Valresultat Jönköping 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Jönköping med 27,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,1 %). Valdeltagandet var 88,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Jönköping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 75 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,3 %
- Röstberättigade
- 102 880
- Avgivna röster
- 90 846
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2018 i Jönköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 24 890 | 27,6 % |
| MModeraterna | 16 782 | 18,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 14 762 | 16,4 % |
| KDKristdemokraterna | 11 044 | 12,3 % |
| CCenterpartiet | 8 300 | 9,2 % |
| VVänsterpartiet | 5 323 | 5,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 186 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 749 | 4,2 % |
| Övriga partier | 1 093 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2018 i Jönköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 25 125 | 28,1 % |
| MModeraterna | 15 129 | 16,9 % |
| KDKristdemokraterna | 13 760 | 15,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 11 084 | 12,4 % |
| CCenterpartiet | 7 665 | 8,6 % |
| VVänsterpartiet | 5 753 | 6,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 184 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 025 | 4,5 % |
| BABA | 1 603 | 1,8 % |
| Övriga partier | 1 006 | 1,1 % |
Kommunvalet 2018 i Jönköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 25 201 | 28,1 % |
| KDKristdemokraterna | 14 622 | 16,3 % |
| MModeraterna | 14 570 | 16,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 11 235 | 12,5 % |
| CCenterpartiet | 7 562 | 8,4 % |
| VVänsterpartiet | 5 217 | 5,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 484 | 5,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 373 | 4,9 % |
| KoDeKoDe | 1 318 | 1,5 % |
| Övriga partier | 1 074 | 1,2 % |
Partiernas utveckling i Jönköping 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Jönköping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+3,8 procentenheter).
- S
- M
- SD
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,7 % | 29,5 % | 30,5 % | 27,6 % | 29,9 % | 27,7 % |
| M | 22,7 % | 27,9 % | 21,9 % | 18,6 % | 19,4 % | 20,2 % |
| SD | 2,6 % | 5,5 % | 12,5 % | 16,4 % | 19,4 % | 17,4 % |
| KD | 17,0 % | 13,5 % | 11,1 % | 12,3 % | 9,1 % | 9,9 % |
| C | 5,8 % | 5,3 % | 5,8 % | 9,2 % | 7,6 % | 7,3 % |
| V | 5,0 % | 4,8 % | 4,6 % | 5,9 % | 4,8 % | 6,6 % |
| L | 5,9 % | 6,3 % | 4,2 % | 4,6 % | 4,4 % | 4,9 % |
| MP | 4,0 % | 6,4 % | 6,8 % | 4,2 % | 4,2 % | 4,7 % |
| Övr | 2,1 % | 0,8 % | 2,5 % | 1,2 % | 1,3 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 83,1 % | 85,9 % | 87,1 % | 88,3 % | 85,2 % | 86,2 % |
Valdeltagande i Jönköping 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Jönköping 2018
Så skiljer sig Jönköping från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Kristdemokraterna, som fick 12,3 % i Jönköping mot 6,3 % i hela landet — en skillnad på 5,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +5,9
- C +0,6
Svagare än i riket
- V −2,1
- M −1,2
- SD −1,2
- L −0,8
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Jönköping, från 12,5 % till 16,4 % (+3,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 21,9 % till 18,6 % (−3,3).
- SD +3,8
- C +3,4
- M −3,3
- S −2,9
- MP −2,7
- FI −1,5
- V +1,3
- KD +1,1
Valdeltagande i Jönköping
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,3 %, vilket är 1,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Jönköping på plats 91 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Jönköping är indelad i 75 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 65,1 % i Österängen V till 94,3 % i Ölmstad.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Råslätt-Lockebo (57,3 %) och sitt svagaste i Angerdshestra-Mulseryd-N Unnaryd (15,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 54, Moderaterna i 15, Sverigedemokraterna i 4 av 75 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Jönköping är skillnaden störst för Kristdemokraterna, som fick 16,3 % i kommunvalet mot 12,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,1 procentenheter.
