Valresultat Eksjö 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Eksjö med 26,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (27,6 %). Valdeltagandet var 88,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Eksjö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,4 %
- Röstberättigade
- 12 932
- Avgivna röster
- 11 437
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2018 i Eksjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 014 | 26,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 214 | 19,6 % |
| MModeraterna | 1 915 | 17,0 % |
| CCenterpartiet | 1 403 | 12,4 % |
| KDKristdemokraterna | 1 190 | 10,5 % |
| VVänsterpartiet | 534 | 4,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 494 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 357 | 3,2 % |
| Övriga partier | 173 | 1,5 % |
Landstingsvalet 2018 i Eksjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| BABA | 3 622 | 32,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 161 | 19,1 % |
| CCenterpartiet | 1 307 | 11,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 150 | 10,2 % |
| MModeraterna | 1 140 | 10,1 % |
| KDKristdemokraterna | 821 | 7,2 % |
| VVänsterpartiet | 416 | 3,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 252 | 2,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 249 | 2,2 % |
| SJPJSJPJ | 149 | 1,3 % |
| Övriga partier | 59 | 0,5 % |
Kommunvalet 2018 i Eksjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 114 | 27,6 % |
| CCenterpartiet | 2 252 | 19,9 % |
| MModeraterna | 2 041 | 18,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 392 | 12,3 % |
| KDKristdemokraterna | 973 | 8,6 % |
| VVänsterpartiet | 579 | 5,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 458 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 415 | 3,7 % |
| Övriga partier | 76 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Eksjö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Eksjö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+6,3 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 32,8 % | 27,7 % | 30,9 % | 26,7 % | 28,5 % | 26,0 % |
| SD | 2,8 % | 5,8 % | 13,3 % | 19,6 % | 24,4 % | 20,8 % |
| M | 23,8 % | 28,6 % | 20,5 % | 17,0 % | 17,8 % | 19,0 % |
| C | 12,3 % | 11,1 % | 11,2 % | 12,4 % | 9,1 % | 8,6 % |
| KD | 13,8 % | 11,2 % | 8,6 % | 10,5 % | 8,0 % | 9,5 % |
| V | 3,7 % | 3,6 % | 3,4 % | 4,7 % | 3,6 % | 5,3 % |
| L | 5,6 % | 6,0 % | 4,3 % | 4,4 % | 3,8 % | 5,1 % |
| MP | 3,6 % | 5,2 % | 5,4 % | 3,2 % | 3,0 % | 4,2 % |
| Övr | 1,6 % | 0,7 % | 2,5 % | 1,5 % | 1,9 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 81,0 % | 84,8 % | 87,0 % | 88,4 % | 86,6 % | 86,1 % |
Valdeltagande i Eksjö 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Eksjö 2018
Så skiljer sig Eksjö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Kristdemokraterna, som fick 10,5 % i Eksjö mot 6,3 % i hela landet — en skillnad på 4,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +4,2
- C +3,8
- SD +2,1
Svagare än i riket
- V −3,3
- M −2,9
- S −1,6
- MP −1,3
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Eksjö, från 13,3 % till 19,6 % (+6,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 30,9 % till 26,7 % (−4,2).
- SD +6,3
- S −4,2
- M −3,5
- MP −2,3
- KD +1,9
- FI −1,4
- V +1,3
- C +1,2
Valdeltagande i Eksjö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,4 %, vilket är 1,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Eksjö på plats 85 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Eksjö är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,8 % i Blåsippan till 93,6 % i Kaffekullen m. landsbygd.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kvarnarp (35,1 %) och sitt svagaste i Höreda (18,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Sverigedemokraterna i 3, Kristdemokraterna i 1 av 11 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Eksjö är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 19,9 % i kommunvalet mot 12,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,5 procentenheter.
- C +7,5
- SD −7,3
- KD −1,9
- M +1,1
- S +0,9
- MP +0,5
- V +0,4
- L −0,3
Största parti i Eksjö sedan 2006
Största parti har skiftat i Eksjö under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,0 % | 86,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,5 % | 86,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,7 % | 88,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,9 % | 87,0 % |
| 2010 | Moderaterna | 28,6 % | 84,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 32,8 % | 81,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Eksjö 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Eksjö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Blåsippan | S | 33,8 % | S | 35,9 % | 78,8 % |
| Gamla Stan m.fl. | S | 29,4 % | S | 32,6 % | 80,9 % |
| Grevhagen | S | 30,8 % | S | 31,5 % | 88,1 % |
| Hult | SD | 23,3 % | C | 29,4 % | 89,5 % |
| Höreda | KD | 20,2 % | C | 31,0 % | 92,6 % |
| Ingatorp-Hjältevad | SD | 29,1 % | C | 35,1 % | 83,4 % |
| Kaffekullen m. landsbygd | SD | 21,5 % | C | 27,6 % | 93,6 % |
| Kvarnarp | S | 35,1 % | S | 36,3 % | 91,7 % |
| Mariannelund-Hässleby-Kråkshult | S | 30,5 % | S | 30,9 % | 87,7 % |
| Norrtull | S | 29,8 % | S | 31,3 % | 87,8 % |
| Sjöängen/Prästängen m.fl. | S | 23,7 % | M | 24,7 % | 85,9 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2018 · Alla kommuner 2018