Valresultat Habo 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Habo med 22,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (29,1 %). Valdeltagandet var 91,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Habo ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Habo på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
91,7 %
Röstberättigade
9 718
Avgivna röster
8 907
Län
Jönköpings län

Riksdagsvalet 2026 i Habo

Riksdagsvalet 2026 i Habo: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 01622,8 %
SDSverigedemokraterna1 97722,4 %
MModeraterna1 90921,6 %
KDKristdemokraterna1 12712,8 %
CCenterpartiet6477,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4034,6 %
MPMiljöpartiet de gröna3473,9 %
VVänsterpartiet2843,2 %
Övriga partier1201,4 %

Regionvalet 2026 i Habo

Regionvalet 2026 i Habo: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 10824,3 %
MModeraterna2 00323,1 %
SDSverigedemokraterna1 48017,0 %
KDKristdemokraterna1 25214,4 %
VårddVårddemokraterna5606,4 %
CCenterpartiet4515,2 %
VVänsterpartiet3444,0 %
MPMiljöpartiet de gröna2192,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1872,2 %
Övriga partier851,0 %

Kommunvalet 2026 i Habo — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Habo har 35 mandat. Moderaterna fick flest, 10 mandat (+1 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 9 och Sverigedemokraterna med 5.

Kommunvalet 2026 i Habo: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
MModeraterna2 54729,1 %10(+1)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 11924,2 %9(±0)
SDSverigedemokraterna1 34115,3 %5(±0)
KDKristdemokraterna1 03211,8 %4(−1)
CCenterpartiet4545,2 %2(±0)
HabodHabodemokraterna4044,6 %2(+1)
VVänsterpartiet2753,1 %1(±0)
MPMiljöpartiet de gröna2572,9 %1(±0)
LIHKLiberalt initiativ Habo kommun2182,5 %1
Övriga partier941,1 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Habo 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Habo i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−3,5 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • L
  • MP
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Habo per valår
Parti200620102014201820222026
S31,8 %27,0 %27,7 %23,7 %26,3 %22,8 %
SD3,4 %6,1 %15,4 %20,0 %23,8 %22,4 %
M24,8 %30,3 %22,7 %19,7 %20,5 %21,6 %
KD19,5 %16,3 %13,4 %15,1 %11,1 %12,8 %
C6,9 %5,5 %6,5 %8,8 %7,0 %7,3 %
L5,6 %6,0 %3,7 %4,2 %3,8 %4,6 %
MP3,1 %5,2 %5,4 %3,4 %3,3 %3,9 %
V3,4 %3,1 %3,2 %3,9 %2,8 %3,2 %
Övr1,6 %0,5 %2,0 %1,1 %1,4 %1,4 %
Valdeltagande86,4 %90,1 %91,6 %93,4 %91,5 %91,7 %

Valdeltagande i Habo 2006–2026

Kommunen mot länet (Jönköping).

80859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Habo 2026

Så skiljer sig Habo från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Kristdemokraterna, som fick 12,8 % i Habo mot 6,2 % i hela landet — en skillnad på 6,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • KD +6,6
  • SD +4,9
  • M +1,8
  • C +0,3

Svagare än i riket

  • V −5,2
  • S −5,2
  • MP −2,2
  • L −0,8

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Kristdemokraterna mest i Habo, från 11,1 % till 12,8 % (+1,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 26,3 % till 22,8 % (−3,5).

  • S −3,5
  • KD +1,6
  • SD −1,4
  • M +1,1
  • L +0,7
  • MP +0,7
  • V +0,4
  • C +0,3

Valdeltagande i Habo

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 91,7 %, vilket är 6,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Habo på plats 2 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Habo är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,1 % i Centrum-Gunnarsbo till 83,2 % i Kärnekulla-Sjogarp.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kärr (28,2 %) och sitt svagaste i Kyrkbyn-Furusjö (16,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Sverigedemokraterna i 2, Moderaterna i 1 av 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Habo är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 29,1 % i kommunvalet mot 21,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,5 procentenheter.

  • M +7,5
  • SD −7,0
  • L −3,6
  • C −2,1
  • S +1,4
  • MP −1,0
  • KD −1,0
  • V −0,1

Största parti i Habo sedan 2006

Största parti har skiftat i Habo under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Habo per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna22,8 %91,7 %
2022Socialdemokraterna26,3 %91,5 %
2018Socialdemokraterna23,7 %93,4 %
2014Socialdemokraterna27,7 %91,6 %
2010Moderaterna30,3 %90,1 %
2006Socialdemokraterna31,8 %86,4 %

Valresultat per valdistrikt i Habo 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Habo. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Habo, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BränningeS25,8 %M28,1 %81,3 %
Centrum-GunnarsboS28,2 %S29,3 %77,1 %
Gustav Adolf-BrandstorpSD34,5 %SD24,3 %81,5 %
Kråkeryd-MölekullenS27,9 %M31,1 %83,1 %
Kyrkbyn-FurusjöSD27,9 %M26,3 %83,0 %
Kärnekulla-SjogarpM28,1 %M38,7 %83,2 %
KärrS28,2 %M30,8 %82,9 %

Utforska valdistrikten i Habo på kartan

Fler kommuner i Jönköpings län

Hela valresultatet för Jönköpings län 2026 · Alla kommuner 2026