Valresultat Sävsjö 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Sävsjö med 30,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (27,7 %). Valdeltagandet var 83,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sävsjö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,1 %
- Röstberättigade
- 8 230
- Avgivna röster
- 6 838
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2006 i Sävsjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 053 | 30,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 410 | 21,0 % |
| MModeraterna | 1 358 | 20,2 % |
| CCenterpartiet | 898 | 13,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 319 | 4,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 254 | 3,8 % |
| VVänsterpartiet | 203 | 3,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 117 | 1,7 % |
| Övriga partier | 95 | 1,4 % |
Landstingsvalet 2006 i Sävsjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 827 | 28,0 % |
| CCenterpartiet | 1 532 | 23,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 372 | 21,0 % |
| MModeraterna | 1 140 | 17,5 % |
| VVänsterpartiet | 187 | 2,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 186 | 2,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 181 | 2,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 69 | 1,1 % |
| Övriga partier | 36 | 0,6 % |
Kommunvalet 2006 i Sävsjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 864 | 27,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 725 | 25,6 % |
| CCenterpartiet | 1 266 | 18,8 % |
| MModeraterna | 1 249 | 18,5 % |
| VVänsterpartiet | 267 | 4,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 161 | 2,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 137 | 2,0 % |
| Övriga partier | 68 | 1,0 % |
Partiernas utveckling i Sävsjö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Sävsjö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- KD
- M
- C
- SD
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 30,6 % | 25,3 % | 27,4 % | 22,1 % | 22,5 % | 20,1 % |
| KD | 21,0 % | 17,7 % | 15,3 % | 17,9 % | 14,8 % | 13,3 % |
| M | 20,2 % | 25,0 % | 17,8 % | 16,4 % | 17,3 % | 19,2 % |
| C | 13,4 % | 12,3 % | 11,5 % | 9,9 % | 6,9 % | 6,4 % |
| SD | 4,8 % | 9,2 % | 18,7 % | 25,6 % | 29,7 % | 25,9 % |
| L | 3,8 % | 4,4 % | 2,3 % | 2,4 % | 2,2 % | 4,9 % |
| V | 3,0 % | 3,0 % | 2,7 % | 3,2 % | 3,0 % | 6,0 % |
| MP | 1,7 % | 2,8 % | 2,6 % | 1,7 % | 1,6 % | 2,4 % |
| Övr | 1,4 % | 0,3 % | 1,6 % | 0,9 % | 2,1 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 83,1 % | 86,2 % | 86,8 % | 87,5 % | 85,8 % | 85,9 % |
Valdeltagande i Sävsjö 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Sävsjö 2006
Så skiljer sig Sävsjö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Kristdemokraterna, som fick 21,0 % i Sävsjö mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 14,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +14,4
- C +5,5
- SD +1,8
Svagare än i riket
- M −5,8
- S −4,6
- FP −3,7
- MP −3,4
Valdeltagande i Sävsjö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 83,1 %, vilket är 2,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Sävsjö på plats 50 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Sävsjö är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,7 % i Sävsjö 1 till 86,9 % i Stockaryd.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Sävsjö 1 (42,3 %) och sitt svagaste i Rörvik (15,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Kristdemokraterna i 3, Socialdemokraterna i 3 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sävsjö är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 18,8 % i kommunvalet mot 13,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,4 procentenheter.
- C +5,4
- KD +4,6
- S −2,9
- SD −2,7
- M −1,7
- FP −1,4
- V +0,9
Största parti i Sävsjö sedan 2006
Största parti har skiftat i Sävsjö under perioden 2006–2006: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 25,9 % | 85,9 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 29,7 % | 85,8 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 25,6 % | 87,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 27,4 % | 86,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 25,3 % | 86,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 30,6 % | 83,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Sävsjö 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Sävsjö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörvik | KD | 32,9 % | KD | 33,3 % | 80,9 % |
| Stockaryd | KD | 24,5 % | KD | 28,8 % | 86,9 % |
| Sävsjö 1 | S | 42,3 % | S | 40,3 % | 80,7 % |
| Sävsjö 2 | S | 35,0 % | S | 34,3 % | 82,2 % |
| Sävsjö 3 | S | 37,2 % | S | 35,0 % | 82,5 % |
| Vrigstad | KD | 30,2 % | KD | 37,8 % | 85,7 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2006 · Alla kommuner 2006