Valresultat Gislaved 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Gislaved med 29,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (25,5 %). Valdeltagandet var 85,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Gislaved ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 19 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,2 %
- Röstberättigade
- 21 068
- Avgivna röster
- 17 944
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2018 i Gislaved
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 223 | 29,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 956 | 22,3 % |
| MModeraterna | 3 261 | 18,4 % |
| CCenterpartiet | 2 110 | 11,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 393 | 7,8 % |
| VVänsterpartiet | 698 | 3,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 566 | 3,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 399 | 2,2 % |
| Övriga partier | 146 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2018 i Gislaved
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 937 | 27,7 % |
| MModeraterna | 2 932 | 16,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 692 | 15,1 % |
| CCenterpartiet | 2 234 | 12,6 % |
| BABA | 1 740 | 9,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 315 | 7,4 % |
| VVänsterpartiet | 671 | 3,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 594 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 466 | 2,6 % |
| Övriga partier | 218 | 1,2 % |
Kommunvalet 2018 i Gislaved
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 603 | 25,5 % |
| CCenterpartiet | 3 426 | 19,0 % |
| MModeraterna | 3 006 | 16,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 515 | 13,9 % |
| WePWeP | 1 451 | 8,0 % |
| KDKristdemokraterna | 890 | 4,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 698 | 3,9 % |
| KK | 525 | 2,9 % |
| VVänsterpartiet | 465 | 2,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 416 | 2,3 % |
| Övriga partier | 35 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Gislaved 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Gislaved i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+6,4 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,9 % | 34,4 % | 35,4 % | 29,4 % | 29,0 % | 25,7 % |
| SD | 4,6 % | 7,2 % | 15,9 % | 22,3 % | 27,6 % | 23,2 % |
| M | 25,0 % | 28,4 % | 21,9 % | 18,4 % | 19,3 % | 20,4 % |
| C | 10,6 % | 9,7 % | 10,1 % | 11,9 % | 7,1 % | 6,7 % |
| KD | 10,0 % | 7,6 % | 5,4 % | 7,8 % | 7,8 % | 8,9 % |
| V | 3,1 % | 2,9 % | 3,1 % | 3,9 % | 3,5 % | 7,2 % |
| L | 5,4 % | 5,3 % | 3,2 % | 3,2 % | 3,0 % | 4,3 % |
| MP | 2,6 % | 3,9 % | 3,7 % | 2,2 % | 1,8 % | 2,3 % |
| Övr | 2,0 % | 0,6 % | 1,4 % | 0,8 % | 0,9 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 79,9 % | 83,4 % | 85,1 % | 85,2 % | 81,6 % | 82,2 % |
Valdeltagande i Gislaved 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Gislaved 2018
Så skiljer sig Gislaved från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 22,3 % i Gislaved mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 4,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +4,8
- C +3,3
- KD +1,5
- S +1,2
Svagare än i riket
- V −4,1
- L −2,3
- MP −2,2
- M −1,5
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Gislaved, från 15,9 % till 22,3 % (+6,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 35,4 % till 29,4 % (−6,0).
- SD +6,4
- S −6,0
- M −3,5
- KD +2,5
- C +1,8
- MP −1,4
- V +0,9
- L −0,0
Valdeltagande i Gislaved
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 85,2 %, vilket är 2,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Gislaved på plats 237 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Gislaved är indelad i 19 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,9 % i Gullvivan till 94,4 % i Stengårdshult-Valdshult-Öreryd.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Gullvivan (59,0 %) och sitt svagaste i Stengårdshult-Valdshult-Öreryd (9,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 12, Sverigedemokraterna i 7 av 19 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gislaved är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,9 % i kommunvalet mot 22,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,3 procentenheter.
- SD −8,3
- C +7,1
- S −3,9
- KD −2,9
- M −1,7
- V −1,4
- L +0,7
Största parti i Gislaved sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Gislaved i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 25,7 % | 82,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,0 % | 81,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,4 % | 85,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 35,4 % | 85,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 83,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,9 % | 79,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Gislaved 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 19 valdistrikten i Gislaved. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Anderstorp C | S | 25,9 % | C | 22,9 % | 89,6 % |
| Anderstorp N | S | 26,8 % | S | 21,1 % | 80,7 % |
| Anderstorp S | S | 29,4 % | S | 25,4 % | 81,5 % |
| Burseryd-Sandvik | SD | 26,8 % | C | 22,8 % | 84,0 % |
| Gislaved C | S | 42,0 % | S | 38,1 % | 75,5 % |
| Gryteryd-Södra Hestra | SD | 33,8 % | SD | 24,7 % | 87,4 % |
| Gullvivan | S | 59,0 % | S | 48,8 % | 71,9 % |
| Gyllenfors-Hult | S | 39,2 % | S | 37,2 % | 78,9 % |
| Henja | S | 41,9 % | S | 38,6 % | 81,6 % |
| Lundåker | S | 36,9 % | S | 32,7 % | 83,7 % |
| Norra Hestra | S | 22,4 % | S | 23,7 % | 89,8 % |
| Reftele | SD | 21,8 % | C | 39,7 % | 88,4 % |
| Smålandsstenar C | S | 29,9 % | S | 25,6 % | 83,3 % |
| Smålandsstenar V | S | 25,2 % | S | 22,5 % | 82,8 % |
| Smålandsstenar Ö | SD | 30,1 % | S | 21,7 % | 82,8 % |
| Stengårdshult-Valdshult-Öreryd | SD | 24,9 % | C | 38,2 % | 94,4 % |
| Sörgården | S | 34,6 % | S | 30,6 % | 89,5 % |
| Våthult-Bosebo-Båraryd | SD | 24,2 % | C | 29,6 % | 90,1 % |
| Ås-Kållerstad | SD | 28,6 % | C | 52,6 % | 93,3 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2018 · Alla kommuner 2018