Valresultat Gnosjö 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Gnosjö med 31,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,3 %). Valdeltagandet var 80,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Gnosjö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,2 %
- Röstberättigade
- 6 926
- Avgivna röster
- 5 556
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2006 i Gnosjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 740 | 31,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 385 | 25,3 % |
| MModeraterna | 1 157 | 21,1 % |
| CCenterpartiet | 420 | 7,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 219 | 4,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 200 | 3,7 % |
| VVänsterpartiet | 138 | 2,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 120 | 2,2 % |
| Övriga partier | 96 | 1,8 % |
Landstingsvalet 2006 i Gnosjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 678 | 31,4 % |
| KDKristdemokraterna | 1 344 | 25,1 % |
| MModeraterna | 1 168 | 21,8 % |
| CCenterpartiet | 502 | 9,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 287 | 5,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 133 | 2,5 % |
| VVänsterpartiet | 130 | 2,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 90 | 1,7 % |
| Övriga partier | 18 | 0,3 % |
Kommunvalet 2006 i Gnosjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 577 | 28,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 332 | 23,9 % |
| MModeraterna | 1 178 | 21,2 % |
| CCenterpartiet | 767 | 13,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 280 | 5,0 % |
| MVGMVG | 125 | 2,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 120 | 2,2 % |
| ÖVRövriga partier | 109 | 2,0 % |
| KK | 65 | 1,2 % |
| Övriga partier | 15 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Gnosjö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Gnosjö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- KD
- M
- C
- L
- SD
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 31,8 % | 29,6 % | 30,5 % | 26,3 % | 24,6 % | 23,2 % |
| KD | 25,3 % | 19,1 % | 14,2 % | 15,0 % | 13,0 % | 14,4 % |
| M | 21,1 % | 25,3 % | 20,7 % | 18,5 % | 20,6 % | 20,0 % |
| C | 7,7 % | 7,9 % | 8,5 % | 9,8 % | 7,2 % | 6,3 % |
| L | 4,0 % | 4,8 % | 2,9 % | 3,2 % | 3,0 % | 4,4 % |
| SD | 3,7 % | 7,0 % | 15,9 % | 21,8 % | 26,5 % | 22,7 % |
| V | 2,5 % | 2,7 % | 2,6 % | 2,8 % | 2,6 % | 4,4 % |
| MP | 2,2 % | 2,9 % | 3,4 % | 1,8 % | 1,7 % | 2,2 % |
| Övr | 1,8 % | 0,8 % | 1,2 % | 0,8 % | 0,7 % | 2,3 % |
| Valdeltagande | 80,2 % | 84,2 % | 85,1 % | 86,0 % | 81,6 % | 81,9 % |
Valdeltagande i Gnosjö 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Gnosjö 2006
Så skiljer sig Gnosjö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Kristdemokraterna, som fick 25,3 % i Gnosjö mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 18,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +18,7
- SD +0,7
Svagare än i riket
- M −4,9
- FP −3,5
- S −3,4
- V −3,3
Valdeltagande i Gnosjö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 80,2 %, vilket är 0,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Gnosjö på plats 140 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Gnosjö är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 70,9 % i Gnosjö 3 till 86,2 % i Kulltorp.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Gnosjö 3 (40,4 %) och sitt svagaste i Åsenhöga (22,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Kristdemokraterna i 2 av 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gnosjö är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 13,8 % i kommunvalet mot 7,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,1 procentenheter.
- C +6,1
- S −3,5
- SD −1,5
- KD −1,4
- FP +1,0
- M +0,0
Största parti i Gnosjö sedan 2006
Största parti har skiftat i Gnosjö under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 23,2 % | 81,9 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 26,5 % | 81,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,3 % | 86,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,5 % | 85,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 29,6 % | 84,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 31,8 % | 80,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Gnosjö 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Gnosjö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Gnosjö 1 | S | 32,2 % | S | 31,3 % | 85,6 % |
| Gnosjö 2 | S | 34,3 % | S | 30,0 % | 80,6 % |
| Gnosjö 3 | S | 40,4 % | S | 40,8 % | 70,9 % |
| Kulltorp | KD | 27,9 % | KD | 25,0 % | 86,2 % |
| Källeryd | S | 32,1 % | C | 29,1 % | 81,2 % |
| Kävsjö | S | 32,2 % | KD | 28,5 % | 79,1 % |
| Åsenhöga | KD | 27,5 % | C | 27,6 % | 85,8 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2006 · Alla kommuner 2006