Valresultat Nässjö 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Nässjö med 34,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,5 %). Valdeltagandet var 85,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nässjö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,2 %
- Röstberättigade
- 22 347
- Avgivna röster
- 19 042
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2010 i Nässjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 454 | 34,4 % |
| MModeraterna | 4 526 | 24,1 % |
| KDKristdemokraterna | 2 073 | 11,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 445 | 7,7 % |
| CCenterpartiet | 1 314 | 7,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 977 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 940 | 5,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 920 | 4,9 % |
| Övriga partier | 136 | 0,7 % |
Landstingsvalet 2010 i Nässjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 963 | 38,6 % |
| MModeraterna | 3 729 | 20,7 % |
| KDKristdemokraterna | 2 251 | 12,5 % |
| CCenterpartiet | 1 462 | 8,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 124 | 6,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 911 | 5,0 % |
| VVänsterpartiet | 877 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 728 | 4,0 % |
| Övriga partier | 13 | 0,1 % |
Kommunvalet 2010 i Nässjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 317 | 34,5 % |
| MModeraterna | 3 399 | 18,5 % |
| KDKristdemokraterna | 2 200 | 12,0 % |
| CCenterpartiet | 1 524 | 8,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 325 | 7,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 175 | 6,4 % |
| SAFESAFE | 1 020 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 721 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 637 | 3,5 % |
| Övriga partier | 12 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Nässjö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Nässjö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−6,7 procentenheter).
- S
- M
- KD
- SD
- C
- MP
- V
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 41,1 % | 34,4 % | 33,8 % | 29,4 % | 30,0 % | 27,6 % |
| M | 19,1 % | 24,1 % | 16,7 % | 15,4 % | 15,9 % | 17,4 % |
| KD | 14,1 % | 11,0 % | 9,2 % | 10,8 % | 8,4 % | 9,6 % |
| SD | 3,2 % | 7,7 % | 19,3 % | 22,9 % | 28,0 % | 24,4 % |
| C | 8,0 % | 7,0 % | 7,0 % | 8,4 % | 6,2 % | 5,7 % |
| MP | 3,3 % | 5,2 % | 5,1 % | 2,9 % | 3,0 % | 3,3 % |
| V | 5,3 % | 5,0 % | 4,1 % | 5,4 % | 4,0 % | 6,3 % |
| L | 4,1 % | 4,9 % | 2,8 % | 3,5 % | 3,2 % | 4,4 % |
| Övr | 1,8 % | 0,7 % | 1,9 % | 1,4 % | 1,3 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 81,8 % | 85,2 % | 87,1 % | 88,0 % | 84,7 % | 84,5 % |
Valdeltagande i Nässjö 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Nässjö 2010
Så skiljer sig Nässjö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 24,1 % i Nässjö mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 6,0 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +5,4
- S +3,7
- SD +2,0
- C +0,4
Svagare än i riket
- M −6,0
- FP −2,2
- MP −2,1
- V −0,6
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Nässjö, från 19,1 % till 24,1 % (+5,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 41,1 % till 34,4 % (−6,7).
- S −6,7
- M +5,0
- SD +4,5
- KD −3,1
- MP +1,9
- C −1,0
- FP +0,8
- V −0,3
Valdeltagande i Nässjö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 85,2 %, vilket är 0,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Nässjö på plats 101 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Nässjö är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,9 % i Nässjö 6 till 88,8 % i Forserum.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nässjö 6 (50,2 %) och sitt svagaste i Flisby (25,7 %). Partiet var största parti i samtliga 17 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nässjö är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 18,5 % i kommunvalet mot 24,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,6 procentenheter.
- M −5,6
- FP +2,3
- MP −1,7
- C +1,3
- SD −1,3
- V −1,1
- KD +1,0
- S +0,1
Största parti i Nässjö sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Nässjö i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,6 % | 84,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,0 % | 84,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,4 % | 88,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,8 % | 87,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 85,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 41,1 % | 81,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Nässjö 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Nässjö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Anneberg | S | 31,3 % | S | 27,3 % | 84,9 % |
| Barkeryd | S | 28,2 % | S | 25,4 % | 85,5 % |
| Bodafors | S | 32,3 % | S | 32,0 % | 80,3 % |
| Flisby | S | 25,7 % | S | 24,2 % | 85,3 % |
| Forserum | S | 29,7 % | S | 28,1 % | 88,8 % |
| Grimstorp | S | 26,6 % | S | 26,4 % | 85,6 % |
| Malmbäck | S | 28,0 % | KD | 26,8 % | 84,9 % |
| Norra Sandsjö | S | 30,0 % | S | 31,1 % | 86,4 % |
| Nässjö 1 | S | 39,5 % | S | 38,9 % | 76,8 % |
| Nässjö 2 | S | 32,0 % | S | 33,2 % | 82,3 % |
| Nässjö 3 | S | 38,5 % | S | 39,2 % | 85,9 % |
| Nässjö 4 | S | 32,4 % | S | 31,9 % | 83,4 % |
| Nässjö 5 | S | 36,2 % | S | 40,5 % | 87,5 % |
| Nässjö 6 | S | 50,2 % | S | 48,2 % | 73,9 % |
| Nässjö 7 | S | 42,1 % | S | 41,0 % | 76,2 % |
| Nässjö 8 | S | 38,1 % | S | 41,2 % | 88,5 % |
| Nässjö 9 | S | 41,8 % | S | 44,7 % | 79,3 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2010 · Alla kommuner 2010