Valresultat Tranås 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Tranås med 36,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,8 %). Valdeltagandet var 87,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tranås ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,4 %
- Röstberättigade
- 14 214
- Avgivna röster
- 12 418
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2014 i Tranås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 441 | 36,1 % |
| MModeraterna | 2 332 | 18,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 905 | 15,5 % |
| KDKristdemokraterna | 944 | 7,7 % |
| CCenterpartiet | 793 | 6,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 680 | 5,5 % |
| VVänsterpartiet | 488 | 4,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 461 | 3,7 % |
| FIFeministiskt initiativ | 191 | 1,6 % |
| Övriga partier | 73 | 0,6 % |
Landstingsvalet 2014 i Tranås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 596 | 38,2 % |
| MModeraterna | 2 193 | 18,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 506 | 12,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 102 | 9,1 % |
| CCenterpartiet | 793 | 6,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 736 | 6,1 % |
| VVänsterpartiet | 551 | 4,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 522 | 4,3 % |
| Övriga partier | 46 | 0,4 % |
Kommunvalet 2014 i Tranås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 273 | 34,8 % |
| MModeraterna | 2 512 | 20,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 878 | 15,3 % |
| CCenterpartiet | 902 | 7,3 % |
| KDKristdemokraterna | 902 | 7,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 732 | 6,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 608 | 5,0 % |
| VVänsterpartiet | 447 | 3,6 % |
| Övriga partier | 28 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Tranås 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Tranås i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+9,1 procentenheter).
- S
- M
- SD
- KD
- C
- MP
- V
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,4 % | 34,8 % | 36,1 % | 31,7 % | 33,9 % | 30,2 % |
| M | 21,9 % | 26,8 % | 18,9 % | 16,7 % | 18,2 % | 19,2 % |
| SD | 2,9 % | 6,4 % | 15,5 % | 19,5 % | 23,2 % | 21,0 % |
| KD | 12,5 % | 9,6 % | 7,7 % | 9,1 % | 6,9 % | 8,0 % |
| C | 6,9 % | 6,4 % | 6,4 % | 9,2 % | 6,3 % | 5,9 % |
| MP | 3,8 % | 6,3 % | 5,5 % | 3,1 % | 3,2 % | 4,1 % |
| V | 4,6 % | 3,9 % | 4,0 % | 5,4 % | 3,7 % | 5,8 % |
| L | 5,3 % | 5,4 % | 3,7 % | 4,0 % | 3,4 % | 4,6 % |
| Övr | 1,9 % | 0,5 % | 2,1 % | 1,4 % | 1,1 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 81,5 % | 85,1 % | 87,4 % | 88,5 % | 85,6 % | 86,1 % |
Valdeltagande i Tranås 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Tranås 2014
Så skiljer sig Tranås från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 36,1 % i Tranås mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 5,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +5,1
- KD +3,1
- SD +2,6
- C +0,3
Svagare än i riket
- M −4,4
- V −1,8
- FP −1,7
- FI −1,6
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Tranås, från 6,4 % till 15,5 % (+9,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 26,8 % till 18,9 % (−7,9).
- SD +9,1
- M −7,9
- KD −1,9
- FP −1,6
- FI +1,5
- S +1,3
- MP −0,8
- V +0,1
Valdeltagande i Tranås
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 87,4 %, vilket är 1,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Tranås på plats 75 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Tranås är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 77,3 % i Centrum till 93,4 % i Fröafall.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ekmarksberg (45,0 %) och sitt svagaste i Adelöv (19,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 11, Centerpartiet i 1 av 12 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tranås är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 20,5 % i kommunvalet mot 18,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 1,5 procentenheter.
- M +1,5
- S −1,3
- FP +1,2
- C +0,9
- MP +0,4
- KD −0,3
- V −0,3
- SD −0,2
Största parti i Tranås sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Tranås i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,2 % | 86,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,9 % | 85,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,7 % | 88,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,1 % | 87,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,8 % | 85,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 40,4 % | 81,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Tranås 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Tranås. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Adelöv | C | 23,3 % | C | 25,2 % | 89,2 % |
| Centrum | S | 42,0 % | S | 40,9 % | 77,3 % |
| Ekmarksberg | S | 45,0 % | S | 44,8 % | 82,5 % |
| Fröafall | S | 30,2 % | S | 29,2 % | 93,4 % |
| Gripenberg | S | 25,9 % | S | 23,5 % | 89,5 % |
| Junkaremålen | S | 36,6 % | S | 32,7 % | 90,3 % |
| Linderås | S | 22,3 % | SD | 21,0 % | 89,5 % |
| Sommen | S | 38,2 % | S | 40,5 % | 90,6 % |
| Tranås Kvarn | S | 34,6 % | S | 34,4 % | 87,4 % |
| Tranås Norra | S | 38,1 % | S | 36,2 % | 79,5 % |
| Tranås Söder | S | 38,7 % | S | 36,0 % | 82,9 % |
| Ängaryd | S | 40,9 % | S | 40,3 % | 85,3 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2014 · Alla kommuner 2014