- KD +4,1
- SD −3,8
- M −2,4
- C −0,8
- MP +0,7
- S +0,5
- L +0,4
- V −0,1
Största parti i Jönköping sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Jönköping i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,7 % | 86,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 85,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,6 % | 88,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,5 % | 87,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 29,5 % | 85,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,7 % | 83,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Jönköping 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 75 valdistrikten i Jönköping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Angerdshestra-Mulseryd-N Unnaryd | SD | 26,4 % | KD | 23,4 % | 89,8 % |
| Attarp-Sjöåkra | S | 36,0 % | S | 38,2 % | 85,8 % |
| Backamo-Järstorp | M | 22,2 % | KD | 21,6 % | 92,0 % |
| Barnarp | S | 25,5 % | S | 28,2 % | 90,2 % |
| Barnarp C | S | 33,5 % | S | 35,1 % | 85,4 % |
| Bondberget | S | 36,1 % | S | 37,2 % | 83,2 % |
| Bottnaryd | SD | 22,4 % | KD | 22,6 % | 88,5 % |
| Bråneryd-Tormenås | S | 33,8 % | S | 34,8 % | 80,9 % |
| Bymarken | M | 25,3 % | KD | 25,3 % | 91,4 % |
| Bäckalyckan | M | 24,1 % | M | 21,0 % | 87,7 % |
| Centrum V | M | 24,4 % | M | 22,9 % | 85,3 % |
| Centrum Ö | M | 25,9 % | M | 22,6 % | 85,8 % |
| Dunkehalla | M | 24,8 % | KD | 20,9 % | 92,4 % |
| Egnahem | S | 22,4 % | S | 23,1 % | 90,5 % |
| Ekhagen N | S | 42,1 % | S | 42,4 % | 75,4 % |
| Ekhagen S | S | 37,3 % | S | 39,1 % | 83,1 % |
| Erik Dahlberg | S | 27,4 % | S | 28,0 % | 82,8 % |
| Friaredalen | S | 24,0 % | S | 21,9 % | 87,1 % |
| Gränna N | S | 24,0 % | S | 23,1 % | 85,5 % |
| Gränna S | S | 21,4 % | S | 19,9 % | 90,1 % |
| Gräshagen-Torpa | S | 26,9 % | S | 25,3 % | 87,8 % |
| Hakarpsvägen nedre | S | 34,8 % | S | 36,1 % | 80,9 % |
| Hisingstorp-Dalvik | M | 25,7 % | S | 23,1 % | 85,6 % |
| Hovslätt N | S | 31,6 % | S | 32,6 % | 91,6 % |
| Hovslätt S | S | 26,3 % | S | 25,8 % | 87,3 % |
| Huskvarna C | S | 35,8 % | S | 39,0 % | 77,8 % |
| Huskvarna S | S | 34,2 % | S | 35,7 % | 84,5 % |
| Huskvarna Station | S | 35,0 % | S | 38,4 % | 82,8 % |
| Kaxholmen | M | 21,4 % | KD | 24,7 % | 90,4 % |
| Kortebo-Åbolid | M | 23,5 % | KD | 23,5 % | 86,0 % |
| Kungsängen-Ekhagen Ö | S | 33,0 % | S | 34,0 % | 88,4 % |
| Kålgården | S | 29,2 % | S | 28,9 % | 89,1 % |
| Kättilstorp Haga m fl | S | 29,8 % | S | 29,4 % | 90,0 % |
| Lekeryd-Järsnäs | SD | 27,6 % | SD | 21,3 % | 92,6 % |
| Liljeholmen | S | 32,3 % | S | 31,8 % | 84,0 % |
| Liljeholmsparken | S | 26,2 % | S | 28,9 % | 87,7 % |
| Ljungarum | S | 32,2 % | S | 32,4 % | 89,4 % |
| Mariebo-Samset | M | 26,5 % | S | 22,5 % | 91,6 % |
| Munksjö | S | 26,7 % | S | 27,0 % | 86,1 % |
| Munksjöstaden | M | 26,7 % | M | 26,0 % | 91,5 % |
| Månsarp | S | 32,2 % | S | 32,5 % | 91,5 % |
| Norrahammar N | S | 31,4 % | S | 32,2 % | 85,9 % |
| Norrahammar S | S | 31,6 % | S | 31,0 % | 86,1 % |
| Norrängen-Brunstorp | S | 23,9 % | S | 25,1 % | 89,2 % |
| Nyarp | M | 22,1 % | KD | 24,2 % | 91,9 % |
| Petersberg-Fagerslätt | S | 24,8 % | S | 25,9 % | 90,4 % |
| Rosendala | S | 28,8 % | S | 30,4 % | 81,3 % |
| Rosenlund N | S | 27,7 % | S | 28,7 % | 81,8 % |
| Rosenlund S | S | 32,2 % | S | 32,7 % | 82,8 % |
| Råslätt C | S | 52,0 % | S | 54,2 % | 72,5 % |
| Råslätt N | S | 49,9 % | S | 53,7 % | 69,8 % |
| Råslätt-Lockebo | S | 57,3 % | S | 57,7 % | 71,6 % |
| Skänkeberg-Dalvik | S | 27,6 % | S | 24,7 % | 89,4 % |
| Skärstad-Svarttorp | KD | 20,6 % | KD | 24,8 % | 91,8 % |
| Stensholm m fl | S | 24,8 % | S | 24,8 % | 91,9 % |
| Söder | S | 30,3 % | S | 28,5 % | 87,0 % |
| Taberg V | S | 26,5 % | S | 26,6 % | 92,8 % |
| Taberg Ö | S | 26,1 % | S | 25,0 % | 88,9 % |
| Tenhult V-Ödestugu | S | 22,8 % | S | 21,4 % | 93,3 % |
| Tenhult Ö-Öggestorp | SD | 25,4 % | S | 21,0 % | 87,1 % |
| Tokarp | S | 33,4 % | S | 33,5 % | 89,4 % |
| Torp | M | 24,6 % | S | 23,1 % | 93,0 % |
| Torpa V | S | 25,4 % | S | 26,5 % | 90,1 % |
| Torpa Ö | S | 28,0 % | S | 25,9 % | 88,7 % |
| Trånghalla | M | 26,6 % | M | 24,2 % | 92,2 % |
| Visingsö | S | 29,7 % | S | 24,9 % | 87,2 % |
| Västra Torget | S | 26,0 % | S | 26,1 % | 86,8 % |
| Vätterslund m fl | M | 30,8 % | KD | 27,1 % | 93,3 % |
| Vättersnäs | S | 26,3 % | S | 25,8 % | 90,3 % |
| Ölmstad | KD | 20,9 % | KD | 23,7 % | 94,3 % |
| Österängen V | S | 43,6 % | S | 46,1 % | 65,1 % |
| Österängen Ö | S | 44,2 % | S | 44,4 % | 72,8 % |
| Öxnehaga C | S | 53,7 % | S | 54,0 % | 73,8 % |
| Öxnehaga N | S | 39,0 % | S | 43,2 % | 82,2 % |
| Öxnehaga S | S | 40,2 % | S | 42,6 % | 77,3 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2018 · Alla kommuner 2018