Valresultat Jönköping 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Jönköping med 27,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,0 %). Valdeltagandet var 86,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Jönköping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 82 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,2 %
- Röstberättigade
- 112 333
- Avgivna röster
- 96 802
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2026 i Jönköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 26 543 | 27,7 % |
| MModeraterna | 19 385 | 20,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 16 718 | 17,4 % |
| KDKristdemokraterna | 9 467 | 9,9 % |
| CCenterpartiet | 6 963 | 7,3 % |
| VVänsterpartiet | 6 340 | 6,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 665 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 516 | 4,7 % |
| Övriga partier | 1 303 | 1,4 % |
Regionvalet 2026 i Jönköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 25 865 | 26,9 % |
| MModeraterna | 18 395 | 19,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 13 572 | 14,1 % |
| KDKristdemokraterna | 12 195 | 12,7 % |
| VVänsterpartiet | 7 561 | 7,9 % |
| VårddVårddemokraterna | 6 099 | 6,4 % |
| CCenterpartiet | 5 933 | 6,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 281 | 3,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 419 | 2,5 % |
| Övriga partier | 689 | 0,7 % |
Kommunvalet 2026 i Jönköping — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Jönköping har 81 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 23 mandat (−1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 18 och Sverigedemokraterna med 12.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 26 877 | 28,0 % | 23(−1) |
| MModeraterna | 21 122 | 22,0 % | 18(+3) |
| SDSverigedemokraterna | 13 921 | 14,5 % | 12(±0) |
| KDKristdemokraterna | 13 619 | 14,2 % | 11(−1) |
| VVänsterpartiet | 7 135 | 7,4 % | 6(+1) |
| CCenterpartiet | 6 207 | 6,5 % | 5(−2) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 161 | 4,3 % | 4(+1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 469 | 2,6 % | 2(−1) |
| Övriga partier | 643 | 0,7 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Jönköping 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Jönköping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−2,2 procentenheter).
- S
- M
- SD
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,7 % | 29,5 % | 30,5 % | 27,6 % | 29,9 % | 27,7 % |
| M | 22,7 % | 27,9 % | 21,9 % | 18,6 % | 19,4 % | 20,2 % |
| SD | 2,6 % | 5,5 % | 12,5 % | 16,4 % | 19,4 % | 17,4 % |
| KD | 17,0 % | 13,5 % | 11,1 % | 12,3 % | 9,1 % | 9,9 % |
| C | 5,8 % | 5,3 % | 5,8 % | 9,2 % | 7,6 % | 7,3 % |
| V | 5,0 % | 4,8 % | 4,6 % | 5,9 % | 4,8 % | 6,6 % |
| L | 5,9 % | 6,3 % | 4,2 % | 4,6 % | 4,4 % | 4,9 % |
| MP | 4,0 % | 6,4 % | 6,8 % | 4,2 % | 4,2 % | 4,7 % |
| Övr | 2,1 % | 0,8 % | 2,5 % | 1,2 % | 1,3 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 83,1 % | 85,9 % | 87,1 % | 88,3 % | 85,2 % | 86,2 % |
Valdeltagande i Jönköping 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Jönköping 2026
Så skiljer sig Jönköping från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Kristdemokraterna, som fick 9,9 % i Jönköping mot 6,2 % i hela landet — en skillnad på 3,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +3,7
- M +0,4
- C +0,2
Svagare än i riket
- V −1,8
- MP −1,4
- L −0,5
- S −0,3
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Jönköping, från 4,8 % till 6,6 % (+1,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 29,9 % till 27,7 % (−2,2).
- S −2,2
- SD −2,0
- V +1,8
- M +0,8
- KD +0,8
- MP +0,5
- L +0,4
- C −0,3
Valdeltagande i Jönköping
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 86,2 %, vilket är 1,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Jönköping på plats 86 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Jönköping är indelad i 82 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 64,3 % i Skeppsbron-Fridhem till 93,3 % i Lekeryd-Järsnäs-Svarttorp.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Öxnehaga C (47,8 %) och sitt svagaste i Angerdshestra-Mulseryd-N Unnaryd (15,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 59, Moderaterna i 14, Sverigedemokraterna i 8 av 82 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Jönköping är skillnaden störst för Kristdemokraterna, som fick 14,2 % i kommunvalet mot 9,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,3 procentenheter.
