Valresultat Eksjö 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Eksjö med 30,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,8 %). Valdeltagandet var 87,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Eksjö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,0 %
- Röstberättigade
- 12 948
- Avgivna röster
- 11 266
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2014 i Eksjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 439 | 30,9 % |
| MModeraterna | 2 282 | 20,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 477 | 13,3 % |
| CCenterpartiet | 1 252 | 11,2 % |
| KDKristdemokraterna | 958 | 8,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 603 | 5,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 475 | 4,3 % |
| VVänsterpartiet | 381 | 3,4 % |
| FIFeministiskt initiativ | 176 | 1,6 % |
| Övriga partier | 100 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2014 i Eksjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 686 | 33,9 % |
| CCenterpartiet | 2 005 | 18,5 % |
| MModeraterna | 1 876 | 17,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 927 | 8,5 % |
| KDKristdemokraterna | 906 | 8,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 538 | 5,0 % |
| VVänsterpartiet | 436 | 4,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 421 | 3,9 % |
| Övriga partier | 63 | 0,6 % |
Kommunvalet 2014 i Eksjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 483 | 31,8 % |
| CCenterpartiet | 2 349 | 21,4 % |
| MModeraterna | 2 153 | 19,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 946 | 8,6 % |
| KDKristdemokraterna | 808 | 7,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 688 | 6,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 333 | 3,0 % |
| VVänsterpartiet | 139 | 1,3 % |
| Övriga partier | 61 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Eksjö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Eksjö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−8,2 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- KD
- MP
- L
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 32,8 % | 27,7 % | 30,9 % | 26,7 % | 28,5 % | 26,0 % |
| M | 23,8 % | 28,6 % | 20,5 % | 17,0 % | 17,8 % | 19,0 % |
| SD | 2,8 % | 5,8 % | 13,3 % | 19,6 % | 24,4 % | 20,8 % |
| C | 12,3 % | 11,1 % | 11,2 % | 12,4 % | 9,1 % | 8,6 % |
| KD | 13,8 % | 11,2 % | 8,6 % | 10,5 % | 8,0 % | 9,5 % |
| MP | 3,6 % | 5,2 % | 5,4 % | 3,2 % | 3,0 % | 4,2 % |
| L | 5,6 % | 6,0 % | 4,3 % | 4,4 % | 3,8 % | 5,1 % |
| V | 3,7 % | 3,6 % | 3,4 % | 4,7 % | 3,6 % | 5,3 % |
| Övr | 1,6 % | 0,7 % | 2,5 % | 1,5 % | 1,9 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 81,0 % | 84,8 % | 87,0 % | 88,4 % | 86,6 % | 86,1 % |
Valdeltagande i Eksjö 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Eksjö 2014
Så skiljer sig Eksjö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Centerpartiet, som fick 11,2 % i Eksjö mot 6,1 % i hela landet — en skillnad på 5,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +5,1
- KD +4,0
- SD +0,4
Svagare än i riket
- M −2,8
- V −2,3
- FI −1,5
- MP −1,5
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Eksjö, från 5,8 % till 13,3 % (+7,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 28,6 % till 20,5 % (−8,2).
- M −8,2
- SD +7,5
- S +3,1
- KD −2,6
- FP −1,7
- FI +1,4
- V −0,2
- MP +0,2
Valdeltagande i Eksjö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 87,0 %, vilket är 1,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Eksjö på plats 91 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Eksjö är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,2 % i Gamla Stan m.fl. till 91,8 % i Kaffekullen m. landsbygd.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kvarnarp (41,8 %) och sitt svagaste i Höreda (17,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Moderaterna i 1, Centerpartiet i 1 av 11 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Eksjö är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 21,4 % i kommunvalet mot 11,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,2 procentenheter.
- C +10,2
- SD −4,6
- V −2,2
- KD −1,2
- FP −1,2
- S +0,9
- MP +0,9
- M −0,8
Största parti i Eksjö sedan 2006
Största parti har skiftat i Eksjö under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,0 % | 86,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,5 % | 86,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,7 % | 88,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,9 % | 87,0 % |
| 2010 | Moderaterna | 28,6 % | 84,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 32,8 % | 81,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Eksjö 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Eksjö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Blåsippan | S | 35,1 % | S | 40,1 % | 78,3 % |
| Gamla Stan m.fl. | S | 36,1 % | S | 39,2 % | 78,2 % |
| Grevhagen | S | 34,5 % | S | 34,2 % | 87,5 % |
| Hult | S | 25,3 % | C | 32,5 % | 87,9 % |
| Höreda | C | 21,1 % | C | 37,9 % | 89,3 % |
| Ingatorp-Hjältevad | S | 30,4 % | C | 35,2 % | 82,9 % |
| Kaffekullen m. landsbygd | S | 23,7 % | C | 31,3 % | 91,8 % |
| Kvarnarp | S | 41,8 % | S | 42,9 % | 90,1 % |
| Mariannelund-Hässleby-Kråkshult | S | 35,3 % | S | 37,1 % | 86,1 % |
| Norrtull | S | 30,5 % | S | 32,5 % | 87,4 % |
| Sjöängen/Prästängen m.fl. | M | 28,6 % | S | 29,1 % | 83,6 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2014 · Alla kommuner 2014