Valresultat Aneby 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Sverigedemokraterna största parti i Aneby med 23,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (23,5 %). Valdeltagandet var 88,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Aneby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.

Se Aneby på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
88,1 %
Röstberättigade
5 199
Avgivna röster
4 582
Län
Jönköpings län

Riksdagsvalet 2026 i Aneby

Riksdagsvalet 2026 i Aneby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna1 08423,9 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 00422,2 %
MModeraterna81818,1 %
KDKristdemokraterna60013,2 %
CCenterpartiet4008,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2034,5 %
VVänsterpartiet1894,2 %
MPMiljöpartiet de gröna1373,0 %
Övriga partier942,1 %

Regionvalet 2026 i Aneby

Regionvalet 2026 i Aneby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna89820,0 %
MModeraterna79917,8 %
SDSverigedemokraterna75916,9 %
KDKristdemokraterna59113,1 %
VårddVårddemokraterna56412,5 %
CCenterpartiet4149,2 %
VVänsterpartiet1994,4 %
MPMiljöpartiet de gröna1152,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)892,0 %
KVKristna Värdepartiet481,1 %
Övriga partier230,5 %

Kommunvalet 2026 i Aneby — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Aneby har 35 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 8 mandat (±0 sedan 2022), följt av Moderaterna med 7 och Centerpartiet med 6.

Kommunvalet 2026 i Aneby: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 06823,5 %8(±0)
MModeraterna92720,4 %7(±0)
CCenterpartiet84018,5 %6(−1)
SDSverigedemokraterna71515,8 %6(±0)
KDKristdemokraterna58312,9 %5(+1)
VVänsterpartiet1984,4 %2(+1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1182,6 %1(−1)
KVKristna Värdepartiet641,4 %
Övriga partier230,5 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Aneby 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Aneby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,0 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • SD
  • S
  • M
  • KD
  • C
  • L
  • V
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Aneby per valår
Parti200620102014201820222026
SD3,3 %7,6 %16,5 %21,1 %26,9 %23,9 %
S31,6 %26,6 %29,1 %23,9 %25,0 %22,2 %
M17,6 %22,6 %16,8 %16,2 %16,8 %18,1 %
KD22,0 %17,7 %13,5 %14,5 %11,4 %13,2 %
C13,0 %12,3 %12,3 %12,8 %9,3 %8,8 %
L5,0 %5,0 %2,9 %3,4 %3,4 %4,5 %
V3,2 %3,0 %2,6 %4,0 %2,7 %4,2 %
MP2,7 %4,6 %4,8 %2,3 %2,7 %3,0 %
Övr1,6 %0,6 %1,4 %1,7 %1,7 %2,1 %
Valdeltagande83,1 %86,1 %89,1 %89,9 %88,2 %88,1 %

Valdeltagande i Aneby 2006–2026

Kommunen mot länet (Jönköping).

8284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Aneby 2026

Så skiljer sig Aneby från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Kristdemokraterna, som fick 13,2 % i Aneby mot 6,2 % i hela landet — en skillnad på 7,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • KD +7,1
  • SD +6,5
  • C +1,8

Svagare än i riket

  • S −5,8
  • V −4,2
  • MP −3,1
  • M −1,8

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Kristdemokraterna mest i Aneby, från 11,4 % till 13,2 % (+1,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 26,9 % till 23,9 % (−3,0).

  • SD −3,0
  • S −2,8
  • KD +1,8
  • V +1,5
  • M +1,3
  • L +1,0
  • C −0,4
  • MP +0,3

Valdeltagande i Aneby

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 88,1 %, vilket är 3,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Aneby på plats 32 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Aneby är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,2 % i Aneby Södra till 88,2 % i Aneby Västra.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Aneby Västra (24,7 %) och sitt svagaste i Aneby Östra (23,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 2, Socialdemokraterna i 1 av 3 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Aneby är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 18,5 % i kommunvalet mot 8,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,7 procentenheter.

  • C +9,7
  • SD −8,2
  • MP −2,7
  • M +2,4
  • L −1,9
  • S +1,4
  • KD −0,4
  • V +0,2

Största parti i Aneby sedan 2006

Största parti har skiftat i Aneby under perioden 2006–2026: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Aneby per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna23,9 %88,1 %
2022Sverigedemokraterna26,9 %88,2 %
2018Socialdemokraterna23,9 %89,9 %
2014Socialdemokraterna29,1 %89,1 %
2010Socialdemokraterna26,6 %86,1 %
2006Socialdemokraterna31,6 %83,1 %

Valresultat per valdistrikt i Aneby 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Aneby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Aneby, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Aneby SödraS29,6 %S30,9 %80,2 %
Aneby VästraSD24,7 %C22,3 %88,2 %
Aneby ÖstraSD23,6 %S24,2 %86,3 %

Utforska valdistrikten i Aneby på kartan

Fler kommuner i Jönköpings län

Hela valresultatet för Jönköpings län 2026 · Alla kommuner 2026