Valresultat Sävsjö 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Sävsjö med 29,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Kristdemokraterna flest röster (31,3 %). Valdeltagandet var 85,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sävsjö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,8 %
- Röstberättigade
- 8 376
- Avgivna röster
- 7 183
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2022 i Sävsjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 2 112 | 29,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 603 | 22,5 % |
| MModeraterna | 1 229 | 17,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 051 | 14,8 % |
| CCenterpartiet | 492 | 6,9 % |
| VVänsterpartiet | 215 | 3,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 158 | 2,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 113 | 1,6 % |
| Övriga partier | 146 | 2,1 % |
Regionvalet 2022 i Sävsjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 450 | 20,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 434 | 20,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 263 | 17,8 % |
| MModeraterna | 1 064 | 15,0 % |
| BABevara akutsjukhusen | 876 | 12,4 % |
| CCenterpartiet | 431 | 6,1 % |
| VVänsterpartiet | 221 | 3,1 % |
| SJLSjukvårdspartiet i Jönköpings län | 102 | 1,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 95 | 1,3 % |
| Övriga partier | 149 | 2,1 % |
Kommunvalet 2022 i Sävsjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| KDKristdemokraterna | 2 245 | 31,3 % |
| MModeraterna | 1 561 | 21,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 487 | 20,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 015 | 14,2 % |
| CCenterpartiet | 539 | 7,5 % |
| VVänsterpartiet | 198 | 2,8 % |
| Övriga partier | 122 | 1,7 % |
Partiernas utveckling i Sävsjö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Sävsjö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,1 procentenheter).
- SD
- S
- M
- KD
- C
- V
- L
- Övr
- MP
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 4,8 % | 9,2 % | 18,7 % | 25,6 % | 29,7 % | 25,9 % |
| S | 30,6 % | 25,3 % | 27,4 % | 22,1 % | 22,5 % | 20,1 % |
| M | 20,2 % | 25,0 % | 17,8 % | 16,4 % | 17,3 % | 19,2 % |
| KD | 21,0 % | 17,7 % | 15,3 % | 17,9 % | 14,8 % | 13,3 % |
| C | 13,4 % | 12,3 % | 11,5 % | 9,9 % | 6,9 % | 6,4 % |
| V | 3,0 % | 3,0 % | 2,7 % | 3,2 % | 3,0 % | 6,0 % |
| L | 3,8 % | 4,4 % | 2,3 % | 2,4 % | 2,2 % | 4,9 % |
| Övr | 1,4 % | 0,3 % | 1,6 % | 0,9 % | 2,1 % | 1,8 % |
| MP | 1,7 % | 2,8 % | 2,6 % | 1,7 % | 1,6 % | 2,4 % |
| Valdeltagande | 83,1 % | 86,2 % | 86,8 % | 87,5 % | 85,8 % | 85,9 % |
Valdeltagande i Sävsjö 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Sävsjö 2022
Så skiljer sig Sävsjö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Kristdemokraterna, som fick 14,8 % i Sävsjö mot 5,3 % i hela landet — en skillnad på 9,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +9,4
- SD +9,1
- C +0,2
Svagare än i riket
- S −7,8
- V −3,7
- MP −3,5
- L −2,4
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Sävsjö, från 25,6 % till 29,7 % (+4,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Kristdemokraterna, som gick från 17,9 % till 14,8 % (−3,2).
- SD +4,1
- KD −3,2
- C −3,0
- M +0,8
- S +0,5
- V −0,2
- L −0,1
- MP −0,1
Valdeltagande i Sävsjö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 85,8 %, vilket är 1,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Sävsjö på plats 108 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Sävsjö är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 81,0 % i Sävsjö Södra till 88,9 % i Vrigstad.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Rörvik (33,4 %) och sitt svagaste i Sävsjö Vallsjö (26,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 5, Socialdemokraterna i 1 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sävsjö är skillnaden störst för Kristdemokraterna, som fick 31,3 % i kommunvalet mot 14,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 16,6 procentenheter.
- KD +16,6
- SD −15,5
- M +4,5
- S −1,8
- C +0,6
- V −0,3
Största parti i Sävsjö sedan 2006
Största parti har skiftat i Sävsjö under perioden 2006–2022: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 25,9 % | 85,9 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 29,7 % | 85,8 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 25,6 % | 87,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 27,4 % | 86,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 25,3 % | 86,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 30,6 % | 83,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Sävsjö 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Sävsjö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörvik | SD | 33,4 % | KD | 33,0 % | 86,0 % |
| Stockaryd | SD | 31,3 % | KD | 32,5 % | 84,6 % |
| Sävsjö Ljunga | SD | 30,4 % | KD | 30,9 % | 84,3 % |
| Sävsjö Södra | SD | 28,7 % | S | 29,6 % | 81,0 % |
| Sävsjö Vallsjö | S | 26,7 % | S | 26,4 % | 83,6 % |
| Vrigstad | SD | 29,9 % | KD | 40,1 % | 88,9 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2022 · Alla kommuner 2022