Valresultat Tranås 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Tranås med 34,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,8 %). Valdeltagandet var 85,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tranås ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.

Se Tranås på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,1 %
Röstberättigade
14 055
Avgivna röster
11 954
Län
Jönköpings län

Riksdagsvalet 2010 i Tranås

Riksdagsvalet 2010 i Tranås: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 11034,8 %
MModeraterna3 17126,8 %
KDKristdemokraterna1 1349,6 %
CCenterpartiet7626,4 %
SDSverigedemokraterna7536,4 %
MPMiljöpartiet de gröna7426,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6345,4 %
VVänsterpartiet4583,9 %
Övriga partier590,5 %

Landstingsvalet 2010 i Tranås

Landstingsvalet 2010 i Tranås: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 30837,4 %
MModeraterna2 87825,0 %
KDKristdemokraterna1 0639,2 %
CCenterpartiet8927,7 %
MPMiljöpartiet de gröna7496,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6205,4 %
SDSverigedemokraterna6035,2 %
VVänsterpartiet4083,5 %
Övriga partier90,1 %

Kommunvalet 2010 i Tranås

Kommunvalet 2010 i Tranås: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 31136,8 %
MModeraterna3 00325,6 %
KDKristdemokraterna9518,1 %
CCenterpartiet9047,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7956,8 %
MPMiljöpartiet de gröna6935,9 %
SDSverigedemokraterna6755,8 %
VVänsterpartiet3803,2 %
Övriga partier90,1 %

Partiernas utveckling i Tranås 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Tranås i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−5,6 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • KD
  • C
  • SD
  • MP
  • L
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Tranås per valår
Parti200620102014201820222026
S40,4 %34,8 %36,1 %31,7 %33,9 %30,2 %
M21,9 %26,8 %18,9 %16,7 %18,2 %19,2 %
KD12,5 %9,6 %7,7 %9,1 %6,9 %8,0 %
C6,9 %6,4 %6,4 %9,2 %6,3 %5,9 %
SD2,9 %6,4 %15,5 %19,5 %23,2 %21,0 %
MP3,8 %6,3 %5,5 %3,1 %3,2 %4,1 %
L5,3 %5,4 %3,7 %4,0 %3,4 %4,6 %
V4,6 %3,9 %4,0 %5,4 %3,7 %5,8 %
Övr1,9 %0,5 %2,1 %1,4 %1,1 %1,2 %
Valdeltagande81,5 %85,1 %87,4 %88,5 %85,6 %86,1 %

Valdeltagande i Tranås 2006–2026

Kommunen mot länet (Jönköping).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Tranås 2010

Så skiljer sig Tranås från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 34,8 % i Tranås mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 4,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +4,1
  • KD +4,0
  • SD +0,7

Svagare än i riket

  • M −3,2
  • V −1,7
  • FP −1,7
  • MP −1,1

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Tranås, från 21,9 % till 26,8 % (+4,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 40,4 % till 34,8 % (−5,6).

  • S −5,6
  • M +4,9
  • SD +3,5
  • KD −2,9
  • MP +2,5
  • V −0,7
  • C −0,5
  • FP +0,1

Valdeltagande i Tranås

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 85,1 %, vilket är 0,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Tranås på plats 105 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Tranås är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 75,9 % i Tranås 5 till 92,4 % i Tranås 8.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Tranås 6 (45,8 %) och sitt svagaste i Tranås 12 (16,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 8, Moderaterna i 3, Kristdemokraterna i 1 av 12 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tranås är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 36,8 % i kommunvalet mot 34,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,0 procentenheter.

  • S +2,0
  • KD −1,5
  • FP +1,4
  • C +1,3
  • M −1,2
  • V −0,6
  • SD −0,6
  • MP −0,4

Största parti i Tranås sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Tranås i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Tranås per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna30,2 %86,1 %
2022Socialdemokraterna33,9 %85,6 %
2018Socialdemokraterna31,7 %88,5 %
2014Socialdemokraterna36,1 %87,4 %
2010Socialdemokraterna34,8 %85,1 %
2006Socialdemokraterna40,4 %81,5 %

Valresultat per valdistrikt i Tranås 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Tranås. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Tranås, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Tranås 1S41,0 %S43,3 %86,3 %
Tranås 2S40,8 %S41,6 %77,9 %
Tranås 3S33,5 %S36,9 %86,1 %
Tranås 4S40,9 %S43,6 %81,4 %
Tranås 5S38,6 %S39,6 %75,9 %
Tranås 6S45,8 %S48,6 %80,2 %
Tranås 7S33,7 %S36,5 %87,9 %
Tranås 8M32,9 %M33,4 %92,4 %
Tranås 9S36,1 %S37,8 %82,4 %
Tranås 10M25,7 %C23,8 %91,2 %
Tranås 11M25,3 %M22,2 %85,5 %
Tranås 12KD22,0 %FP27,0 %85,8 %

Utforska valdistrikten i Tranås på kartan

Fler kommuner i Jönköpings län

Hela valresultatet för Jönköpings län 2010 · Alla kommuner 2010