Valresultat Vetlanda 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Vetlanda med 27,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (24,4 %). Valdeltagandet var 85,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vetlanda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 14 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,1 %
- Röstberättigade
- 20 663
- Avgivna röster
- 17 584
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2022 i Vetlanda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 4 853 | 27,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 788 | 27,5 % |
| MModeraterna | 3 083 | 17,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 679 | 9,6 % |
| CCenterpartiet | 1 330 | 7,6 % |
| VVänsterpartiet | 518 | 3,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 505 | 2,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 409 | 2,3 % |
| Övriga partier | 243 | 1,4 % |
Regionvalet 2022 i Vetlanda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 205 | 24,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 064 | 17,9 % |
| MModeraterna | 2 642 | 15,4 % |
| BABevara akutsjukhusen | 2 297 | 13,4 % |
| KDKristdemokraterna | 2 014 | 11,8 % |
| CCenterpartiet | 1 201 | 7,0 % |
| VVänsterpartiet | 744 | 4,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 387 | 2,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 236 | 1,4 % |
| SJLSjukvårdspartiet i Jönköpings län | 197 | 1,2 % |
| Övriga partier | 143 | 0,8 % |
Kommunvalet 2022 i Vetlanda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 227 | 24,4 % |
| VFVetlanda framåtanda | 3 940 | 22,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 440 | 14,1 % |
| MModeraterna | 2 369 | 13,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 662 | 9,6 % |
| CCenterpartiet | 1 389 | 8,0 % |
| VVänsterpartiet | 522 | 3,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 401 | 2,3 % |
| Övriga partier | 363 | 2,1 % |
Partiernas utveckling i Vetlanda 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vetlanda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+5,7 procentenheter).
- SD
- S
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 2,7 % | 6,6 % | 16,4 % | 22,1 % | 27,9 % | 24,4 % |
| S | 36,0 % | 30,4 % | 32,1 % | 27,8 % | 27,5 % | 24,9 % |
| M | 19,5 % | 25,3 % | 18,3 % | 16,9 % | 17,7 % | 18,4 % |
| KD | 14,4 % | 11,3 % | 9,3 % | 11,6 % | 9,6 % | 10,7 % |
| C | 13,0 % | 11,4 % | 11,0 % | 10,9 % | 7,6 % | 6,8 % |
| V | 4,4 % | 4,3 % | 3,5 % | 3,9 % | 3,0 % | 5,9 % |
| L | 5,4 % | 5,5 % | 3,5 % | 3,5 % | 2,9 % | 4,3 % |
| MP | 3,1 % | 4,5 % | 4,1 % | 2,1 % | 2,3 % | 2,8 % |
| Övr | 1,4 % | 0,6 % | 1,8 % | 1,1 % | 1,4 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 81,4 % | 84,5 % | 86,4 % | 88,2 % | 85,1 % | 84,8 % |
Valdeltagande i Vetlanda 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vetlanda 2022
Så skiljer sig Vetlanda från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 27,9 % i Vetlanda mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 7,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +7,3
- KD +4,3
- C +0,9
Svagare än i riket
- V −3,8
- S −2,8
- MP −2,7
- L −1,7
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Vetlanda, från 22,1 % till 27,9 % (+5,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 10,9 % till 7,6 % (−3,3).
- SD +5,7
- C −3,3
- KD −1,9
- V −0,9
- M +0,8
- L −0,6
- S −0,3
- MP +0,2
Valdeltagande i Vetlanda
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 85,1 %, vilket är 0,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Vetlanda på plats 143 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vetlanda är indelad i 14 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,4 % i Vetlanda Flugeby-Näsby till 91,1 % i Bäckseda.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Lannaskede-Fröderyd (36,3 %) och sitt svagaste i Mellangården (22,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 8, Sverigedemokraterna i 6 av 14 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vetlanda är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,1 % i kommunvalet mot 27,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,8 procentenheter.
- SD −13,8
- M −4,0
- S −3,1
- C +0,4
- KD −0,0
Största parti i Vetlanda sedan 2006
Största parti har skiftat i Vetlanda under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 24,9 % | 84,8 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 27,9 % | 85,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,8 % | 88,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,1 % | 86,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 84,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,0 % | 81,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Vetlanda 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 14 valdistrikten i Vetlanda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alseda-Skede | SD | 33,2 % | VF | 23,0 % | 86,3 % |
| Björkö-Nävelsjö-Myresjö | SD | 30,7 % | VF | 25,9 % | 83,1 % |
| Brunnsgård | S | 31,3 % | S | 29,3 % | 83,3 % |
| Bäckseda | S | 27,1 % | VF | 28,8 % | 91,1 % |
| Ekenässjön | S | 30,6 % | S | 26,1 % | 83,5 % |
| Karlslund | S | 31,4 % | S | 29,7 % | 81,7 % |
| Korsberga-Ramkvilla-Bäckaby | SD | 28,4 % | VF | 28,7 % | 86,6 % |
| Lannaskede-Fröderyd | SD | 36,3 % | S | 24,6 % | 80,6 % |
| Mellangården | S | 32,2 % | S | 30,1 % | 80,9 % |
| Nye-Skirö-Näshult-Stenberga | SD | 30,1 % | VF | 30,2 % | 90,6 % |
| Pukaregården | S | 32,4 % | S | 29,4 % | 78,5 % |
| Tomaslunden | S | 33,4 % | S | 31,3 % | 81,8 % |
| Vetlanda Flugeby-Näsby | S | 28,7 % | S | 29,3 % | 71,4 % |
| Ökna-Karlstorp | SD | 36,0 % | VF | 45,5 % | 81,6 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2022 · Alla kommuner 2022