Valresultat Sävsjö 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Sverigedemokraterna största parti i Sävsjö med 25,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (28,2 %). Valdeltagandet var 85,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sävsjö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,9 %
- Röstberättigade
- 8 435
- Avgivna röster
- 7 243
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2026 i Sävsjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 1 862 | 25,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 446 | 20,1 % |
| MModeraterna | 1 383 | 19,2 % |
| KDKristdemokraterna | 954 | 13,3 % |
| CCenterpartiet | 459 | 6,4 % |
| VVänsterpartiet | 432 | 6,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 351 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 172 | 2,4 % |
| Övriga partier | 128 | 1,8 % |
Regionvalet 2026 i Sävsjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 1 383 | 19,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 279 | 17,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 194 | 16,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 170 | 16,3 % |
| VårddVårddemokraterna | 922 | 12,8 % |
| VVänsterpartiet | 470 | 6,5 % |
| CCenterpartiet | 416 | 5,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 117 | 1,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 105 | 1,5 % |
| Övriga partier | 120 | 1,7 % |
Kommunvalet 2026 i Sävsjö — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Sävsjö har 39 mandat. Moderaterna fick flest, 11 mandat (+2 sedan 2022), följt av Kristdemokraterna med 9 och Socialdemokraterna med 8.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| MModeraterna | 2 044 | 28,2 % | 11(+2) |
| KDKristdemokraterna | 1 590 | 21,9 % | 9(−3) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 373 | 18,9 % | 8(±0) |
| SDSverigedemokraterna | 1 024 | 14,1 % | 6(±0) |
| CCenterpartiet | 514 | 7,1 % | 3(±0) |
| VVänsterpartiet | 435 | 6,0 % | 2(+1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 105 | 1,4 % | |
| MPMiljöpartiet de gröna | 95 | 1,3 % | |
| Övriga partier | 73 | 1,0 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Sävsjö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Sävsjö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,8 procentenheter).
- SD
- S
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 4,8 % | 9,2 % | 18,7 % | 25,6 % | 29,7 % | 25,9 % |
| S | 30,6 % | 25,3 % | 27,4 % | 22,1 % | 22,5 % | 20,1 % |
| M | 20,2 % | 25,0 % | 17,8 % | 16,4 % | 17,3 % | 19,2 % |
| KD | 21,0 % | 17,7 % | 15,3 % | 17,9 % | 14,8 % | 13,3 % |
| C | 13,4 % | 12,3 % | 11,5 % | 9,9 % | 6,9 % | 6,4 % |
| V | 3,0 % | 3,0 % | 2,7 % | 3,2 % | 3,0 % | 6,0 % |
| L | 3,8 % | 4,4 % | 2,3 % | 2,4 % | 2,2 % | 4,9 % |
| MP | 1,7 % | 2,8 % | 2,6 % | 1,7 % | 1,6 % | 2,4 % |
| Övr | 1,4 % | 0,3 % | 1,6 % | 0,9 % | 2,1 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 83,1 % | 86,2 % | 86,8 % | 87,5 % | 85,8 % | 85,9 % |
Valdeltagande i Sävsjö 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Sävsjö 2026
Så skiljer sig Sävsjö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 25,9 % i Sävsjö mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 8,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +8,4
- KD +7,1
Svagare än i riket
- S −7,9
- MP −3,7
- V −2,4
- C −0,6
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Sävsjö, från 3,0 % till 6,0 % (+3,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 29,7 % till 25,9 % (−3,8).
- SD −3,8
- V +3,0
- L +2,7
- S −2,4
- M +2,0
- KD −1,5
- MP +0,8
- C −0,5
Valdeltagande i Sävsjö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 85,9 %, vilket är 1,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Sävsjö på plats 99 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Sävsjö är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,5 % i Sävsjö stad till 85,5 % i Rörvik.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Rörvik (31,7 %) och sitt svagaste i Sävsjö Vallsjö (22,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 4, Socialdemokraterna i 2 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sävsjö är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,1 % i kommunvalet mot 25,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,8 procentenheter.
- SD −11,8
- M +8,9
- KD +8,6
- L −3,4
- S −1,2
- C +0,7
- V −0,0
Största parti i Sävsjö sedan 2006
Största parti har skiftat i Sävsjö under perioden 2006–2026: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 25,9 % | 85,9 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 29,7 % | 85,8 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 25,6 % | 87,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 27,4 % | 86,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 25,3 % | 86,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 30,6 % | 83,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Sävsjö 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Sävsjö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörvik | SD | 31,7 % | KD | 30,0 % | 85,5 % |
| Stockaryd | SD | 29,3 % | M | 27,3 % | 81,0 % |
| Sävsjö Ljunga | SD | 24,5 % | M | 26,7 % | 82,2 % |
| Sävsjö stad | S | 25,5 % | S | 25,6 % | 78,5 % |
| Sävsjö Vallsjö | S | 23,9 % | M | 26,6 % | 82,4 % |
| Vrigstad | SD | 28,4 % | M | 36,0 % | 85,4 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2026 · Alla kommuner 2026