Valresultat Vaggeryd 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Vaggeryd med 29,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,9 %). Valdeltagandet var 86,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vaggeryd ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,8 %
- Röstberättigade
- 10 637
- Avgivna röster
- 9 232
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2022 i Vaggeryd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 724 | 29,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 294 | 25,1 % |
| MModeraterna | 1 495 | 16,4 % |
| KDKristdemokraterna | 940 | 10,3 % |
| CCenterpartiet | 689 | 7,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 317 | 3,5 % |
| VVänsterpartiet | 303 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 229 | 2,5 % |
| Övriga partier | 147 | 1,6 % |
Regionvalet 2022 i Vaggeryd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 668 | 29,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 625 | 17,8 % |
| MModeraterna | 1 376 | 15,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 099 | 12,0 % |
| BABevara akutsjukhusen | 745 | 8,2 % |
| CCenterpartiet | 660 | 7,2 % |
| VVänsterpartiet | 366 | 4,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 328 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 136 | 1,5 % |
| Övriga partier | 120 | 1,3 % |
Kommunvalet 2022 i Vaggeryd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 747 | 29,9 % |
| MModeraterna | 1 651 | 18,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 485 | 16,2 % |
| KDKristdemokraterna | 957 | 10,4 % |
| CCenterpartiet | 895 | 9,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 503 | 5,5 % |
| ERTEMPA(R)TIET | 454 | 4,9 % |
| VVänsterpartiet | 284 | 3,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 141 | 1,5 % |
| Övriga partier | 63 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Vaggeryd 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vaggeryd i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,7 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,4 % | 33,3 % | 34,3 % | 29,3 % | 29,8 % | 25,9 % |
| SD | 3,8 % | 7,4 % | 15,5 % | 20,4 % | 25,1 % | 23,4 % |
| M | 19,7 % | 24,6 % | 17,8 % | 15,3 % | 16,4 % | 18,8 % |
| KD | 19,1 % | 14,8 % | 11,9 % | 13,0 % | 10,3 % | 11,5 % |
| C | 8,4 % | 7,8 % | 8,0 % | 10,3 % | 7,5 % | 6,9 % |
| L | 4,5 % | 4,4 % | 3,1 % | 3,6 % | 3,5 % | 3,7 % |
| V | 3,5 % | 3,3 % | 3,5 % | 4,2 % | 3,3 % | 5,2 % |
| MP | 2,5 % | 3,6 % | 4,1 % | 2,6 % | 2,5 % | 2,9 % |
| Övr | 1,1 % | 0,7 % | 1,9 % | 1,2 % | 1,6 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 82,9 % | 85,3 % | 87,0 % | 88,0 % | 86,8 % | 86,4 % |
Valdeltagande i Vaggeryd 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vaggeryd 2022
Så skiljer sig Vaggeryd från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Kristdemokraterna, som fick 10,3 % i Vaggeryd mot 5,3 % i hela landet — en skillnad på 4,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +4,9
- SD +4,6
- C +0,8
Svagare än i riket
- V −3,4
- M −2,7
- MP −2,6
- L −1,1
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Vaggeryd, från 20,4 % till 25,1 % (+4,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 10,3 % till 7,5 % (−2,8).
- SD +4,7
- C −2,8
- KD −2,8
- M +1,1
- V −0,8
- S +0,5
- MP −0,1
- L −0,1
Valdeltagande i Vaggeryd
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 86,8 %, vilket är 2,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Vaggeryd på plats 77 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vaggeryd är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 74,5 % i Skillingaryd östra till 91,4 % i Byarum-Bondstorp.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skillingaryd östra (39,0 %) och sitt svagaste i Åker-Hagshult (16,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 3 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vaggeryd är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 16,2 % i kommunvalet mot 25,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,9 procentenheter.
- SD −8,9
- C +2,2
- L +2,0
- M +1,6
- V −0,2
- KD +0,1
- S +0,1
Största parti i Vaggeryd sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Vaggeryd i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 25,9 % | 86,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,8 % | 86,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,3 % | 88,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 34,3 % | 87,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 33,3 % | 85,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 37,4 % | 82,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Vaggeryd 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Vaggeryd. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Byarum-Bondstorp | SD | 35,8 % | SD | 25,9 % | 91,4 % |
| Hok-Svenarum | SD | 30,8 % | M | 25,7 % | 87,3 % |
| Skillingaryd östra | S | 39,0 % | S | 40,5 % | 74,5 % |
| Vaggeryd norra | S | 36,0 % | S | 37,7 % | 82,5 % |
| Vaggeryd västra | S | 32,5 % | S | 33,5 % | 90,5 % |
| Vaggeryd östra | S | 38,7 % | S | 37,3 % | 83,8 % |
| Västra Skillingaryd-Tofteryd | S | 26,8 % | S | 26,2 % | 78,2 % |
| Åker-Hagshult | SD | 30,2 % | SD | 22,1 % | 87,0 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2022 · Alla kommuner 2022