Valresultat Vetlanda 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Vetlanda med 30,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,3 %). Valdeltagandet var 84,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vetlanda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 16 valdistrikt.

Se Vetlanda på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,5 %
Röstberättigade
20 201
Avgivna röster
17 074
Län
Jönköpings län

Riksdagsvalet 2010 i Vetlanda

Riksdagsvalet 2010 i Vetlanda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 13030,4 %
MModeraterna4 26525,3 %
CCenterpartiet1 92411,4 %
KDKristdemokraterna1 91411,3 %
SDSverigedemokraterna1 1146,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)9365,5 %
MPMiljöpartiet de gröna7674,5 %
VVänsterpartiet7254,3 %
Övriga partier1050,6 %

Landstingsvalet 2010 i Vetlanda

Landstingsvalet 2010 i Vetlanda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 48433,4 %
MModeraterna3 46621,1 %
CCenterpartiet2 26313,8 %
KDKristdemokraterna1 97312,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)9535,8 %
SDSverigedemokraterna9025,5 %
VVänsterpartiet7364,5 %
MPMiljöpartiet de gröna6183,8 %
Övriga partier150,1 %

Kommunvalet 2010 i Vetlanda

Kommunvalet 2010 i Vetlanda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 72628,3 %
MModeraterna2 80216,8 %
VFVF2 21213,3 %
CCenterpartiet2 13912,8 %
KDKristdemokraterna1 66610,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 0576,3 %
SDSverigedemokraterna8094,8 %
VVänsterpartiet6533,9 %
MPMiljöpartiet de gröna6093,7 %
Övriga partier80,0 %

Partiernas utveckling i Vetlanda 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Vetlanda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+5,8 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • KD
  • SD
  • L
  • MP
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Vetlanda per valår
Parti200620102014201820222026
S36,0 %30,4 %32,1 %27,8 %27,5 %24,9 %
M19,5 %25,3 %18,3 %16,9 %17,7 %18,4 %
C13,0 %11,4 %11,0 %10,9 %7,6 %6,8 %
KD14,4 %11,3 %9,3 %11,6 %9,6 %10,7 %
SD2,7 %6,6 %16,4 %22,1 %27,9 %24,4 %
L5,4 %5,5 %3,5 %3,5 %2,9 %4,3 %
MP3,1 %4,5 %4,1 %2,1 %2,3 %2,8 %
V4,4 %4,3 %3,5 %3,9 %3,0 %5,9 %
Övr1,4 %0,6 %1,8 %1,1 %1,4 %1,8 %
Valdeltagande81,4 %84,5 %86,4 %88,2 %85,1 %84,8 %

Valdeltagande i Vetlanda 2006–2026

Kommunen mot länet (Jönköping).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Vetlanda 2010

Så skiljer sig Vetlanda från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Kristdemokraterna, som fick 11,3 % i Vetlanda mot 5,6 % i hela landet — en skillnad på 5,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • KD +5,7
  • C +4,8
  • SD +0,9

Svagare än i riket

  • M −4,8
  • MP −2,8
  • FP −1,5
  • V −1,3

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Vetlanda, från 19,5 % till 25,3 % (+5,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 36,0 % till 30,4 % (−5,6).

  • M +5,8
  • S −5,6
  • SD +3,9
  • KD −3,1
  • C −1,6
  • MP +1,4
  • FP +0,1
  • V −0,1

Valdeltagande i Vetlanda

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,5 %, vilket är 0,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Vetlanda på plats 142 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Vetlanda är indelad i 16 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,3 % i Vetlanda 3-Flugeby-Näsby till 86,5 % i Bäckseda.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vetlanda 6 (37,8 %) och sitt svagaste i Korsberga-Ramkvilla-Bäckaby (19,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 12, Moderaterna i 3, Centerpartiet i 1 av 16 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vetlanda är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 16,8 % i kommunvalet mot 25,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,5 procentenheter.

  • M −8,5
  • S −2,1
  • SD −1,7
  • C +1,4
  • KD −1,4
  • MP −0,9
  • FP +0,8
  • V −0,4

Största parti i Vetlanda sedan 2006

Största parti har skiftat i Vetlanda under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Vetlanda per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna24,9 %84,8 %
2022Sverigedemokraterna27,9 %85,1 %
2018Socialdemokraterna27,8 %88,2 %
2014Socialdemokraterna32,1 %86,4 %
2010Socialdemokraterna30,4 %84,5 %
2006Socialdemokraterna36,0 %81,4 %

Valresultat per valdistrikt i Vetlanda 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 16 valdistrikten i Vetlanda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Vetlanda, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AlsedaS27,0 %S24,4 %79,2 %
Björkö-NävelsjöC26,0 %C24,8 %81,8 %
BäcksedaM34,8 %S30,3 %86,5 %
EkenässjönS33,9 %S32,4 %78,5 %
Korsberga-Ramkvilla-BäckabyM26,3 %M22,1 %80,9 %
Lannaskede-FröderydS30,2 %S28,5 %76,7 %
MyresjöS31,0 %S26,8 %81,8 %
Nye-Skirö-Näshult-StenbergaM27,6 %M22,5 %86,0 %
SkedeS25,0 %S22,4 %85,0 %
Vetlanda 1S34,5 %S33,1 %78,9 %
Vetlanda 2S32,3 %S29,5 %82,4 %
Vetlanda 3-Flugeby-NäsbyS32,7 %S29,6 %74,3 %
Vetlanda 4S37,1 %S34,6 %78,4 %
Vetlanda 5S33,9 %S35,2 %80,9 %
Vetlanda 6S37,8 %S36,5 %79,3 %
Ökna-KarlstorpS31,2 %VF29,8 %79,6 %

Utforska valdistrikten i Vetlanda på kartan

Fler kommuner i Jönköpings län

Hela valresultatet för Jönköpings län 2010 · Alla kommuner 2010