Valresultat Habo 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Habo med 27,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,2 %). Valdeltagandet var 91,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Habo ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Habo på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
91,6 %
Röstberättigade
8 025
Avgivna röster
7 354
Län
Jönköpings län

Riksdagsvalet 2014 i Habo

Riksdagsvalet 2014 i Habo: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 00727,7 %
MModeraterna1 64422,7 %
SDSverigedemokraterna1 11915,4 %
KDKristdemokraterna97413,4 %
CCenterpartiet4726,5 %
MPMiljöpartiet de gröna3935,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2703,7 %
VVänsterpartiet2313,2 %
FIFeministiskt initiativ821,1 %
Övriga partier620,9 %

Landstingsvalet 2014 i Habo

Landstingsvalet 2014 i Habo: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 18330,9 %
MModeraterna1 51821,5 %
KDKristdemokraterna1 12415,9 %
SDSverigedemokraterna89712,7 %
CCenterpartiet4115,8 %
MPMiljöpartiet de gröna3304,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3164,5 %
VVänsterpartiet2393,4 %
Övriga partier520,7 %

Kommunvalet 2014 i Habo

Kommunvalet 2014 i Habo: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 10029,2 %
MModeraterna1 64622,9 %
KDKristdemokraterna1 04914,6 %
SDSverigedemokraterna1 01114,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4976,9 %
CCenterpartiet4436,2 %
MPMiljöpartiet de gröna3324,6 %
VVänsterpartiet911,3 %
Övriga partier260,4 %

Partiernas utveckling i Habo 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Habo i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+9,3 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • KD
  • C
  • MP
  • L
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Habo per valår
Parti200620102014201820222026
S31,8 %27,0 %27,7 %23,7 %26,3 %22,8 %
M24,8 %30,3 %22,7 %19,7 %20,5 %21,6 %
SD3,4 %6,1 %15,4 %20,0 %23,8 %22,4 %
KD19,5 %16,3 %13,4 %15,1 %11,1 %12,8 %
C6,9 %5,5 %6,5 %8,8 %7,0 %7,3 %
MP3,1 %5,2 %5,4 %3,4 %3,3 %3,9 %
L5,6 %6,0 %3,7 %4,2 %3,8 %4,6 %
V3,4 %3,1 %3,2 %3,9 %2,8 %3,2 %
Övr1,6 %0,5 %2,0 %1,1 %1,4 %1,4 %
Valdeltagande86,4 %90,1 %91,6 %93,4 %91,5 %91,7 %

Valdeltagande i Habo 2006–2026

Kommunen mot länet (Jönköping).

80859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Habo 2014

Så skiljer sig Habo från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Kristdemokraterna, som fick 13,4 % i Habo mot 4,6 % i hela landet — en skillnad på 8,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • KD +8,9
  • SD +2,6
  • C +0,4

Svagare än i riket

  • S −3,4
  • V −2,5
  • FI −2,0
  • FP −1,7

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Habo, från 6,1 % till 15,4 % (+9,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 30,3 % till 22,7 % (−7,6).

  • SD +9,3
  • M −7,6
  • KD −2,9
  • FP −2,3
  • FI +1,1
  • C +1,0
  • S +0,7
  • MP +0,3

Valdeltagande i Habo

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 91,6 %, vilket är 5,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Habo på plats 2 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Habo är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 87,2 % i Kyrkbyn-Furusjö till 93,3 % i Kråkeryd.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kråkeryd (34,3 %) och sitt svagaste i Kyrkbyn-Furusjö (20,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Moderaterna i 1, Sverigedemokraterna i 1 av 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Habo är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 6,9 % i kommunvalet mot 3,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,2 procentenheter.

  • FP +3,2
  • V −1,9
  • S +1,5
  • SD −1,4
  • KD +1,2
  • MP −0,8
  • C −0,3
  • M +0,2

Största parti i Habo sedan 2006

Största parti har skiftat i Habo under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Habo per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna22,8 %91,7 %
2022Socialdemokraterna26,3 %91,5 %
2018Socialdemokraterna23,7 %93,4 %
2014Socialdemokraterna27,7 %91,6 %
2010Moderaterna30,3 %90,1 %
2006Socialdemokraterna31,8 %86,4 %

Valresultat per valdistrikt i Habo 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Habo. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Habo, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BränningeM26,7 %M26,6 %90,4 %
GunnarsboS32,6 %S33,5 %88,1 %
Gustav Adolf-BrandstorpS24,7 %S26,4 %89,2 %
KråkerydS34,3 %S36,1 %93,3 %
Kyrkbyn-FurusjöSD21,3 %M21,0 %87,2 %
KärrS31,2 %S32,2 %89,9 %

Utforska valdistrikten i Habo på kartan

Fler kommuner i Jönköpings län

Hela valresultatet för Jönköpings län 2014 · Alla kommuner 2014