Valresultat Vetlanda 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Vetlanda med 36,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,9 %). Valdeltagandet var 81,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vetlanda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 22 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,4 %
- Röstberättigade
- 20 206
- Avgivna röster
- 16 454
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2006 i Vetlanda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 820 | 36,0 % |
| MModeraterna | 3 153 | 19,5 % |
| KDKristdemokraterna | 2 329 | 14,4 % |
| CCenterpartiet | 2 107 | 13,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 880 | 5,4 % |
| VVänsterpartiet | 707 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 505 | 3,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 434 | 2,7 % |
| Övriga partier | 201 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2006 i Vetlanda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 665 | 35,9 % |
| MModeraterna | 2 918 | 18,5 % |
| KDKristdemokraterna | 2 404 | 15,2 % |
| CCenterpartiet | 2 372 | 15,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 898 | 5,7 % |
| VVänsterpartiet | 770 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 411 | 2,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 286 | 1,8 % |
| Övriga partier | 58 | 0,4 % |
Kommunvalet 2006 i Vetlanda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 473 | 33,9 % |
| CCenterpartiet | 3 145 | 19,5 % |
| MModeraterna | 2 697 | 16,7 % |
| KDKristdemokraterna | 2 153 | 13,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 196 | 7,4 % |
| VVänsterpartiet | 852 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 393 | 2,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 207 | 1,3 % |
| Övriga partier | 32 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Vetlanda 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vetlanda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- KD
- C
- L
- V
- MP
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,0 % | 30,4 % | 32,1 % | 27,8 % | 27,5 % | 24,9 % |
| M | 19,5 % | 25,3 % | 18,3 % | 16,9 % | 17,7 % | 18,4 % |
| KD | 14,4 % | 11,3 % | 9,3 % | 11,6 % | 9,6 % | 10,7 % |
| C | 13,0 % | 11,4 % | 11,0 % | 10,9 % | 7,6 % | 6,8 % |
| L | 5,4 % | 5,5 % | 3,5 % | 3,5 % | 2,9 % | 4,3 % |
| V | 4,4 % | 4,3 % | 3,5 % | 3,9 % | 3,0 % | 5,9 % |
| MP | 3,1 % | 4,5 % | 4,1 % | 2,1 % | 2,3 % | 2,8 % |
| SD | 2,7 % | 6,6 % | 16,4 % | 22,1 % | 27,9 % | 24,4 % |
| Övr | 1,4 % | 0,6 % | 1,8 % | 1,1 % | 1,4 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 81,4 % | 84,5 % | 86,4 % | 88,2 % | 85,1 % | 84,8 % |
Valdeltagande i Vetlanda 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vetlanda 2006
Så skiljer sig Vetlanda från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Kristdemokraterna, som fick 14,4 % i Vetlanda mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 7,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +7,8
- C +5,1
- S +0,8
Svagare än i riket
- M −6,6
- FP −2,1
- MP −2,0
- V −1,5
Valdeltagande i Vetlanda
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 81,4 %, vilket är 1,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Vetlanda på plats 96 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vetlanda är indelad i 22 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 68,1 % i Vetlanda 3 till 88,4 % i Bäckseda.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vetlanda 3 (49,5 %) och sitt svagaste i Fröderyd (11,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 17, Centerpartiet i 5 av 22 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vetlanda är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 19,5 % i kommunvalet mot 13,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,4 procentenheter.
- C +6,4
- M −2,8
- S −2,1
- FP +2,0
- KD −1,1
- V +0,9
- MP −0,7
Största parti i Vetlanda sedan 2006
Största parti har skiftat i Vetlanda under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 24,9 % | 84,8 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 27,9 % | 85,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,8 % | 88,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,1 % | 86,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 84,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,0 % | 81,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Vetlanda 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 22 valdistrikten i Vetlanda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alseda | S | 29,3 % | S | 27,0 % | 80,3 % |
| Björkö | S | 36,4 % | S | 33,9 % | 82,9 % |
| Bäckseda | S | 40,7 % | S | 37,4 % | 88,4 % |
| Ekenässjön | S | 38,9 % | S | 35,6 % | 80,8 % |
| Flugeby-Näsby | C | 27,6 % | C | 40,3 % | 84,9 % |
| Fröderyd | C | 30,7 % | C | 39,2 % | 87,3 % |
| Karlstorp | S | 36,0 % | C | 36,3 % | 78,9 % |
| Korsberga | S | 24,3 % | C | 28,3 % | 81,3 % |
| Lannaskede | S | 42,1 % | S | 43,2 % | 80,9 % |
| Myresjö | S | 37,7 % | S | 35,7 % | 85,0 % |
| Nye-Skirö | S | 25,9 % | S | 25,5 % | 86,6 % |
| Näshult-Stenberga | C | 32,1 % | C | 42,9 % | 84,7 % |
| Nävelsjö | C | 34,2 % | C | 39,5 % | 85,7 % |
| Ramkvilla-Bäckaby | C | 29,2 % | C | 31,2 % | 81,9 % |
| Skede | S | 34,8 % | S | 32,3 % | 83,8 % |
| Vetlanda 1 | S | 40,3 % | S | 39,3 % | 79,1 % |
| Vetlanda 2 | S | 36,7 % | S | 33,5 % | 83,6 % |
| Vetlanda 3 | S | 49,5 % | S | 46,2 % | 68,1 % |
| Vetlanda 4 | S | 40,3 % | S | 39,7 % | 77,9 % |
| Vetlanda 5 | S | 42,2 % | S | 40,1 % | 81,1 % |
| Vetlanda 6 | S | 46,3 % | S | 44,7 % | 77,0 % |
| Ökna | S | 40,2 % | S | 37,2 % | 82,1 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2006 · Alla kommuner 2006