Valresultat Eksjö 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Eksjö med 28,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,9 %). Valdeltagandet var 86,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Eksjö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,6 %
- Röstberättigade
- 13 389
- Avgivna röster
- 11 592
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2022 i Eksjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 264 | 28,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 791 | 24,4 % |
| MModeraterna | 2 038 | 17,8 % |
| CCenterpartiet | 1 039 | 9,1 % |
| KDKristdemokraterna | 912 | 8,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 437 | 3,8 % |
| VVänsterpartiet | 414 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 346 | 3,0 % |
| Övriga partier | 216 | 1,9 % |
Regionvalet 2022 i Eksjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| BABevara akutsjukhusen | 2 968 | 26,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 489 | 21,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 586 | 13,9 % |
| MModeraterna | 1 426 | 12,5 % |
| CCenterpartiet | 946 | 8,3 % |
| KDKristdemokraterna | 779 | 6,9 % |
| VVänsterpartiet | 451 | 4,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 275 | 2,4 % |
| SJLSjukvårdspartiet i Jönköpings län | 192 | 1,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 171 | 1,5 % |
| Övriga partier | 89 | 0,8 % |
Kommunvalet 2022 i Eksjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 404 | 29,9 % |
| MModeraterna | 2 308 | 20,3 % |
| CCenterpartiet | 1 855 | 16,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 779 | 15,7 % |
| KDKristdemokraterna | 794 | 7,0 % |
| VVänsterpartiet | 517 | 4,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 413 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 264 | 2,3 % |
| Övriga partier | 33 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Eksjö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Eksjö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,8 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 32,8 % | 27,7 % | 30,9 % | 26,7 % | 28,5 % | 26,0 % |
| SD | 2,8 % | 5,8 % | 13,3 % | 19,6 % | 24,4 % | 20,8 % |
| M | 23,8 % | 28,6 % | 20,5 % | 17,0 % | 17,8 % | 19,0 % |
| C | 12,3 % | 11,1 % | 11,2 % | 12,4 % | 9,1 % | 8,6 % |
| KD | 13,8 % | 11,2 % | 8,6 % | 10,5 % | 8,0 % | 9,5 % |
| L | 5,6 % | 6,0 % | 4,3 % | 4,4 % | 3,8 % | 5,1 % |
| V | 3,7 % | 3,6 % | 3,4 % | 4,7 % | 3,6 % | 5,3 % |
| MP | 3,6 % | 5,2 % | 5,4 % | 3,2 % | 3,0 % | 4,2 % |
| Övr | 1,6 % | 0,7 % | 2,5 % | 1,5 % | 1,9 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 81,0 % | 84,8 % | 87,0 % | 88,4 % | 86,6 % | 86,1 % |
Valdeltagande i Eksjö 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Eksjö 2022
Så skiljer sig Eksjö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 24,4 % i Eksjö mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 3,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +3,8
- KD +2,6
- C +2,4
Svagare än i riket
- V −3,1
- MP −2,1
- S −1,8
- M −1,3
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Eksjö, från 19,6 % till 24,4 % (+4,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 12,4 % till 9,1 % (−3,4).
- SD +4,8
- C −3,4
- KD −2,6
- S +1,8
- V −1,1
- M +0,8
- L −0,6
- MP −0,1
Valdeltagande i Eksjö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 86,6 %, vilket är 2,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Eksjö på plats 79 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Eksjö är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 76,8 % i Gamla Stan m.fl. till 91,9 % i Kvarnarp.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Gamla Stan m.fl. (35,4 %) och sitt svagaste i Höreda (18,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Sverigedemokraterna i 4 av 11 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Eksjö är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 15,7 % i kommunvalet mot 24,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,7 procentenheter.
- SD −8,7
- C +7,3
- M +2,5
- S +1,5
- KD −1,0
- V +0,9
- MP −0,7
- L −0,2
Största parti i Eksjö sedan 2006
Största parti har skiftat i Eksjö under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,0 % | 86,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,5 % | 86,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,7 % | 88,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,9 % | 87,0 % |
| 2010 | Moderaterna | 28,6 % | 84,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 32,8 % | 81,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Eksjö 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Eksjö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Blåsippan | S | 34,6 % | S | 35,8 % | 78,3 % |
| Gamla Stan m.fl. | S | 35,4 % | S | 37,0 % | 76,8 % |
| Grevhagen | S | 31,3 % | S | 33,8 % | 84,9 % |
| Hult | SD | 26,5 % | C | 26,6 % | 89,9 % |
| Höreda | SD | 22,0 % | M | 21,0 % | 90,9 % |
| Ingatorp-Hjältevad | SD | 35,0 % | SD | 27,3 % | 79,5 % |
| Kaffekullen m. landsbygd | SD | 23,9 % | M | 24,6 % | 91,0 % |
| Kvarnarp | S | 33,2 % | S | 36,6 % | 91,9 % |
| Mariannelund-Hässleby-Kråkshult | S | 31,5 % | S | 32,9 % | 79,9 % |
| Norrtull | S | 32,2 % | S | 36,6 % | 87,6 % |
| Sjöängen/Prästängen m.fl. | S | 27,1 % | S | 28,3 % | 82,5 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2022 · Alla kommuner 2022