %
C7,1 %5,0 %5,1 %7,0 %5,7 %6,7 %
V4,8 %4,8 %4,8 %5,4 %3,9 %4,1 %
MP4,0 %5,8 %6,0 %4,0 %3,8 %4,6 %
L4,9 %5,2 %3,4 %2,6 %3,2 %3,8 %
Övr2,9 %0,9 %2,4 %1,6 %1,4 %1,9 %
Valdeltagande85,0 %87,9 %89,2 %89,6 %88,7 %87,6 %

Valdeltagande i Mullsjö 2006–2026

Kommunen mot länet (Jönköping).

8284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Mullsjö 2018

Så skiljer sig Mullsjö från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Kristdemokraterna, som fick 17,9 % i Mullsjö mot 6,3 % i hela landet — en skillnad på 11,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • KD +11,6
  • SD +4,5

Svagare än i riket

  • M −5,7
  • S −3,0
  • L −2,9
  • V −2,6

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Mullsjö, från 16,0 % till 22,1 % (+6,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 28,6 % till 25,3 % (−3,3).

  • SD +6,1
  • S −3,3
  • M −2,6
  • MP −2,0
  • C +1,9
  • FI −1,3
  • ÖVR −1,0
  • KD +0,9

Valdeltagande i Mullsjö

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 89,6 %, vilket är 2,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Mullsjö på plats 40 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Mullsjö är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 87,2 % i Mullsjö 2 till 89,4 % i Mullsjö 1.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Mullsjö 2 (26,7 %) och sitt svagaste i Mullsjö 4 (23,7 %). Partiet var största parti i samtliga 4 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mullsjö är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 15,2 % i kommunvalet mot 22,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,9 procentenheter.

  • SD −6,9
  • M +4,3
  • C −1,9
  • MP +1,6
  • S +1,5
  • KD −1,4
  • V −0,5

Största parti i Mullsjö sedan 2006

Största parti har skiftat i Mullsjö under perioden 2006–2018: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Mullsjö per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna25,6 %87,6 %
2022Sverigedemokraterna27,0 %88,7 %
2018Socialdemokraterna25,3 %89,6 %
2014Socialdemokraterna28,6 %89,2 %
2010Socialdemokraterna27,8 %87,9 %
2006Socialdemokraterna32,8 %85,0 %

Valresultat per valdistrikt i Mullsjö 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Mullsjö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Mullsjö, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Mullsjö 1S25,4 %S25,7 %89,4 %
Mullsjö 2S26,7 %S26,4 %87,2 %
Mullsjö 3S25,9 %S30,5 %87,3 %
Mullsjö 4S23,7 %S25,7 %88,0 %

Utforska valdistrikten i Mullsjö på kartan

Fler kommuner i Jönköpings län

Hela valresultatet för Jönköpings län 2018 · Alla kommuner 2018