Valresultat Gislaved 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Gislaved med 35,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,3 %). Valdeltagandet var 85,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Gislaved ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 19 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,1 %
- Röstberättigade
- 21 569
- Avgivna röster
- 18 364
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2014 i Gislaved
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 427 | 35,4 % |
| MModeraterna | 3 973 | 21,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 888 | 15,9 % |
| CCenterpartiet | 1 826 | 10,1 % |
| KDKristdemokraterna | 975 | 5,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 665 | 3,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 583 | 3,2 % |
| VVänsterpartiet | 555 | 3,1 % |
| Övriga partier | 260 | 1,4 % |
Landstingsvalet 2014 i Gislaved
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 816 | 37,9 % |
| MModeraterna | 3 875 | 21,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 147 | 11,9 % |
| CCenterpartiet | 2 007 | 11,2 % |
| KDKristdemokraterna | 1 126 | 6,3 % |
| VVänsterpartiet | 673 | 3,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 670 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 611 | 3,4 % |
| Övriga partier | 55 | 0,3 % |
Kommunvalet 2014 i Gislaved
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 391 | 35,3 % |
| MModeraterna | 4 146 | 22,9 % |
| CCenterpartiet | 2 211 | 12,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 201 | 12,1 % |
| KDKristdemokraterna | 829 | 4,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 666 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 654 | 3,6 % |
| VVänsterpartiet | 523 | 2,9 % |
| KK | 471 | 2,6 % |
| Övriga partier | 37 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Gislaved 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Gislaved i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+8,7 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- KD
- MP
- L
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,9 % | 34,4 % | 35,4 % | 29,4 % | 29,0 % | 25,7 % |
| M | 25,0 % | 28,4 % | 21,9 % | 18,4 % | 19,3 % | 20,4 % |
| SD | 4,6 % | 7,2 % | 15,9 % | 22,3 % | 27,6 % | 23,2 % |
| C | 10,6 % | 9,7 % | 10,1 % | 11,9 % | 7,1 % | 6,7 % |
| KD | 10,0 % | 7,6 % | 5,4 % | 7,8 % | 7,8 % | 8,9 % |
| MP | 2,6 % | 3,9 % | 3,7 % | 2,2 % | 1,8 % | 2,3 % |
| L | 5,4 % | 5,3 % | 3,2 % | 3,2 % | 3,0 % | 4,3 % |
| V | 3,1 % | 2,9 % | 3,1 % | 3,9 % | 3,5 % | 7,2 % |
| Övr | 2,0 % | 0,6 % | 1,4 % | 0,8 % | 0,9 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 79,9 % | 83,4 % | 85,1 % | 85,2 % | 81,6 % | 82,2 % |
Valdeltagande i Gislaved 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Gislaved 2014
Så skiljer sig Gislaved från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 35,4 % i Gislaved mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 4,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +4,4
- C +3,9
- SD +3,0
- KD +0,8
Svagare än i riket
- MP −3,2
- V −2,7
- FP −2,2
- M −1,4
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Gislaved, från 7,2 % till 15,9 % (+8,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 28,4 % till 21,9 % (−6,5).
- SD +8,7
- M −6,5
- KD −2,2
- FP −2,1
- S +1,0
- C +0,3
- MP −0,3
- V +0,2
Valdeltagande i Gislaved
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,1 %, vilket är 0,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Gislaved på plats 192 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Gislaved är indelad i 19 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 69,7 % i Gullvivan till 93,6 % i Stengårdshult-Valdshult-Öreryd.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Gullvivan (58,7 %) och sitt svagaste i Stengårdshult-Valdshult-Öreryd (11,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 14, Centerpartiet i 3, Moderaterna i 1 av 19 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gislaved är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 12,1 % i kommunvalet mot 15,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,8 procentenheter.
- SD −3,8
- C +2,1
- M +1,0
- KD −0,8
- FP +0,5
- V −0,2
- S −0,2
- MP −0,1
Största parti i Gislaved sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Gislaved i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 25,7 % | 82,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,0 % | 81,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,4 % | 85,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 35,4 % | 85,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 83,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,9 % | 79,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Gislaved 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 19 valdistrikten i Gislaved. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Anderstorp C | M | 32,4 % | S | 31,3 % | 89,0 % |
| Anderstorp N | S | 33,6 % | S | 34,9 % | 81,4 % |
| Anderstorp S | S | 35,7 % | S | 34,2 % | 81,6 % |
| Burseryd-Sandvik | S | 27,8 % | S | 30,4 % | 86,1 % |
| Gislaved C | S | 48,1 % | S | 45,3 % | 71,8 % |
| Gryteryd-Södra Hestra | SD | 22,6 % | M | 25,7 % | 86,4 % |
| Gullvivan | S | 58,7 % | S | 54,7 % | 69,7 % |
| Gyllenfors-Hult | S | 51,4 % | S | 50,8 % | 81,2 % |
| Henja | S | 51,4 % | S | 49,6 % | 83,1 % |
| Lundåker | S | 45,0 % | S | 42,8 % | 83,9 % |
| Norra Hestra | S | 29,1 % | M | 30,9 % | 88,6 % |
| Reftele | S | 26,0 % | C | 28,6 % | 87,1 % |
| Smålandsstenar C | S | 37,8 % | S | 39,8 % | 83,5 % |
| Smålandsstenar V | S | 32,3 % | S | 33,8 % | 83,7 % |
| Smålandsstenar Ö | S | 31,4 % | S | 31,6 % | 81,0 % |
| Stengårdshult-Valdshult-Öreryd | C | 28,0 % | C | 31,9 % | 93,6 % |
| Sörgården | S | 41,6 % | S | 40,0 % | 89,0 % |
| Våthult-Bosebo-Båraryd | C | 25,4 % | M | 26,0 % | 89,8 % |
| Ås-Kållerstad | C | 29,9 % | C | 49,0 % | 90,5 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2014 · Alla kommuner 2014