Valresultat Gislaved 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Gislaved med 25,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Medborgarpartiet i Gislaved flest röster (23,7 %). Valdeltagandet var 82,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Gislaved ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 18 valdistrikt.

Se Gislaved på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
82,2 %
Röstberättigade
21 356
Avgivna röster
17 565
Län
Jönköpings län

Riksdagsvalet 2026 i Gislaved

Riksdagsvalet 2026 i Gislaved: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 45925,7 %
SDSverigedemokraterna4 02423,2 %
MModeraterna3 53220,4 %
KDKristdemokraterna1 5428,9 %
VVänsterpartiet1 2527,2 %
CCenterpartiet1 1676,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7404,3 %
MPMiljöpartiet de gröna3932,3 %
Övriga partier2201,3 %

Regionvalet 2026 i Gislaved

Regionvalet 2026 i Gislaved: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 03023,5 %
MModeraterna3 41519,9 %
SDSverigedemokraterna2 74516,0 %
VårddVårddemokraterna1 92911,2 %
KDKristdemokraterna1 5879,2 %
VVänsterpartiet1 4028,2 %
CCenterpartiet1 2577,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4452,6 %
MPMiljöpartiet de gröna2451,4 %
Övriga partier1090,6 %

Kommunvalet 2026 i Gislaved — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Gislaved har 49 mandat. Medborgarpartiet i Gislaved fick flest, 12 mandat (+3 sedan 2022), följt av Moderaterna med 10 och Socialdemokraterna med 9.

Kommunvalet 2026 i Gislaved: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
MGMMedborgarpartiet i Gislaved (MiG)4 15023,7 %12(+3)
MModeraterna3 51820,1 %10(+1)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 11217,8 %9(−1)
SDSverigedemokraterna2 01611,5 %6(−1)
CCenterpartiet1 2467,1 %4(±0)
VVänsterpartiet1 0836,2 %3(+1)
KDKristdemokraterna7914,5 %2(±0)
WestbWestbopartiet4512,6 %1(−4)
MEDMedborgerlig Samling4012,3 %1(+1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3582,0 %1(±0)
MPMiljöpartiet de gröna2111,2 %
Övriga partier1570,9 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Gislaved 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Gislaved i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−4,3 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • V
  • C
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Gislaved per valår
Parti200620102014201820222026
S36,9 %34,4 %35,4 %29,4 %29,0 %25,7 %
SD4,6 %7,2 %15,9 %22,3 %27,6 %23,2 %
M25,0 %28,4 %21,9 %18,4 %19,3 %20,4 %
KD10,0 %7,6 %5,4 %7,8 %7,8 %8,9 %
V3,1 %2,9 %3,1 %3,9 %3,5 %7,2 %
C10,6 %9,7 %10,1 %11,9 %7,1 %6,7 %
L5,4 %5,3 %3,2 %3,2 %3,0 %4,3 %
MP2,6 %3,9 %3,7 %2,2 %1,8 %2,3 %
Övr2,0 %0,6 %1,4 %0,8 %0,9 %1,3 %
Valdeltagande79,9 %83,4 %85,1 %85,2 %81,6 %82,2 %

Valdeltagande i Gislaved 2006–2026

Kommunen mot länet (Jönköping).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Gislaved 2026

Så skiljer sig Gislaved från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 23,2 % i Gislaved mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 5,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +5,7
  • KD +2,7
  • M +0,5

Svagare än i riket

  • MP −3,9
  • S −2,3
  • V −1,2
  • L −1,1

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Gislaved, från 3,5 % till 7,2 % (+3,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 27,6 % till 23,2 % (−4,3).

  • SD −4,3
  • V +3,7
  • S −3,3
  • L +1,3
  • KD +1,1
  • M +1,0
  • MP +0,4
  • C −0,3

Valdeltagande i Gislaved

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 82,2 %, vilket är 2,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Gislaved på plats 240 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Gislaved är indelad i 18 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,6 % i Gullvivan till 93,5 % i Ås-Kållerstad.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Gullvivan (46,3 %) och sitt svagaste i Ås-Kållerstad (11,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Sverigedemokraterna i 7, Moderaterna i 2 av 18 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gislaved är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 11,5 % i kommunvalet mot 23,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,7 procentenheter.

  • SD −11,7
  • S −7,9
  • KD −4,4
  • L −2,2
  • V −1,0
  • C +0,4
  • M −0,3

Största parti i Gislaved sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Gislaved i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Gislaved per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna25,7 %82,2 %
2022Socialdemokraterna29,0 %81,6 %
2018Socialdemokraterna29,4 %85,2 %
2014Socialdemokraterna35,4 %85,1 %
2010Socialdemokraterna34,4 %83,4 %
2006Socialdemokraterna36,9 %79,9 %

Valresultat per valdistrikt i Gislaved 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 18 valdistrikten i Gislaved. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Gislaved, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Anderstorp CM24,9 %MGM25,0 %86,8 %
Anderstorp NS25,7 %MGM25,1 %79,3 %
Anderstorp SS25,8 %M21,7 %77,8 %
Burseryd-SandvikSD28,0 %MGM38,9 %82,7 %
Gislaved CS37,1 %S27,8 %72,3 %
Gryteryd-Södra HestraSD36,2 %MGM57,8 %87,8 %
GullvivanS46,3 %S33,8 %67,6 %
Gyllenfors-HultS31,4 %S25,9 %70,8 %
HenjaS36,2 %S26,6 %76,4 %
LundåkerS34,3 %S26,3 %77,8 %
Norra HestraM23,1 %M25,0 %78,6 %
RefteleSD25,7 %MGM23,8 %85,3 %
Smålandsstenar CS25,3 %MGM30,0 %79,6 %
Smålandsstenar VSD25,2 %MGM31,1 %80,9 %
Smålandsstenar ÖSD27,6 %MGM28,7 %77,8 %
SörgårdenS29,1 %M27,3 %82,9 %
Våthult-Bosebo-BårarydSD24,8 %M23,5 %89,0 %
Ås-KållerstadSD29,5 %C31,4 %93,5 %

Utforska valdistrikten i Gislaved på kartan

Fler kommuner i Jönköpings län

Hela valresultatet för Jönköpings län 2026 · Alla kommuner 2026