- KD +4,3
- SD −3,0
- L −2,3
- M +1,8
- V +0,8
- C −0,8
- MP −0,4
- S +0,3
Största parti i Jönköping sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Jönköping i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,7 % | 86,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 85,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,6 % | 88,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,5 % | 87,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 29,5 % | 85,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,7 % | 83,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Jönköping 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 82 valdistrikten i Jönköping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Angerdshestra-Mulseryd-N Unnaryd | SD | 30,7 % | SD | 27,9 % | 85,9 % |
| Attarp-Sjöåkra | S | 33,1 % | S | 34,2 % | 82,5 % |
| Backamo | M | 24,9 % | M | 27,4 % | 92,5 % |
| Barnarp | S | 26,1 % | S | 27,7 % | 87,6 % |
| Barnarp C | S | 30,6 % | S | 32,7 % | 82,4 % |
| Bondberget | S | 34,9 % | S | 33,1 % | 79,3 % |
| Bottnaryd | SD | 27,1 % | M | 23,7 % | 88,7 % |
| Bymarken | M | 27,2 % | M | 28,6 % | 88,6 % |
| Bäckalyckan | S | 26,0 % | M | 27,9 % | 82,5 % |
| Centrum V | M | 27,0 % | M | 30,1 % | 79,8 % |
| Centrum Ö | S | 27,4 % | S | 27,5 % | 81,3 % |
| Dunkehalla | M | 24,8 % | M | 27,7 % | 88,5 % |
| Egnahem-Fagerslätt | M | 24,9 % | M | 25,7 % | 89,2 % |
| Ekhagen N | S | 36,4 % | S | 36,2 % | 73,7 % |
| Ekhagen S | S | 34,3 % | S | 35,9 % | 73,8 % |
| Erik Dahlberg | S | 29,0 % | S | 29,0 % | 80,5 % |
| Friaredalen | S | 27,1 % | S | 27,1 % | 83,5 % |
| Gränna N | SD | 23,5 % | S | 20,0 % | 82,2 % |
| Gränna S | S | 21,1 % | M | 20,6 % | 85,8 % |
| Gräshagen-Torpa | S | 25,2 % | M | 25,2 % | 84,1 % |
| Hisingstorp-Dalvik | M | 27,5 % | M | 27,8 % | 81,9 % |
| Hovslätt | S | 21,0 % | S | 22,9 % | 90,6 % |
| Hovslätt N | S | 34,3 % | S | 33,7 % | 89,8 % |
| Hovslätt S-Norrahammar N | S | 30,3 % | S | 31,0 % | 76,6 % |
| Huskvarna Bråneryd | S | 40,2 % | S | 39,6 % | 77,8 % |
| Huskvarna C | S | 37,6 % | S | 37,1 % | 72,3 % |
| Huskvarna Gråbo | S | 33,5 % | S | 34,6 % | 76,8 % |
| Huskvarna Smedbyn | S | 33,9 % | S | 33,8 % | 73,1 % |
| Huskvarna Tormenås | S | 32,8 % | S | 34,3 % | 79,1 % |
| Kaxholmen | M | 22,3 % | M | 22,2 % | 88,7 % |
| Kortebo-Strandängen | S | 27,4 % | S | 26,8 % | 81,1 % |
| Kungsängen-Ekhagen Ö | S | 32,3 % | S | 33,0 % | 82,3 % |
| Kålgården V | S | 29,4 % | S | 29,0 % | 84,3 % |
| Kålgården Ö | S | 28,3 % | M | 29,8 % | 87,2 % |
