Valresultat Eksjö 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Eksjö med 26,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,5 %). Valdeltagandet var 86,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Eksjö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.

Se Eksjö på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,1 %
Röstberättigade
13 650
Avgivna röster
11 750
Län
Jönköpings län

Riksdagsvalet 2026 i Eksjö

Riksdagsvalet 2026 i Eksjö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 02326,0 %
SDSverigedemokraterna2 41220,8 %
MModeraterna2 20719,0 %
KDKristdemokraterna1 1029,5 %
CCenterpartiet9978,6 %
VVänsterpartiet6165,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5915,1 %
MPMiljöpartiet de gröna4864,2 %
Övriga partier1881,6 %

Regionvalet 2026 i Eksjö

Regionvalet 2026 i Eksjö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
VårddVårddemokraterna2 91125,2 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 39120,7 %
MModeraterna1 87116,2 %
SDSverigedemokraterna1 42312,3 %
KDKristdemokraterna8627,4 %
CCenterpartiet7996,9 %
VVänsterpartiet6695,8 %
MPMiljöpartiet de gröna2762,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2352,0 %
Övriga partier1341,2 %

Kommunvalet 2026 i Eksjö — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Eksjö har 49 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 14 mandat (−1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 12 och Centerpartiet med 6.

Kommunvalet 2026 i Eksjö: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 28928,5 %14(−1)
MModeraterna2 88424,9 %12(+2)
CCenterpartiet1 57313,6 %6(−2)
SDSverigedemokraterna1 43012,4 %6(−2)
KDKristdemokraterna8637,5 %4(+1)
VVänsterpartiet6615,7 %3(+1)
MPMiljöpartiet de gröna4093,5 %2(+1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3803,3 %2(±0)
Övriga partier710,6 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Eksjö 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Eksjö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,6 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Eksjö per valår
Parti200620102014201820222026
S32,8 %27,7 %30,9 %26,7 %28,5 %26,0 %
SD2,8 %5,8 %13,3 %19,6 %24,4 %20,8 %
M23,8 %28,6 %20,5 %17,0 %17,8 %19,0 %
KD13,8 %11,2 %8,6 %10,5 %8,0 %9,5 %
C12,3 %11,1 %11,2 %12,4 %9,1 %8,6 %
V3,7 %3,6 %3,4 %4,7 %3,6 %5,3 %
L5,6 %6,0 %4,3 %4,4 %3,8 %5,1 %
MP3,6 %5,2 %5,4 %3,2 %3,0 %4,2 %
Övr1,6 %0,7 %2,5 %1,5 %1,9 %1,6 %
Valdeltagande81,0 %84,8 %87,0 %88,4 %86,6 %86,1 %

Valdeltagande i Eksjö 2006–2026

Kommunen mot länet (Jönköping).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Eksjö 2026

Så skiljer sig Eksjö från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Kristdemokraterna, som fick 9,5 % i Eksjö mot 6,2 % i hela landet — en skillnad på 3,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • KD +3,3
  • SD +3,3
  • C +1,5

Svagare än i riket

  • V −3,1
  • S −2,0
  • MP −1,9
  • M −0,9

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Eksjö, från 3,6 % till 5,3 % (+1,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 24,4 % till 20,8 % (−3,6).

  • SD −3,6
  • S −2,5
  • V +1,7
  • KD +1,5
  • L +1,3
  • M +1,2
  • MP +1,2
  • C −0,5

Valdeltagande i Eksjö

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 86,1 %, vilket är 1,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Eksjö på plats 91 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Eksjö är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,9 % i Gamla Stan m.fl. till 87,9 % i Höreda-Mellby.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Gamla Stan m.fl. (32,9 %) och sitt svagaste i Höreda-Mellby (14,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Moderaterna i 2, Sverigedemokraterna i 2 av 10 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Eksjö är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 12,4 % i kommunvalet mot 20,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,4 procentenheter.

  • SD −8,4
  • M +6,0
  • C +5,0
  • S +2,4
  • KD −2,0
  • L −1,8
  • MP −0,6
  • V +0,4

Största parti i Eksjö sedan 2006

Största parti har skiftat i Eksjö under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Eksjö per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna26,0 %86,1 %
2022Socialdemokraterna28,5 %86,6 %
2018Socialdemokraterna26,7 %88,4 %
2014Socialdemokraterna30,9 %87,0 %
2010Moderaterna28,6 %84,8 %
2006Socialdemokraterna32,8 %81,0 %

Valresultat per valdistrikt i Eksjö 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Eksjö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Eksjö, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Blåsippan-KaffekullenS31,6 %S33,4 %78,4 %
Gamla Stan m.fl.S32,9 %S33,8 %73,9 %
Grevhagen med landsbygdS26,4 %S30,1 %82,2 %
Hult-BruzaholmSD27,2 %M23,7 %85,6 %
Höreda-MellbyM20,9 %M23,3 %87,9 %
Ingatorp-Hjältevad-BellöSD29,8 %C24,2 %80,8 %
KvarnarpS31,0 %S35,7 %86,9 %
Mariannelund-Hässleby-KråkshultS30,1 %S32,4 %83,7 %
Norrtull med landsbygdS28,8 %S32,5 %82,8 %
Sjöängen/Prästängen m.fl.M23,2 %M30,8 %81,6 %

Utforska valdistrikten i Eksjö på kartan

Fler kommuner i Jönköpings län

Hela valresultatet för Jönköpings län 2026 · Alla kommuner 2026