Valresultat Nässjö 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Nässjö med 27,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Sverigedemokraterna flest röster (25,9 %). Valdeltagandet var 84,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nässjö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 15 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,5 %
- Röstberättigade
- 23 552
- Avgivna röster
- 19 891
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2026 i Nässjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 429 | 27,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 795 | 24,4 % |
| MModeraterna | 3 423 | 17,4 % |
| KDKristdemokraterna | 1 881 | 9,6 % |
| VVänsterpartiet | 1 232 | 6,3 % |
| CCenterpartiet | 1 114 | 5,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 857 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 640 | 3,3 % |
| Övriga partier | 310 | 1,6 % |
Regionvalet 2026 i Nässjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 967 | 25,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 158 | 21,1 % |
| MModeraterna | 2 900 | 14,7 % |
| VårddVårddemokraterna | 2 270 | 11,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 981 | 10,0 % |
| VVänsterpartiet | 1 322 | 6,7 % |
| CCenterpartiet | 1 012 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 471 | 2,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 460 | 2,3 % |
| Övriga partier | 178 | 0,9 % |
Kommunvalet 2026 i Nässjö — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Nässjö har 57 mandat. Sverigedemokraterna fick flest, 15 mandat (−1 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 14 och Moderaterna med 8.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 5 136 | 25,9 % | 15(−1) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 908 | 24,7 % | 14(−1) |
| MModeraterna | 2 933 | 14,8 % | 8(+1) |
| KDKristdemokraterna | 2 312 | 11,6 % | 7(+1) |
| VVänsterpartiet | 1 106 | 5,6 % | 3(+1) |
| CCenterpartiet | 1 059 | 5,3 % | 3(−1) |
| SSAFSAFE - Solidaritet Arbete Fred Ekologi | 982 | 4,9 % | 3(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 818 | 4,1 % | 2(−1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 566 | 2,9 % | 2(+1) |
| Övriga partier | 30 | 0,2 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Nässjö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Nässjö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,6 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- V
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 41,1 % | 34,4 % | 33,8 % | 29,4 % | 30,0 % | 27,6 % |
| SD | 3,2 % | 7,7 % | 19,3 % | 22,9 % | 28,0 % | 24,4 % |
| M | 19,1 % | 24,1 % | 16,7 % | 15,4 % | 15,9 % | 17,4 % |
| KD | 14,1 % | 11,0 % | 9,2 % | 10,8 % | 8,4 % | 9,6 % |
| V | 5,3 % | 5,0 % | 4,1 % | 5,4 % | 4,0 % | 6,3 % |
| C | 8,0 % | 7,0 % | 7,0 % | 8,4 % | 6,2 % | 5,7 % |
| L | 4,1 % | 4,9 % | 2,8 % | 3,5 % | 3,2 % | 4,4 % |
| MP | 3,3 % | 5,2 % | 5,1 % | 2,9 % | 3,0 % | 3,3 % |
| Övr | 1,8 % | 0,7 % | 1,9 % | 1,4 % | 1,3 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 81,8 % | 85,2 % | 87,1 % | 88,0 % | 84,7 % | 84,5 % |
Valdeltagande i Nässjö 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Nässjö 2026
Så skiljer sig Nässjö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 24,4 % i Nässjö mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 6,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +6,9
- KD +3,4
Svagare än i riket
- MP −2,9
- M −2,5
- V −2,1
- C −1,4
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Nässjö, från 4,0 % till 6,3 % (+2,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 28,0 % till 24,4 % (−3,6).
- SD −3,6
- S −2,4
- V +2,2
- M +1,5
- KD +1,2
- L +1,1
- C −0,5
- MP +0,2
Valdeltagande i Nässjö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,5 %, vilket är 0,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Nässjö på plats 162 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Nässjö är indelad i 15 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,0 % i Runneryd till 90,2 % i Barkeryd/Äng.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Runneryd (48,9 %) och sitt svagaste i Barkeryd/Äng (15,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 8, Sverigedemokraterna i 7 av 15 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nässjö är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 24,7 % i kommunvalet mot 27,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,9 procentenheter.
- S −2,9
- M −2,6
- KD +2,1
- SD +1,5
- V −0,7
- MP −0,4
- C −0,3
- L −0,2
Största parti i Nässjö sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Nässjö i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,6 % | 84,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,0 % | 84,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,4 % | 88,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,8 % | 87,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 85,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 41,1 % | 81,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Nässjö 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 15 valdistrikten i Nässjö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Anneberg | SD | 29,2 % | SD | 29,8 % | 85,1 % |
| Barkeryd/Äng | SD | 31,4 % | SD | 32,1 % | 90,2 % |
| Bodafors | SD | 28,5 % | SD | 29,3 % | 79,7 % |
| Forserum | SD | 28,1 % | SD | 28,0 % | 85,2 % |
| Grimstorp/Sandsjöfors | SD | 30,1 % | SD | 29,0 % | 85,3 % |
| Handskeryd | S | 29,4 % | S | 25,6 % | 81,5 % |
| Ingsberg | S | 31,9 % | S | 29,5 % | 86,1 % |
| Malmbäck | SD | 25,8 % | SD | 28,4 % | 87,1 % |
| Norrboda | S | 36,3 % | S | 33,4 % | 72,2 % |
| Nyhem | S | 31,1 % | S | 26,9 % | 82,2 % |
| Nässjö centrum | S | 33,7 % | S | 29,6 % | 76,9 % |
| Nässjö landsbygd | SD | 31,6 % | SD | 34,8 % | 85,0 % |
| Runneryd | S | 48,9 % | S | 51,6 % | 72,0 % |
| Södergården | S | 30,6 % | SD | 27,3 % | 82,7 % |
| Åker | S | 27,5 % | SD | 28,4 % | 86,3 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2026 · Alla kommuner 2026