Valresultat Vaggeryd 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Vaggeryd med 29,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (27,6 %). Valdeltagandet var 88,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vaggeryd ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,0 %
- Röstberättigade
- 10 108
- Avgivna röster
- 8 896
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2018 i Vaggeryd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 585 | 29,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 796 | 20,4 % |
| MModeraterna | 1 345 | 15,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 150 | 13,0 % |
| CCenterpartiet | 912 | 10,3 % |
| VVänsterpartiet | 367 | 4,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 316 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 233 | 2,6 % |
| Övriga partier | 109 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2018 i Vaggeryd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 474 | 28,5 % |
| MModeraterna | 1 254 | 14,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 203 | 13,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 089 | 12,5 % |
| CCenterpartiet | 883 | 10,2 % |
| BABA | 616 | 7,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 368 | 4,2 % |
| VVänsterpartiet | 312 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 234 | 2,7 % |
| EMPEMP | 149 | 1,7 % |
| Övriga partier | 110 | 1,3 % |
Kommunvalet 2018 i Vaggeryd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 430 | 27,6 % |
| MModeraterna | 1 473 | 16,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 164 | 13,2 % |
| CCenterpartiet | 1 055 | 12,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 003 | 11,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 608 | 6,9 % |
| EMPEMP | 474 | 5,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 298 | 3,4 % |
| VVänsterpartiet | 254 | 2,9 % |
| Övriga partier | 43 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Vaggeryd 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vaggeryd i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−4,9 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,4 % | 33,3 % | 34,3 % | 29,3 % | 29,8 % | 25,9 % |
| SD | 3,8 % | 7,4 % | 15,5 % | 20,4 % | 25,1 % | 23,4 % |
| M | 19,7 % | 24,6 % | 17,8 % | 15,3 % | 16,4 % | 18,8 % |
| KD | 19,1 % | 14,8 % | 11,9 % | 13,0 % | 10,3 % | 11,5 % |
| C | 8,4 % | 7,8 % | 8,0 % | 10,3 % | 7,5 % | 6,9 % |
| V | 3,5 % | 3,3 % | 3,5 % | 4,2 % | 3,3 % | 5,2 % |
| L | 4,5 % | 4,4 % | 3,1 % | 3,6 % | 3,5 % | 3,7 % |
| MP | 2,5 % | 3,6 % | 4,1 % | 2,6 % | 2,5 % | 2,9 % |
| Övr | 1,1 % | 0,7 % | 1,9 % | 1,2 % | 1,6 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 82,9 % | 85,3 % | 87,0 % | 88,0 % | 86,8 % | 86,4 % |
Valdeltagande i Vaggeryd 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vaggeryd 2018
Så skiljer sig Vaggeryd från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Kristdemokraterna, som fick 13,0 % i Vaggeryd mot 6,3 % i hela landet — en skillnad på 6,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +6,7
- SD +2,8
- C +1,7
- S +1,1
Svagare än i riket
- M −4,6
- V −3,8
- L −1,9
- MP −1,8
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Vaggeryd, från 15,5 % till 20,4 % (+4,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 34,3 % till 29,3 % (−4,9).
- S −4,9
- SD +4,9
- M −2,6
- C +2,3
- MP −1,4
- KD +1,2
- V +0,7
- L +0,5
Valdeltagande i Vaggeryd
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,0 %, vilket är 0,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Vaggeryd på plats 106 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vaggeryd är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 81,0 % i Skillingaryd östra till 89,8 % i Byarum-Bondstorp.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skillingaryd östra (41,3 %) och sitt svagaste i Åker-Hagshult (14,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 3 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vaggeryd är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,2 % i kommunvalet mot 20,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,2 procentenheter.
- SD −7,2
- L +3,3
- S −1,7
- KD −1,7
- C +1,6
- M +1,5
- V −1,3
Största parti i Vaggeryd sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Vaggeryd i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 25,9 % | 86,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,8 % | 86,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,3 % | 88,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 34,3 % | 87,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 33,3 % | 85,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 37,4 % | 82,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Vaggeryd 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Vaggeryd. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Byarum-Bondstorp | SD | 27,6 % | C | 20,9 % | 89,8 % |
| Hok-Svenarum | SD | 24,1 % | M | 26,9 % | 89,1 % |
| Skillingaryd östra | S | 41,3 % | S | 41,7 % | 81,0 % |
| Vaggeryd norra | S | 34,7 % | S | 32,2 % | 84,1 % |
| Vaggeryd västra | S | 32,5 % | S | 30,6 % | 89,3 % |
| Vaggeryd östra | S | 37,9 % | S | 32,6 % | 83,6 % |
| Västra Skillingaryd-Tofteryd | S | 24,9 % | S | 23,8 % | 89,6 % |
| Åker-Hagshult | SD | 24,8 % | C | 20,5 % | 88,0 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2018 · Alla kommuner 2018