Valresultat Sävsjö 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Sävsjö med 25,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (26,3 %). Valdeltagandet var 86,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sävsjö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Sävsjö på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,2 %
Röstberättigade
8 206
Avgivna röster
7 077
Län
Jönköpings län

Riksdagsvalet 2010 i Sävsjö

Riksdagsvalet 2010 i Sävsjö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 77025,3 %
MModeraterna1 75225,0 %
KDKristdemokraterna1 23817,7 %
CCenterpartiet86212,3 %
SDSverigedemokraterna6479,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3094,4 %
VVänsterpartiet2093,0 %
MPMiljöpartiet de gröna1962,8 %
Övriga partier190,3 %

Landstingsvalet 2010 i Sävsjö

Landstingsvalet 2010 i Sävsjö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 86727,3 %
MModeraterna1 70725,0 %
KDKristdemokraterna1 21517,8 %
CCenterpartiet97814,3 %
SDSverigedemokraterna5027,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2243,3 %
VVänsterpartiet2083,0 %
MPMiljöpartiet de gröna1321,9 %
Övriga partier20,0 %

Kommunvalet 2010 i Sävsjö

Kommunvalet 2010 i Sävsjö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 83226,3 %
KDKristdemokraterna1 46621,1 %
MModeraterna1 43920,7 %
CCenterpartiet1 09215,7 %
SDSverigedemokraterna5588,0 %
VVänsterpartiet2433,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2393,4 %
MPMiljöpartiet de gröna891,3 %
Övriga partier40,1 %

Partiernas utveckling i Sävsjö 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Sävsjö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−5,3 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • KD
  • C
  • SD
  • L
  • V
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Sävsjö per valår
Parti200620102014201820222026
S30,6 %25,3 %27,4 %22,1 %22,5 %20,1 %
M20,2 %25,0 %17,8 %16,4 %17,3 %19,2 %
KD21,0 %17,7 %15,3 %17,9 %14,8 %13,3 %
C13,4 %12,3 %11,5 %9,9 %6,9 %6,4 %
SD4,8 %9,2 %18,7 %25,6 %29,7 %25,9 %
L3,8 %4,4 %2,3 %2,4 %2,2 %4,9 %
V3,0 %3,0 %2,7 %3,2 %3,0 %6,0 %
MP1,7 %2,8 %2,6 %1,7 %1,6 %2,4 %
Övr1,4 %0,3 %1,6 %0,9 %2,1 %1,8 %
Valdeltagande83,1 %86,2 %86,8 %87,5 %85,8 %85,9 %

Valdeltagande i Sävsjö 2006–2026

Kommunen mot länet (Jönköping).

8284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Sävsjö 2010

Så skiljer sig Sävsjö från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Kristdemokraterna, som fick 17,7 % i Sävsjö mot 5,6 % i hela landet — en skillnad på 12,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • KD +12,1
  • C +5,8
  • SD +3,5

Svagare än i riket

  • S −5,4
  • M −5,0
  • MP −4,5
  • FP −2,6

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Sävsjö, från 20,2 % till 25,0 % (+4,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 30,6 % till 25,3 % (−5,3).

  • S −5,3
  • M +4,8
  • SD +4,5
  • KD −3,3
  • C −1,1
  • MP +1,1
  • FP +0,6
  • V −0,0

Valdeltagande i Sävsjö

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 86,2 %, vilket är 1,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Sävsjö på plats 57 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Sävsjö är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 82,4 % i Sävsjö 2 till 89,5 % i Stockaryd.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Sävsjö 1 (35,6 %) och sitt svagaste i Rörvik (12,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Moderaterna i 2, Kristdemokraterna i 1 av 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sävsjö är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 20,7 % i kommunvalet mot 25,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,4 procentenheter.

  • M −4,4
  • KD +3,4
  • C +3,4
  • SD −1,2
  • S +1,0
  • FP −1,0

Största parti i Sävsjö sedan 2006

Största parti har skiftat i Sävsjö under perioden 2006–2010: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Sävsjö per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna25,9 %85,9 %
2022Sverigedemokraterna29,7 %85,8 %
2018Sverigedemokraterna25,6 %87,5 %
2014Socialdemokraterna27,4 %86,8 %
2010Socialdemokraterna25,3 %86,2 %
2006Socialdemokraterna30,6 %83,1 %

Valresultat per valdistrikt i Sävsjö 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Sävsjö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Sävsjö, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
RörvikM29,1 %M31,0 %86,3 %
StockarydM25,2 %M25,6 %89,5 %
Sävsjö 1S35,6 %S40,4 %83,7 %
Sävsjö 2S28,7 %S31,9 %82,4 %
Sävsjö 3S30,0 %S32,9 %83,7 %
VrigstadKD25,4 %KD32,0 %88,4 %

Utforska valdistrikten i Sävsjö på kartan

Fler kommuner i Jönköpings län

Hela valresultatet för Jönköpings län 2010 · Alla kommuner 2010