Valresultat Gislaved 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Gislaved med 29,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (19,5 %). Valdeltagandet var 81,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Gislaved ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 18 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,6 %
- Röstberättigade
- 21 367
- Avgivna röster
- 17 436
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2022 i Gislaved
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 982 | 29,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 732 | 27,6 % |
| MModeraterna | 3 321 | 19,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 334 | 7,8 % |
| CCenterpartiet | 1 216 | 7,1 % |
| VVänsterpartiet | 598 | 3,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 515 | 3,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 317 | 1,8 % |
| Övriga partier | 159 | 0,9 % |
Regionvalet 2022 i Gislaved
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 386 | 25,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 090 | 18,2 % |
| MModeraterna | 3 059 | 18,0 % |
| BABevara akutsjukhusen | 2 014 | 11,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 497 | 8,8 % |
| CCenterpartiet | 1 283 | 7,5 % |
| VVänsterpartiet | 757 | 4,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 557 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 233 | 1,4 % |
| Övriga partier | 133 | 0,8 % |
Kommunvalet 2022 i Gislaved
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 377 | 19,5 % |
| MGMedborgarpartiet i Gislaved | 3 211 | 18,5 % |
| MModeraterna | 2 924 | 16,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 423 | 14,0 % |
| WestbWestbopartiet | 1 848 | 10,7 % |
| CCenterpartiet | 1 379 | 7,9 % |
| KDKristdemokraterna | 686 | 4,0 % |
| VVänsterpartiet | 546 | 3,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 509 | 2,9 % |
| KommuKommunistiska Partiet | 270 | 1,6 % |
| Övriga partier | 177 | 1,0 % |
Partiernas utveckling i Gislaved 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Gislaved i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+5,3 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,9 % | 34,4 % | 35,4 % | 29,4 % | 29,0 % | 25,7 % |
| SD | 4,6 % | 7,2 % | 15,9 % | 22,3 % | 27,6 % | 23,2 % |
| M | 25,0 % | 28,4 % | 21,9 % | 18,4 % | 19,3 % | 20,4 % |
| KD | 10,0 % | 7,6 % | 5,4 % | 7,8 % | 7,8 % | 8,9 % |
| C | 10,6 % | 9,7 % | 10,1 % | 11,9 % | 7,1 % | 6,7 % |
| V | 3,1 % | 2,9 % | 3,1 % | 3,9 % | 3,5 % | 7,2 % |
| L | 5,4 % | 5,3 % | 3,2 % | 3,2 % | 3,0 % | 4,3 % |
| MP | 2,6 % | 3,9 % | 3,7 % | 2,2 % | 1,8 % | 2,3 % |
| Övr | 2,0 % | 0,6 % | 1,4 % | 0,8 % | 0,9 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 79,9 % | 83,4 % | 85,1 % | 85,2 % | 81,6 % | 82,2 % |
Valdeltagande i Gislaved 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Gislaved 2022
Så skiljer sig Gislaved från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 27,6 % i Gislaved mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 7,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +7,0
- KD +2,4
- C +0,4
- M +0,2
Svagare än i riket
- V −3,3
- MP −3,2
- L −1,6
- S −1,3
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Gislaved, från 22,3 % till 27,6 % (+5,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 11,9 % till 7,1 % (−4,8).
- SD +5,3
- C −4,8
- M +1,0
- V −0,4
- S −0,4
- MP −0,4
- L −0,2
- KD −0,1
Valdeltagande i Gislaved
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 81,6 %, vilket är 2,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Gislaved på plats 256 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Gislaved är indelad i 18 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 63,7 % i Gullvivan till 91,3 % i Ås-Kållerstad.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Gullvivan (54,0 %) och sitt svagaste i Ås-Kållerstad (14,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Sverigedemokraterna i 9 av 18 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gislaved är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,0 % i kommunvalet mot 27,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,6 procentenheter.
- SD −13,6
- S −9,5
- KD −3,8
- M −2,5
- C +0,9
- V −0,3
Största parti i Gislaved sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Gislaved i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 25,7 % | 82,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,0 % | 81,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,4 % | 85,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 35,4 % | 85,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 83,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,9 % | 79,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Gislaved 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 18 valdistrikten i Gislaved. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Anderstorp C | SD | 26,4 % | M | 24,7 % | 85,2 % |
| Anderstorp N | S | 29,5 % | S | 18,5 % | 77,7 % |
| Anderstorp S | S | 27,1 % | S | 20,4 % | 78,4 % |
| Burseryd-Sandvik | SD | 32,0 % | MG | 30,2 % | 84,0 % |
| Gislaved C | S | 40,9 % | S | 30,7 % | 69,9 % |
| Gryteryd-Södra Hestra | SD | 40,1 % | MG | 39,2 % | 86,1 % |
| Gullvivan | S | 54,0 % | S | 40,8 % | 63,7 % |
| Gyllenfors-Hult | S | 35,9 % | S | 25,7 % | 73,4 % |
| Henja | S | 35,3 % | S | 26,7 % | 75,1 % |
| Lundåker | S | 37,1 % | S | 25,6 % | 78,0 % |
| Norra Hestra | SD | 23,7 % | M | 21,5 % | 88,5 % |
| Reftele | SD | 30,7 % | M | 18,4 % | 87,1 % |
| Smålandsstenar C | S | 29,3 % | MG | 31,1 % | 77,8 % |
| Smålandsstenar V | SD | 28,4 % | MG | 28,8 % | 78,3 % |
| Smålandsstenar Ö | SD | 35,4 % | MG | 26,4 % | 76,7 % |
| Sörgården | S | 33,1 % | S | 23,9 % | 86,2 % |
| Våthult-Bosebo-Båraryd | SD | 29,4 % | M | 20,3 % | 88,0 % |
| Ås-Kållerstad | SD | 34,3 % | C | 32,4 % | 91,3 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2022 · Alla kommuner 2022