Valresultat Vaggeryd 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Vaggeryd med 37,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (38,2 %). Valdeltagandet var 82,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vaggeryd ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,9 %
- Röstberättigade
- 9 497
- Avgivna röster
- 7 869
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2006 i Vaggeryd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 900 | 37,4 % |
| MModeraterna | 1 525 | 19,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 479 | 19,1 % |
| CCenterpartiet | 648 | 8,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 351 | 4,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 294 | 3,8 % |
| VVänsterpartiet | 270 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 191 | 2,5 % |
| Övriga partier | 86 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2006 i Vaggeryd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 802 | 37,1 % |
| MModeraterna | 1 427 | 18,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 254 | 16,6 % |
| CCenterpartiet | 1 071 | 14,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 447 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 233 | 3,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 183 | 2,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 118 | 1,6 % |
| Övriga partier | 21 | 0,3 % |
Kommunvalet 2006 i Vaggeryd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 937 | 38,2 % |
| MModeraterna | 1 653 | 21,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 184 | 15,4 % |
| CCenterpartiet | 848 | 11,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 617 | 8,0 % |
| VVänsterpartiet | 235 | 3,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 159 | 2,1 % |
| Övriga partier | 63 | 0,8 % |
Partiernas utveckling i Vaggeryd 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vaggeryd i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- KD
- C
- L
- SD
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,4 % | 33,3 % | 34,3 % | 29,3 % | 29,8 % | 25,9 % |
| M | 19,7 % | 24,6 % | 17,8 % | 15,3 % | 16,4 % | 18,8 % |
| KD | 19,1 % | 14,8 % | 11,9 % | 13,0 % | 10,3 % | 11,5 % |
| C | 8,4 % | 7,8 % | 8,0 % | 10,3 % | 7,5 % | 6,9 % |
| L | 4,5 % | 4,4 % | 3,1 % | 3,6 % | 3,5 % | 3,7 % |
| SD | 3,8 % | 7,4 % | 15,5 % | 20,4 % | 25,1 % | 23,4 % |
| V | 3,5 % | 3,3 % | 3,5 % | 4,2 % | 3,3 % | 5,2 % |
| MP | 2,5 % | 3,6 % | 4,1 % | 2,6 % | 2,5 % | 2,9 % |
| Övr | 1,1 % | 0,7 % | 1,9 % | 1,2 % | 1,6 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 82,9 % | 85,3 % | 87,0 % | 88,0 % | 86,8 % | 86,4 % |
Valdeltagande i Vaggeryd 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vaggeryd 2006
Så skiljer sig Vaggeryd från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Kristdemokraterna, som fick 19,1 % i Vaggeryd mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 12,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +12,5
- S +2,2
- SD +0,9
- C +0,5
Svagare än i riket
- M −6,4
- FP −3,0
- MP −2,7
- V −2,3
Valdeltagande i Vaggeryd
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 82,9 %, vilket är 2,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Vaggeryd på plats 58 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vaggeryd är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,6 % i Tofteryd 2 till 89,4 % i Byarum-Bondstorp.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Byarum 1 (48,5 %) och sitt svagaste i Åker-Hagshult (20,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Kristdemokraterna i 1 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vaggeryd är skillnaden störst för Kristdemokraterna, som fick 15,4 % i kommunvalet mot 19,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,7 procentenheter.
- KD −3,7
- FP +3,5
- C +2,7
- M +1,8
- SD −1,7
- S +0,7
- V −0,4
Största parti i Vaggeryd sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Vaggeryd i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 25,9 % | 86,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,8 % | 86,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,3 % | 88,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 34,3 % | 87,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 33,3 % | 85,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 37,4 % | 82,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Vaggeryd 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Vaggeryd. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Byarum 1 | S | 48,5 % | S | 53,4 % | 85,9 % |
| Byarum 2 | S | 45,3 % | S | 48,0 % | 77,8 % |
| Byarum 3 | S | 44,7 % | S | 48,0 % | 82,8 % |
| Byarum-Bondstorp | S | 24,4 % | C | 24,4 % | 89,4 % |
| Svenarum | S | 31,1 % | S | 31,1 % | 84,9 % |
| Tofteryd 1 | S | 30,4 % | S | 29,1 % | 85,7 % |
| Tofteryd 2 | S | 47,8 % | S | 47,5 % | 76,6 % |
| Åker-Hagshult | KD | 32,0 % | M | 33,5 % | 84,8 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2006 · Alla kommuner 2006