| Kättilstorp-Haga-Gamla Råslätt | S | 29,1 % | S | 29,5 % | 87,6 % |
| Lekeryd | SD | 26,9 % | SD | 24,5 % | 90,7 % |
| Lekeryd-Järsnäs-Svarttorp | SD | 28,6 % | SD | 25,5 % | 93,3 % |
| Liljeholmen | S | 33,5 % | S | 35,4 % | 79,2 % |
| Liljeholmsparken | S | 27,7 % | S | 28,1 % | 86,0 % |
| Ljungarum | S | 31,0 % | S | 29,5 % | 86,5 % |
| Mariebo | M | 26,1 % | M | 28,6 % | 88,9 % |
| Munksjö | S | 28,1 % | S | 28,2 % | 82,4 % |
| Munksjöstaden | M | 30,1 % | M | 35,8 % | 87,1 % |
| Månsarp | S | 26,3 % | S | 26,0 % | 89,8 % |
| Norrahammar C-Flahult | S | 27,7 % | S | 29,8 % | 84,0 % |
| Norrahammar S | S | 32,1 % | S | 34,0 % | 84,8 % |
| Norrängen-Brunstorp | M | 23,1 % | M | 24,5 % | 85,4 % |
| Nyarp | S | 24,5 % | M | 26,8 % | 91,4 % |
| Petersberg-Jutaholm | S | 24,0 % | S | 25,4 % | 86,6 % |
| Rosendala | S | 28,7 % | S | 30,3 % | 76,3 % |
| Rosenlund N | S | 25,4 % | M | 25,5 % | 82,4 % |
| Rosenlund S | S | 33,4 % | S | 33,1 % | 83,6 % |
| Råslätt V | S | 45,0 % | S | 46,8 % | 68,6 % |
| Råslätt Ö | S | 47,0 % | S | 48,9 % | 66,6 % |
| Råslätt-Lockebo | S | 46,7 % | S | 50,3 % | 65,5 % |
| Samset-Sveahäll | M | 26,2 % | M | 29,0 % | 86,8 % |
| Skeppsbron-Fridhem | S | 25,4 % | S | 26,6 % | 64,3 % |
| Skänkeberg-Dalvik | S | 26,3 % | S | 26,2 % | 84,8 % |
| Skärstad | KD | 19,0 % | KD | 25,4 % | 89,0 % |
| Sofia | S | 29,8 % | S | 29,8 % | 82,0 % |
| Stensholm-Jöransberg | S | 24,4 % | S | 24,7 % | 89,1 % |
| Söder | S | 27,6 % | M | 29,7 % | 85,7 % |
| Taberg V | S | 24,0 % | S | 21,9 % | 89,2 % |
| Taberg Ö | S | 25,8 % | S | 25,1 % | 87,1 % |
| Tenhult C | M | 23,6 % | M | 26,7 % | 87,1 % |
| Tenhult N-Öggestorp | SD | 26,6 % | M | 24,6 % | 86,4 % |
| Tenhult S-Ödestugu | SD | 24,2 % | M | 23,1 % | 89,6 % |
| Tokarp | S | 35,3 % | S | 35,2 % | 88,1 % |
| Torp | S | 26,4 % | M | 27,9 % | 91,4 % |
| Torpa V | S | 31,8 % | S | 30,0 % | 85,6 % |
| Torpa Ö | S | 26,0 % | M | 27,8 % | 85,0 % |
| Trånghalla-Järstorp | M | 27,8 % | M | 30,1 % | 86,8 % |
| Visingsö | S | 32,6 % | C | 23,1 % | 88,1 % |
| Västra Torget | S | 28,6 % | S | 27,8 % | 82,2 % |
| Vätterslund - Åbolid | M | 27,0 % | M | 31,1 % | 90,1 % |
| Vättersnäs | S | 28,7 % | S | 28,8 % | 86,0 % |
| Ölmstad | SD | 19,6 % | KD | 22,5 % | 91,2 % |
| Österängen V | S | 42,9 % | S | 42,8 % | 66,1 % |
| Österängen Ö | S | 41,2 % | S | 41,3 % | 66,1 % |
| Öxnehaga C | S | 47,8 % | S | 47,6 % | 67,4 % |
| Öxnehaga N | S | 38,2 % | S | 38,5 % | 73,4 % |
| Öxnehaga S | S | 43,5 % | S | 42,0 % | 72,4 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2026 · Alla kommuner 2026